Kilép a megye az emberek közé
2011. január 20. (csütörtök) 17:232011 a gazdasági, pénzügyi stabilizáció, és a minőség javításának éve lesz a megyében – kezdte évindító gondolatait Dr. Mengyi Roland. A Borsod – Abaúj – Zemplén Megyei Önkormányzat elnöke fontosnak tartja, hogy az emberek végre megismerjék: milyen feladatokat lát el a megyei önkormányzat, és felmérjék ennek a munkának a jelentőségét, hiszen az önkormányzat komoly foglalkoztató, emellett piaci szereplő is. Ebbéli pozícióját pedig a jövőben erősíteni kívánja.
„Szeretném, ha minden itt élőnek egyértelmű ismerete lenne arról, hogy az 1000 éves megyerendszerünket működtetve milyen feladatokat látunk el. Hogy számos ponton együtt élnek velünk a családok: középiskolát és kollégiumot tartunk fenn a fiataloknak, szociális és nyugdíjas otthonokat működtetünk a megyében az elesettek és szép korúak biztonsága érdekében.”
Fejlődési pályán a megyei intézmények
Több mint félszáz intézményt működtet a megyei önkormányzat. Lényegében nem található olyan ágazat, amelyben ne lenne valamilyen fontos ellátási kötelezettsége, hiszen alapvető rendeletetése, hogy mindazokat a közszolgáltatásokat biztosítsa, amelyek ellátására a települések gazdasági helyzetéből adódóan nem képesek. Dr. Mengyi Roland szerint 2011-ben már nem csak az a fontos, hogy az intézményekben ellátottak biztonságban legyenek, hanem az is, hogy a kor megváltozott követelményeinek, és elvárásainak megfelelve a megyei önkormányzat intézményei a minőségi szolgáltatás irányába mozduljanak.
„Csúcskórház” születik
Kétségtelen, hogy az egészségügy területén várható a megye egyik legnagyobb vállalkozása, mégpedig a Csillagpont Kórház kialakítása. A megyei elnök elmondása szerint a 13 milliárd forintos beruházás a fenntarthatóság elvét és a minőségi betegellátást tűzi ki célul. A Csillagpont Kórház elnevezés nemcsak a kialakítandó épületre utal, hanem egy rendszerre is, amelyhez csillagszerűen kapcsolódik az észak-magyarországi régió. A tervezett beruházással létrejöhet a megyei kórház területén egy olyan centrum, amely Borsod, Heves és Nógrád megye "csúcskórházaként" működik majd. Itt is a megyénkben élő emberek részére, a XXI. századi egészségügyi ellátási színvonal biztosítását tűztük ki célul.
Hatékony gazdálkodással és szervezeti átalakítással a pénzügyi stabilitásért
Dr. Mengyi Roland a jövő év legfőbb feladatai közé sorolta a foglalkoztatás növelését, és a gazdaság élénkítését Borsod – Abaúj – Zemplén megyében. Ehhez stabilizálni kell a megyei önkormányzat pénzügyi helyzetét. Célként tűzte ki, hogy az év végére ne legyen hiány a megye költségvetésében.
Az elnök megismételte azt a korábbi kijelentését, amely szerint hatékony, szigorú gazdálkodással, és a szükséges szervezeti átalakítás végrehajtásának segítségével elkezdődhet egy olyan gazdaságot segítő, építkező folyamat, amely megalapozza, hogy Borsod – Abaúj – Zemplén megye felkerülhet Európa gazdasági térképére.
„A pénzügy stabilizációt követő időszakban aktívan szerepet fogunk vállalni a már meglévő munkahelyek megőrzésének feladatában, valamint újak teremtésének elősegítésében, a megye általános gazdasági helyzetének fellendítése érdekében” – ígérte az Elnök.
A „karcsúsítást” saját háza táján kezdi a megyei önkormányzat – emelte ki az elnök. Ennek első lépése egy strukturális átalakítás, amelyre a költségek racionalizálásának igénye miatt van szükség, ugyanakkor a hivatali munka hatékonyságát is növeli. Fontos lépés lesz az Önkormányzat életében, hogy a gazdasági és pénzügyi stabilizáció szem előtt tartásával az intézményeinek hatékonyabb gazdálkodását és irányítását is megvalósítják.
Szabadulás a víz fogságából
2010-ben a víz volt az úr Borsod megyében – számos településen pusztított az ár. Nagyon fontos, hogy az idei évben szabaduljunk a víz erejének szorításából. Ennek érdekében számos konkrét beruházás zajlik, és kezdődik el a közeljövőben. Dr. Mengyi Roland, mint a Megyei Védelmi Bizottság vezetője beszámolt arról, hogy partnerségben a kormánnyal fokozott ütemben halad a gátak és víztározók építésének előkészítése a veszélyeztetett szakaszokon, a Sajó és a Bódva folyóink mentén.
Megkezdődhet a Bodrogközi Tisza-felső és a Bodrog bal parti árvízvédelmi rendszer fejlesztése. Kiépül a Taktaköz-felső szakaszának árvízvédelmi rendszere, valamint fejlesztik a Ronyvazugi, Bodrog jobb parti árvízvédelmi rendszert. Ugyancsak megkezdődik a Takta-övcsatorna természetvédelmi rehabilitációja Kesznyéten és Tiszalúc között.
Varbó Község Önkormányzatával együttműködve az ÉKÖVIZIG megkezdi a Nyögő-patak rehabilitációját, hogy csökkenjen a Pitypalatty völgy településeinek árvízi veszélyeztetettsége. Megvalósul a Karcsa-csatorna és holtág, valamint a Hangony-patak rekonstrukciója a torkolattól Ózd város felső végéig. Ez utóbbi a belterületek árvízi biztonsága érdekében feltétlenül szükséges. Év végére elkészül a Vadász-patak Szikszó belterületi és Szikszó fölötti szakaszának rekonstrukciója is.
A megyében jelenleg 7 önkormányzati árvízvédelmi fejlesztés tárgyú projekt zajlik Felsődobsza, Hernádkércs, Nagykinizs, Szentistvánbaksa, Ócsanálos, Hernádkak, Sajóecseg településeken. A megvalósítás költsége ezekben az esetekben száz százalékban támogatott, megközelítőleg 3,7 milliárd Forint.
2011 Rákóczi éve lesz
A megye kulturális sokszínűségének hangsúlyozása idén válhat teljessé, hiszen a közgyűlés legutóbbi ülésén Rákóczi emlékévnek nyilvánította a 2011-es esztendőt, a Rákóczi szabadságharc lezárásának 300. évfordulója alkalmából. Ez olyan kiemelkedő lehetősége megyénknek, amelyből nemzetközi szinten is jelentősen profitálhatunk.
Fejlődni csak biztonságban
Dr. Mengyi Roland számára egyértelmű prioritás a megye közbiztonsági helyzetének a javítása. Az itt élők mindennapos problémája, hogy veszélyeztetve érzik vagyoni és személyes biztonságukat. 2011-ben a megyei elnök olyan biztonságot növelő programot kíván indítani, amelytől hatékony eredményeket vár a közbiztonság javítása terén.