Kis lépések az egészség érdekében
2009. november 30. (hétfő) 15:11
Az „Egészség-nap” elnevezésű rendezvény választ keresett arra a kérdésre, mit tehetünk annak érdekében, hogy egészségesebben éljünk? Mint azt az elmúlt hétvégén kifejtették, a teljes és ép élet nem csak fizikálisan hat az egyénre, kiterjed a szellemi állapotra, ebből következően a munkára, a családdal, embertársainkkal szembeni türelemre, a fogékonyságra és – még sok más mellett – a mikroorganizmusokra is. A „6 Puttonyos borfaluban” lebonyolított eseményen Melegné Liszkai Katalin természetgyógyász előadását kísérhette figyelemmel a közönség arról, hogy kell-e félni a külső kórokozóktól, majd praktikus tanácsokat kaptak a gyógynövények felhasználásáról. A nagyszámban megjelent helyiek és környező településekről érkezettek témához kapcsolódó könyveket, kiadványokat tekinthettek meg, megmérethették vércukor-szintjüket, vérnyomásukat. A programon Petneháziné Cziba Magdolna irányításával végezték el azokat a bárhol végrehajtható, egyszerű jógagyakorlatokat, amelyeknek a segítségével pl. a fejfájás oldása (is) kivitelezhető. A nap végén könnyen elkészíthető, egészséges harapnivalókat, teákat kóstolhattak a megjelentek, sőt magukkal vihették a reform ételek receptjeit.
Gondolatok a Harmónia Teaház Klubból
A klub létrehozásának célja - és innen ered az elnevezés is - hogy megteremtsük önmagunkban, szűkebb és tágabb környezetünkben a harmóniát. Lényünk testből, lélekből és szellemből áll, mindháromnak jól kell működnie ahhoz, hogy egészségesek legyünk - vallja Melegné Liszkai Katalin természetgyógyász, klubvezető. – Azt szoktam mondani, hogy akkor vagyunk egészségesek, ha jól érezzük magunkat a bőrünkben. Ehhez fontos a helyes táplálkozás, az ivóvizünk, környezetünk tisztasága és lelki egyensúlyunk megtartása. Úgy hiszem, az öngyógyító képesség velünk született adottság, csak nem tudjuk alkalmazni, mert nem tanultuk meg használni. Éppen ezért tanulmányozzuk az energiaközpontok, azaz a „Csakrák” működését, beszélünk az idetartozó betegségekről, megtárgyaljuk, miként hozhatjuk egyensúlyba szervezetünket, milyen tornagyakorlatok, erősítő gondolatok, színek, kövek, zenék, illóolajok segítenek a kiegyensúlyozásban.
Fontos az önismeretet - folytatja a klubvezető - foglalkozásainkon személyiség típusokkal ismerkedünk, próbáljuk megérteni, miért reagálunk ugyanazon dolgokra annyiféle módon. Szakemberek bevonásával információkat gyűjtünk annak érdekében, hogy segíthessünk magunkon, hogy az egészséggel, mint fogalommal ne akkor szembesüljünk, amikor már elveszítettük. Tudom, hogy sokan nem értenek egyet velem, de az egészségünkért, életünkért való felelősséget nem ruházhatjuk másra. Szemléletváltásra van szükség. Az emberek nagy része még nem nyitott ezekre a dolgokra - sajnos, de ha személyes élménye támad, akkor - általában - a tapasztalás élménye már nem engedi, hogy visszajusson oda, ahonnan elindult – állítja a természetgyógyász.
Néhány étel leírása a reform konyhából
Köles-krokett:
Hozzávalók: egy csésze köles tisztítva, megmosva,
egy fej vöröshagyma, apróra vágva,
négy gerezd fokhagyma zúzva,
négy szelet barna kenyér áztatva, kinyomkodva,
két evőkanál teljes kiőrlésű liszt
egy csipet tengeri só, és hidegen sajtolt olaj a sütéshez.
A kölest ötszörös mennyiségű vízben, pici sóval megfőzzük. Hozzáadjuk a hagymát és a fokhagymát, kenyeret a fűszereket a sót, meghintjük liszttel és jól összegyúrjuk. Kis golyókat formálunk belőle, és bő forró olajban megsütjük.
Savanyú káposztát adunk hozzá, vagy főzelékre feltétnek ajánljuk.
Kecskeméti hamis májpástétom
0,5 l vízben keverjünk el 10-15 dkg zsírtalan szójalisztet, 1 nagy fej hagymát, 15 dkg darált diót, 1 db kicsumázott pritaminpaprikát, 4 evőkanál frissen őrölt majoránnát és szükség szerint 10-20 dkg zsemlemorzsát.
A keveréket turmixoljuk pépesre és állandó keverés mellett kb. 20 perc alatt főzzük sűrűre. Ha nem sűrűsödik akkor tegyünk hozzá még zsemlemorzsát. Hidegen keverjünk hozzá 4 evőkanál olívaolajat.
Hamis túrógombóc
Hozzávalók: 15 dkg köles /előző este beáztatni/
6 dkg tönköly búzadara
10 dkg teljes kiőrlésű tönkölymorzsa
1-2 evőkanál bio növényi margarin
500 ml rizstej
2-3 dl joghurt /szója/
20 dkg nádcukor
1 citrom
0,5 dl olaj
1 csipet tengeri só
A rizstejet feltesszük melegedni és hozzátesszük a leszűrt, beáztatott kölest és a nádcukrot. Kevergetve addig főzzük, amíg majdnem teljesen puha nem lesz. Beletesszük a darát és a margarint, majd készre főzzük. Letakarva félre tesszük hűlni. Amíg hűl, elkészítjük a morzsát, olajon kicsit megpirítjuk, 1-2 evőkanál vizet tehetünk hozzá, de nem szükséges. Amikor kéz meleg a köles, belekeverjük a citrom levét, a sót, és 1 dl szójajoghurtot. Ízlés szerint még cukrot adunk hozzá. Gombócot formálunk belőle és megforgatjuk a morzsában. Tányérra tesszük, majd szójajoghurttal és porcukorral tálaljuk.
Kölessel rakott karfiol
Hozzávalók: 1 nagy fej karfiol, vagy 2 kicsi,
15 dkg köles,
5 dkg sajt,
2 pohár tejfel,
2 fej vöröshagyma,
4 cikk fokhagyma,
4 evőkanál olaj + 1 dl olaj,
kevés só, ízesítő,
paprika, bazsalikom, rozmaring, fűszerkömény, szezámmag
A karfiolt megfőzzük citromsavas sós vízben. Az olajon megpirítjuk az apróra szelt hagymát, hozzáadjuk a fokhagymát, tovább pirítjuk, 0,5 dl vízzel felengedve a fűszereket hozzáadva pároljuk 5 percig. A megmosott, lecsepegtetett kölest hozzáadjuk, felengedjük annyi vízzel, hogy ellepje, utóízesítjük. 5 percig puhul, majd az edényt levéve a tűzről, jól betakarva, vagy megfelelő edényben kb. 15 percig hagyjuk. Utána villával átforgatjuk. Két kanál olaj olaj az edény aljára, a karfiol felét beletesszük, 1 pohár tejfelt rásimítunk, erre jön a köles, majd a karfiol másik fele, végül a tejfel, rá a sajt, szezámmag. Kb. 20 perc alatt a sütőben pirosra sül. Ebédre, vacsorára kiváló, és könnyű energia dús étek.
Gerslis kelbimbó
Hozzávalók: 1 cs. mirelit kelbimbó,
1 cs. gersli /árpagyöngy/ előző este, vagy 2 órával előtte beáztatva,
3 nagy fej hagyma,
4-5 gerezd fokhagyma,
1 dl olaj,
só, bors, bazsalikom, fűszerkömény, rozmaring
A vöröshagymát az olajban jól megdinsztelem, hozzáadom a megtört fokhagymát, együtt átsütöm, majd kevés vízzel felengedve felfűszerezve hozzáadom a kelbimbót, kb. 15 percig párolom. Hozzáadom a megmosott árpagyöngyöt és felengedem vízzel, hogy ellepje. Újra ízesítem a fenti fűszerekkel. Kb. negyed óráig együtt főzöm, majd jól záródó edényben egy-két órát állni hagyom. Kitűnő egytálétel, rendkívül laktató, energiában gazdag, nem kalóriadús. Melegítve is finom!
Sajtos pászka
hozzávalók: 1 kg liszt,
25 dkg margarin,
2 db natúr tömlős sajt,
1 csapott evőkanál só,
2 csomag őrölt köménymag,
2 pohár tejföl,
1 csomag szezámmag vagy köles.
Az alapanyagokat összegyúrjuk, és kis golyókat formálunk. Szezámmagba, vagy kölesbe megforgatjuk és sütjük.
Almás, hajdinás piskóta
6-8 dkg hajdinát vízben megfőzünk, leszűrjük, hűlni hagyjuk. 4 tojás sárgáját 4 evőkanál mézzel habosra felverjük. 4 tojás fehérjét kemény habbá verünk, hozzákeverjük a sárgáját. 4 evőkanál teljes kiőrlésű lisztet kevés sütőporral elkeverünk, tehetünk bele fahéjat is, és a tojásos masszába szitáljuk. Belekeverjük a hajdinát és 2-3 reszelt almát. 165-170 °C-on sütjük.
Tönkölybúza krém
A tönkölybúzát átválogatjuk és előző este beáztatjuk. Hagymát dinsztelünk, teszünk bele pirospaprikát, a tönkölybúzát, paprikát, paradicsomot /vagy lecsót/, sót, borsot, vizet öntünk rá és 2-3 órát főzzük, amíg a búza megpuhul, majd összeturmixoljuk.
Kapros köleskrém
A kölest háromszoros mennyiségű vízben megfőzzük, és kihűtjük.
Ízesítjük sóval, borssal, hagymával, reszelt sajttal, tejföllel és apróra vágott kaporral. Összeturmixoljuk és hűtőben tároljuk. Pirítósra kenve fogyasztjuk.
Lecsós babkrém
A babot sós vízben megfőzzük és leszűrjük. Közben elkészítjük hagyományosan a lecsót, ha kész a kettőt összeturmixoljuk és lehűtve fogyasztjuk.
Egészséggolyó
Hozzávalók: fél kiló zabkorpa,
fél kiló lekvár (szilva, sárgabarack, narancs, áfonya, stb.)
A hozzávalókat összegyúrjuk és golyókat formálunk belőle, majd megforgatjuk az alábbiak valamelyikében:
- darált dió,
- darált mák,
- kókuszreszelék,
- karobpor. /szentjánoskenyérfa őrölt termése/
Diós-mézes répatorta
Hozzávalók: 4 tojás,
5 evőkanál méz,
10 dkg Rama sütőmargarin, +2dkg a forma kikenéséhez,
20 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt,
1 kiskanál szódabikarbóna,
1 mokkáskanál őrölt szegfűszeg,
1 mokkáskanál reszelt szerecsendió,
1,5 mokkáskanál őrölt fahéj, (ezek helyett 2 csapot kiskanál mézessütemény fűszerkeverék)
40 dkg sárgarépa,
20 dkg dióbél, (fele tisztított mandula is lehet)
10-05 dkg mazsola (fele kimagozott szilva is lehet)
A tojássárgáját a mézzel, sűrűre keverjük. A szoba-hőmérsékletű margarinnal összedolgozzuk. A lisztet a szódabikarbónával és a fűszerekkel összeforgatjuk, az előzőekkel simára keverjük.
A megtisztított, kis lyukú reszelőn lereszelt répát, a durvára vágott dióval (mandulával), mazsolával (földarabolt szilvával), együtt az előzőekhez adjuk. A kemény habbá vert tojásfehérjét a masszába forgatjuk.
Egy 26 cm átmérőjű tortaformát margarinnal kikenünk, és a keveréket belesimítjuk. Előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 165 °C) kb. 1 óra alatt megsütjük. Elkészültét a beleszúrt tűvel ellenőrizhetjük: ha nem tapad rá ragacsos massza, akkor átsült. A tortaformában hagyjuk kihűlni.
Céklasaláta
Hozzávalók: cékla,
sárgarépa,
narancs lereszelve
mézzel ízesítve
Kukoricagombóc
Hozzávalók:
250 g kukoricadara
80 g kókusz
1 citrom reszelt héja (legalább)
6-8 evőkanál méz
szűk 8 dl tej vagy víz (lehet fele-fele)
A tejet/vizet felteszem forrni a citrom héjával, beleszórom folyamatos keverés mellett a kukoricadarát majd a kókuszt, végül, amikor már késznek tűnik, a mézet is. Még melegen kicsit vizes kézzel apró gombócokat formálok, kókuszreszelékben megforgatom. Mákban hempergetve is finom.
Karfiolkrém
Hozzávalók:
60 dkg karfiol
5-8 gerezd fokhagyma
1 fej hagyma
Kevés tejföl
Mustár, só, bors,
Lehet ízesíteni petrezselyem-zölddel.
A hozzávalókat összeturmixoljuk, vagy botmixerrel összekeverjük, hagyjuk a hűtőben állni 1 éjszaka.
Fahéjas sütemény
50 dkg teljes kiőrlésű rozs, vagy tönkölyliszt
25 dkg porcukor
1 cs. Sütőpor
20 dkg Ráma
2 egész tojás
1 cs. van. cukor
2 evőkanál fahéj
Az anyagokat csak összekeverjük, kikent tepsiben sütjük. Barack vagy meggylekvárral tölthetjük.
Sós rúd
30 dkg rozsliszt, vagy bármilyen teljes kiőrlésű liszt
1 ráma
1 tejföl
1 teáskanál só
A hozzávalókat este összegyúrjuk, 1 éjszakát hidegen pihentetjük, másnap kb. fél cm vastagra nyújtjuk, kis rudakra daraboljuk, tetejét megszórhatjuk sajttal, szezámmaggal, mogyoróval, vagy bármilyen magokkal.
Hagymakrém
Hozzávalók: 4 nagy fej vöröshagyma, vékony szeletekre vágva
1 kávéskanál mustár
2 evőkanál hidegen sajtolt olaj
10 dkg vaj
2 csipet tengeri só
Az olajon a vöröshagymát puhára pároljuk, hagyjuk hűlni. Turmixoljuk, hozzátesszük a vajat, majd a mustárral és sóval habosra keverjük. Hűtőben érleljük.
Tálaláskor petrezselyemmel díszítjük. Barna kenyeret adunk hozzá, salátával, retekkel fogyasztjuk.
Vegyes zöldségkrém
Hozzávalók: 2 szál sárgarépa darabolva
2 szál fehérrépa darabolva
1 db zeller darabolva
1 fej vöröshagyma apróra vágva
1 kávéskanál bazsalikom
1 kávéskanál ecetes torma
1 csomó petrezselyem zöldje apróra vágva
3 csipet tengeri só
10 dkg vaj
A zöldségeket puhára főzzük, majd pürésítjük. A vajjal, sóval, bazsalikommal, ecetes tormával habosra keverjük. Tálaláskor petrezselyem zöldjével díszítjük.
Barna kenyérre kenve tálaljuk. Savanyú káposztát adhatunk mellé.
Jó étvágyat!
- SfL -
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza