HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

Komlóskán százszázalékos a foglalkoztatás

2011. június 9. (csütörtök) 21:45
Nem az a meghökkentő, hogy Köteles László komlóskai polgármesternek remek elképzelései vannak a ruszin nemzetiségi település fellendítésére, hanem az, hogy az ötletei sorra megvalósulnak.

Legutóbb azzal a bejelentéssel lepte meg a közvéleményt, hogy a zempléni kisközségben egy szál munkanélküli sincs. Ez annak köszönhető, hogy az önkormányzat több értékteremtő munkával kapcsolatos pályázatot nyújtott be – és nyertek. Szerencsésnek mondhatják magukat azért is, mert az önkormányzat mellett a helyi Tölgyesbérc Erdőszövetkezet, illetve a családi vállalkozások is éltek a munkaadás lehetőségével.
A három minisztérium által támogatott feladatok a mezőgazdasági munkákat érintik, így a közmunkákkal együtt most ott tartanak, hogy Komlóskán munkaerőhiány van, így a környező településekről jelentkező állástalanokat is fogadják.
– Az értékteremtő közmunkaprogramnak az lett az eredménye – kezdi Köteles László –, hogy a munkabér mellett lehetőségünk nyílt eszközvásárlására (eke, pótkocsi, tárcsa, talajmarógép, stb.) is. A későbbiekben tehát adottak lesznek az eszközök az újabb programok elindítására. A szántóföldi növénytermesztés mellett elindítottunk egy földprogramot, felvásároltuk a gazos, kihasználatlan területeket, gyepet, erdőrészeket, így tavasszal már több mint százharminc hektáron gazdálkodunk. Ami az erdőt illeti, összegyűjtjük a hulladék fát, ezt felaprítjuk, ebből fűtjük majd az intézményeket. A rendbe tett gyepterületre jönnek majd a kecskék, szarvasmarhák, hamarosan megérkezik ezer darab csirke és beindítottuk a gyümölcstermesztést. Persze joggal merül fel a kérdés, hogy mi lesz télen az emberekkel Nagy valószínűséggel visszakerülnek a munkaügyi rendszerbe, de tavasszal újra alkalmazzuk őket. Most javasoltam Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikai államtitkárnak, hogy az időszakos foglalkoztatás helyett inkább egy egész évet átívelő munkalehetőség lenne a szerencsés – mondta érdeklődésünkre Köteles László.

Megérdemlik a pluszforrást

A zempléni kisközségben tapasztaltakról megkérdeztük Czomba Sándort is, aki úgy fogalmazott: - Komlóska példaértékű! Amit kitaláltak az minden szempontból támogatandó, megérdemlik a pluszforrásokat. Minden megművelhető területet kihasználnak, ha ezt meg lehet tenni egy hegyek közé ékelődött településen, akkor hogyne lehetne az Alföldön!? A közmunkára most áthidaló megoldásként tekintünk, és nem mint végső célra. Amíg nincs lehetőség az elsődleges munkaerőpiacon, muszáj ezzel élni. Léteznek még az országban jól gondolkodó polgármesterek, és apró, a komlóskaihoz hasonló sejtek, ezeket is próbáljuk úgy erősíteni, hogy előbb utóbb összeérjenek. Tisztában vagyunk azzal, hogy a vidéki ember szereti, ha a saját környezetében találja meg a boldogulást – nyilatkozta a foglalkoztatáspolitikai államtitkár.

Vissza