Könyvjegyes képzőművész a könyvtárban
2010. április 20. (kedd) 15:35Most viszont – április 22-től május 14-ig – a II. Rákóczi Ferenc Megyei Könyvtárban rendezett Más-kép című kiállításon Molnár Iscsu István grafikusművész közel félszáz ex librisét mutatja be, és elhozta Miskolcra az általa tervezett művészkönyveket is.
Molnár Iscsu Istvánt nem kell bemutatni Észak-Magyarországon: a salgótarjáni születésű művésznek több kiállítása volt már Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, rendszeresen szerepel a Miskolci Grafikai Biennálékon és láthattuk munkáit a Téli Tárlatokon is. De nemcsak hazánkban tartják számon: több meghívást, exlibris-gyűjtőktől pedig rendelést is kapott már külföldről, és sikeresen szerepelt – többek között – olasz és francia pályázatokon. Jelentős eredménynek számít, hogy 16 alkotásával bekerült a Portugáliában megjelenő jelenkori exlibris-enciklopédiába. Kritikusai elismerik munkásságát. A méltatásokat összegezve írja róla dr. Soós Imre a Kisgrafika című lap 1995. évi 1. számában: „E vélemények kiemelik teljesen egyéni alkotói világát, megállapítván, hogy benne emberformájú, panteisztikus felfogás uralkodik. Az egyik tanulmány szerint eszköztárának kialakítása érdekében a manierizmus furcsa fanyar világához, emblematikus nyelvéhez nyúlik vissza.”
Molnár Iscsu István az ex librisek, a könyvjelek mellett gyakran készít könyvillusztrációkat, és tervez is könyveket. A miskolci II. Rákóczi Ferenc Megyei Könyvtár állományában is találunk olyan dokumentumokat, melyek a művész keze nyomát őrzik. Ilyen például Halász Judit 1988-ban megjelent daloskönyve, vagy Boros Géza Emlékművek 1956-nak című kötete. Erről írta Ungváry Rudolf az Élet Irodalom 1998. július 24-i számában: „Elismerésem ezért a könyvért Boros Gézának. Megoldotta, hogy 'angolos' hidegvérrel, méltányosan, szigorúan a források tényeire támaszkodva, kétségbeesés és indulatok nélkül, gazdagon informált egy nemzeti szociokulturális jelenségről. És Molnár István jóvoltából (akinek nem ez az első ilyen kiváló munkája) gyönyörűen megtervezett, gazdagon illusztrált könyvben. Ha valaki meg tud feledkezni a politikáról, akkor olvasása közben megéli, amint az esztétikai élményből fogalmi élmények válnak.” (A cikk szerzője egyébként az az Ungváry Rudolf, aki az 1956-os forradalom idején Miskolcon járt egyetemre, és a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Egységes Szövetsége, a MEFESZ miskolci titkára volt. De jegyezzük meg a méltatott könyv szerzője, Boros Géza nevét is: a művészettörténész megyénkben, Cserépfaluban született.)
Visszatérve a könyvtárba és a kiállításra, idézzük végül a Művészet című lapból Acsay Judit sorait Molnár Iscsu István rézkarcairól: „Nevezhetjük ötleteit bizarrnak, látásmódját irracionálisnak, képi világát szürrealistának, kifejezésmódját szimbolikusnak, hangulatát nosztalgikusnak, figuráit egzotikusnak, és mégis – legyen bár mindez találó – Molnár István grafikáinak még mindig csak a felszínét sikerült érintenünk...” Próbáljuk megfejteni lényegét! – Április 22-től május 14-ig a II. Rákóczi Ferenc Megyei Könyvtárban!
(fg)
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza