Közelebb az állampolgárokhoz
2011. november 17. (csütörtök) 13:58„Egyszerűbb lett a struktúra, kevesebb a vezetői szint. A kormányablaknál a kezdeti 29-cel szemben ma már 61 ügykör intézhető” - nyilatkozta lapunak Demeter Ervin kormánymegbízott. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Kormányhivatal vezetőjével az indulóév eredményeiről, tapasztalatairól, és a várható feladatokról beszélgettünk.
- Az Orbán-kormány programjának fontos eleme a közigazgatási rendszer, így a területi szintű államigazgatás reformja. Ennek részeként alakultak meg a megyei kormányhivatalok, amelyek fokozatosan kapták, kapják a feladatokat. Az indulás óta lassan egy esztendő telt el, kérem, értékelje az eltelt időszakot.
- Tíz hónap van mögöttünk. Ahogy Ön is említette: a hivatalok létrehozásának célja, a középszintű közigazgatás integrációja, egy átláthatóbb, jobban működő rendszer kialakítása. Örömmel mondhatom, hogy jól haladunk. A kormányhivatal szervezetébe 17 szakigazgatási szerv került be, egyszerűbb lett a struktúra, kevesebb a vezetői szint, az ügyek intézése – a kormányablak létrehozásával – közelebb került az állampolgárokhoz. Január elsején 29 ügykörrel indult a kormányablak, most már 61 intézhető ugyanitt. De ez még csak az első lépés, a végső cél az úgynevezett egyablakos ügyintézés, amelynek lényege, hogy 2013 végére minden állammal kapcsolatos ügyet egy helyen lehessen intézni. A megvalósítás érdekében feladatunk egyrészt az ügyfélkör bővítése, másrészt – hogy térben is közelebb kerüljünk az állampolgárokhoz – az új járási rendszer kialakítása. Ehhez már elkészültek az alapelvek, szempontok, a törvény a parlament előtt van. Ez szabályozza majd a járási hivatalok hatáskörét, azt hogy mely település lehet járási központ.
- Az, hogy a közelmúltban elkezdte a megye kistérségeinek meglátogatását – október 5-én Edelényben járt – már része a járási rendszer előkészítésének?
- Ezeknek a látogatásoknak a fő célja a tájékoztatás. Az edelényi találkozón ott volt a kistérség valamennyi polgármestere. Tájékoztatást adtam a kormányhivatal működéséről, a jövőbeni tervekről, amelyek között természetesen központi helyet foglal el a járások kialakítása. A településvezetőkkel folytatott beszélésen – érthető módon – ezzel kapcsolatosan hangzott el a legtöbb kérdés.
- Sok település szeretne járási központ lenni, több, mint amennyi valójában elnyerheti majd ezt a címet...
- Az elképzelések szerint a vártnál tagoltabb lesz a megye, 15 járás kialakítását tervezzük, ahol kormányablak is működik majd, és lesz egy helyszín, ami nem járási hivatalként ugyan, de kiemelt szerepet kap. A kormányhivatal feladata, hogy a jegyzőket, államigazgatási dolgozókat felkészítse a változásokra, az új feladatok ellátására.
- A hivatal számára 2012 egyrészt tehát a változások előkészítésének éve lesz, másrészt az intézményátvételek is megtörténnek. Konkretizálódott már, hogy mely intézmények kerülnek a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Kormányhivatalhoz?
- A Parlament tárgyalja azt a törvényt, amely a feladatátvételről és a megyei önkormányzatok konszolidációjáról rendelkezik. A megyei önkormányzatok arról állapodtak meg a kormánnyal, hogy január elsejétől az intézmények fenntartását az állam veszi át. Ez elsősorban az oktatási- és egészségügyi intézményrendszert érinti, ezek kerülnek a kormányhivatalokhoz, tehát állami fenntartásba. A már említett törvény lehetőséget biztosít majd arra, hogy a 2000 főnél nagyobb lélekszámú települések közoktatási feladatokat lássanak el, az állam által elfogadott normák betartásával.