HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

Közgyűlés előtt a megye gazdasági helyzete

2012. május 18. (péntek) 08:48
 
Megtartotta májusi ülését a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés.

Az ülés kezdetén dr. Mengyi Roland, a közgyűlés elnöke és dr. Vereckei Csaba rendőr dandártábornok, megyei rendőrfőkapitány átadták a Borsod-Abaúj-Zemplén Megye Közbiztonságáért Díjakat.

Idén Benőcs László rendőr alezredesnek a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság Miskolci Rendőrkapitányság Igazgatásrendészeti Osztály osztályvezetőjének, valamint Tündik Csaba rendőr alezredesnek a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság Kazincbarcikai Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztály osztályvezetőjének adományozták a díjat.

A közgyűlés ezt követően tárgyalta a megye közbiztonságának helyzetéről, a közbiztonság érdekében tett intézkedésekről és az azzal kapcsolatos feladatokról szóló beszámolót. Dr. Vereckei Csaba az írásos anyag kiegészítéseként elmondta: a megyei rendőr-főkapitányság a rendelkezésére álló keretek és erőforrások ésszerű kihasználásával igyekezett megvalósítani a 2011. évre vonatkozó főbb célkitűzéseit. Elmondható, hogy megyénkben csökkent a bűnügyek száma és országos viszonylatban is jelentős sikereket ért el a megyei állomány.

A közgyűlés napirendjén szerepelt a  kis- és középvállalkozások helyzetéről szóló beszámoló, illetve nagyvállalatok szerepét taglaló tájékoztató. Bihall Tamás, a megyei kereskedelmi és iparkamara elnöke a beszámolóhoz hozzáfűzte, hogy Magyarországon 2011. decemberében 1 651 507 vállalkozást regisztráltak. Ezek közül mindössze 859 vállalkozás foglalkoztatott 250 főnél többet, vagyis ők minősülnek nagyvállalatnak, míg az összes többi a kis- és középvállalkozások körébe tartozik. Megyénkben 2010-ben 74 116, míg 2011. decemberében 74 685 regisztrált vállalkozást tartottak számon. Ebből 30-31 ezer volt a működő vállalkozás. A nagy számú regisztrált egyéni vállalkozás adatához kapcsolódóan meg kell jegyezni, hogy ebből több, mint 20 ezer a mezőgazdasági tevékenység végzésére lett bejegyezve.

Magyarországon, mint a piacgazdaság országaiban mindenütt, a vállalkozások több, mint 99 százaléka a kis-és középvállalkozások kategóriájába tartozik, amely egyáltalán nem homogén csoport. A nagyvállalatok szűk köre ettől valamennyire egységesebb, de itt is jelentős és érdemi különbségek vannak.
A közgyűlés a továbbiakban jóváhagyta a területi nemzetiségi önkormányzatokkal kötendő megállapodásokat. Ennek értelmében a helyi önkormányzat a helyi nemzetiségi önkormányzat részére biztosítja az önkormányzati működés személyi és tárgyi feltételeit, továbbá gondoskodik a működéssel kapcsolatos végrehajtási feladatok ellátásáról.

Vissza