HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

Kulcs kérdés - négy válasz

2013. március 14. (csütörtök) 09:20
 
A tiszaújvárosi Hunyadi Mátyás Általános Iskola diákjait kérdeztük nemzeti ünnepünkről.

[3_300] EmodiDora.jpgEmődi Dóri, 7 oszt. tanuló Tiszaújváros, Hunyadi Mátyás Ált. Isk.:

Március 15-e a tavasz egyik legszebb ünnepe. Mit is jelenthet számunkra? Kokárda, nemzetiszínű zászló, Petőfi vagy a márciusi ifjak? Mindegyikről egy gondolat jut eszünkbe. De vajon arra gondolunk-e, hogy mit is jelent ez a mai világban? Sajnos nem sok olyan FELNŐTT ember lenne napjainkban, aki ugyanezt megtette volna Magyarországért, mint azok a FIATALOK. Életüket adták a szabadságért. Kiálltak az igazukért, azért hogy mi, unokáik egy szabad országban élhessünk. Március 15-e számomra azt jelenti, hogy belegondoljak mi is történi akkor, 1848-ban. Miért is tették Petfőfiék azt, amit tettek? Mert mi már mást nem tehetünk, csak hogy hordjuk a kokárdát, és hogy megemlékezzünk azokról, akik így kiálltak értünk, a jövőért, a Hazáért.

[0_300] LovasKatinka.jpgLovas Katinka, 8/2 osztályos tanuló, Hunyadi Mátyás Ált. Isk.:

Nekem mindig az ünnepség jut eszembe március 15-éről, vagy az, hogy nem kell iskolába jönnünk, mert általában hosszú hétvége várható. Mivel márciusban van, ilyenkor se meleg, se hideg nincs, de a gyerekeknek végig kell állni az előadást, amit közülük nem sokan látnak, de legalább hallják azokat a lelkesítő, visszaemlékező gondolatokat, melyeket barátaink, ismerőseink kedves hangján csendülnek fel. Kokárdát tűzünk, és ünneplőbe öltözünk, megadva a tiszteletet mindazoknak, akiknek köszönhető ez az ünnep. Mondhatnám azt is, hogy Petőfi Sándor és a márciusi ifjak, a Pilvax kávéház, Táncsics Mihály, a 12 pont. Természetesen ezek nem elhanyagolhatóak, hiszen ezek nélkül az 1848-as forradalom Magyarországon nem ért volna szinte semmit. Igaz, hogy csak néhány mulatozó kedvű, fegyvertelen ifjú indította el, de mégis tudtak változtatni valamin, és megmutatták, hogy akár egy maroknyi emberpalánta is el tud érni egy országra kiható változást is. Szerintem el lehetne gondolkodni azon a mai fiataloknak, hogy volt, mikor nemcsak az a gondja akadt az ifjúságnak, hogy most a 15000 Ft-os vagy a 25000 Ft-os cipőjébe dugja a pedikűrözött lábacskáit. Észre kellene venni azokban az apró dolgokban is a szépséget, mint egy őszinte mosoly, egy jól megírt, átszellemült vers, vagy akár a Himnusz, ami Kölcsey szavaival nyitja meg a megemlékezést, vagy a Szózat, ami ünnepélyes pompájában lezárja.

[1_300] SzaboPetra.jpgSzabó Petra, 8/2. osztályos tanuló a Tiszaújvárosi Általános és Alapfokú Művészeti Iskola, Pedagógiai Szakszolgálat, Hunyadi Mátyás telephely:

Már óvodában és alsó tagozatban is lelkesen készültünk március 15-ére. Zászlókat festettünk, kokárdákat rajzoltunk, megtanultuk a Nemzeti dalt, és emlékszem, Petőfi képe is kikerült a falra. Ekkor még nem értettük, mi is ez az egész a 12 ponttal és a forradalommal, de élveztük, hogy valami fontos dologban mi is részt vehetünk. Majd amikor már felső tagozatban irodalomórán Petőfiről és a márciusi ifjakról beszélgettünk, és történelemórán a forradalom és szabadságharc előzményeit elemeztük, felfogtuk, hogy igenis komoly dolgokról van itt szó. Arról hogy az emberek összefogtak egy közös cél érdekében, és amíg el nem érték ezt, addig meg sem álltak. A tavalyi évben mi is megtapasztalhattuk ezt az összetartozást. A mi iskolánk feladata volt, hogy március 15-e alkalmából egy műsort adjon elő. Szívesen emlékszem vissza a próbákra, a korhű ruhákra, amelyeket felvehettünk, és a fellépés előtti izgalmakra. Az én fejemben is lejátszódtak azok a gondolatok, mint amelyekre a márciusi ifjak is gondolhattak. Sikerülni fog? Minden jól fog alakulni? A többiek mit fognak szólni ehhez az egészhez? Tetszeni fog nekik? Vagy talán elítélik? Pár órára én is megtapasztalhattam, milyen egy közös érdekért harcolni. Ahogyan a márciusi ifjak harcoltak az ő céljaikért.

[2_300] TamasReodora.jpgTamás Teodóra, 8/2. osztályos tanuló Tisazújváros, Hunyadi Mátyás Ált. Isk.:

Szerintem a március 15-e a történelem egyik legjelentősebb dátuma, mert ezen a napon a szabadságharcra emlékezünk. Ilyenkor együtt elmegyünk a Petőfi-szoborhoz, a Március 15-e parkba, megemlékező kokárdát tűzünk a kabátunkra – mely a forradalom jelképe -, s ezzel emlékezünk az 1948-ban életüket a magyar szabadságért feláldozó hősökre. A 13 aradi vértanú és sok igazi hazafi életét adta a hazáért, a szabadságért. Úgy érzem ilyenkor a szeretet tisztábban árad az emberek között. Nagyon jó érzés, hogy az egész ország együtt emlékezik, együtt mozdul meg ezen a napon. A parkba sok olyan ember is eljön, akit nem láttam még soha, mégis barátokként köszöntjük egymást. Összetart ilyenkor minket a szeretet, az emlékezés, az összefogás érzése.  A kokárda is segít ebben az érzésében, hiszen mindenkinek ki van tűzve a nemzeti, piros-fehér-zöld színű kis szalag. Ezzel is tudatjuk egymással, hogy ezen a napon az érzéseink, gondolataink ugyanazok. Többek között ezért is volt megtiszteltetés, hogy felléphettem tavaly a március 15-én megrendezett ünnepségen. Ezzel is jelképezve, hogy ilyenkor megmozdul a város, az egész ország.

Vissza