HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
hírek

Legelőket ment a nemzeti park

2012. augusztus 6. (hétfő) 14:09
Eredeti állapotába kívánja helyreállítani természeti értékekben gazdag rétek és legelők növénytársulásait, pusztuló életközösségeit a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság. A Kelet-cserháti Tájvédelmi Körzet, a Lázbérci Tájvédelmi Körzet valamint a Tarnavidéki Tájvédelmi Körzet területén összesen több, mint 330 hektáron tervezik elvégezni ezeket a munkákat. Az elmúlt hónapokban befejeződött a projekt előkészítése. A munkák megvalósításának költsége megközelíti a 230 millió forintot.

A projekt célja a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság három érintett tájvédelmi körzetében (Kelet-cserháti Tájvédelmi Körzet, Lázbérci Tájvédelmi Körzet és Tarnavidéki Tájvédelmi Körzet) dombvidéki és hegyi rétek rekonstrukciója, a legeltető állattartás visszaszorulása miatt fellépő cserjésedés, beerdősülés megakadályozása, mozaikos, gyepes, fajgazdag élőhelyek visszaállítása, a területek kaszálásra, legeltetésre alkalmassá tétele.

A projektek által érintett területeken a hagyományos (többnyire legeltető állattartásra alapozott) mezőgazdaság megszűnése után természetvédelmi szempontból kedvezőtlen folyamatok indultak meg: megindult a beerdősülés, több faj kiszorult, a fajok változatossága csökkent. Ezek a folyamatok a hagyományos gazdálkodás által fenntartott élőhelyek eltűnéséhez a gyepterületeken tájidegen növényfajok betelepüléséhez vezettek.
A projekt fő célja a gyepeterületek állapotromlásának megszüntetése, a természetvédelmi szempontú élőhely-helyreállítás. A tevékenységek során a területek jelenlegi adottságaihoz igazodó komplex élőhelyfejlesztés valósul meg. A rehabilitáció lényege az egykori, hagyományos gazdálkodási módok révén kialakított táj valamint élőhelyek és az itt élő, de egyre rohamosabban pusztuló életközösségek, értékes fajok megőrzése, állományaik növelése. 

Vissza