HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

Legfontosabb közös érték a rend

2011. november 17. (csütörtök) 13:57
 
Lapunk előző számában beszámoltunk arról, hogy a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés szeptember 23-i ülésén elfogadta a megyei önkormányzat középtávú közrendvédelmi programját.

A program alapvető célja, hogy képet nyújtson a közbiztonság jelenlegi állapotáról, megoldási javaslatai pedig kézzelfoghatóan járuljanak hozzá a közrend, közbiztonság javításához. A parlament november 2-i ülésén dr. Mengyi Roland országgyűlési képviselő, a megyei közgyűlés elnöke interpellációban ismertette a program legfontosabb elemeit, megvalósításához kormányzati támogatást kért. Dr. Kontrát Károly államtitkár válaszában hangsúlyozta: a rendőri jelenlét további növelését tervezik Borsodban.

Dr. Mengyi Roland parlamenti felszólalásában kiemelte: a program kidolgozása nagy próbatétel volt, és nehéz feladatnak bizonyult, mivel megyei szinten ilyen anyag még nem készült hazánkban. Hozzátette, a közel félszáz oldalas elemzés példaértékű lehet hasonló gondokkal küzdő megyei önkormányzatok számára.

Reális célok

A közgyűlés elnöke elmondta: A program megalkotásának célja a megye közrendjének és közbiztonságának javítása, valamint a megyében élők biztonságérzetének megalapozása volt. „Nem azoknak a tanulmányoknak a számát szerettük volna szaporítani, amelyek a problémákat részletekbe menően megfogalmazzák ugyan, de megoldást nem, vagy csak a valóságtól elrugaszkodott megoldásokat kínálnak”- mondta.
Az interpellációban elhangzott az is, hogy a programot kidolgozó eseti bizottság munkája során szorosan együttműködött a megyei rendőr-főkapitánysággal, a megyei Polgárőr Szövetséggel és a megyei cigány kisebbségi önkormányzattal, akiknek a javaslatait beépítették az anyagba, és a megvalósítás során is számítanak rájuk.

Négy pillér

„Kiemelném a megyei rendőr-főkapitányság segítőkész munkáját és azt a messzemenőkig részletes, kimagasló szakmaisággal elkészült munkaanyagot, amit a bizottság rendelkezésére bocsátottak. A program megvalósítása négy fő pillérre épül: így a megyei rendőr-főkapitányság helyzetértékelésére – településenkénti megjelenítésben –, jogszabály módosítási, -szigorítási javaslatokra, társadalmi szervezetek létrehozására, valamint a széles körű társadalmi együttműködés kiépítésére. Tisztán látjuk ugyanakkor, hogy ez összefogás kizárólag a minisztérium hathatós támogatásán keresztül valósulhat meg, és érheti el a célját.”
Dr. Mengyi Roland interpellációját kérdéssel zárta: a minisztérium tervezi-e pályázatok kiírását, esetleg alap létrehozását, amelyeken keresztül a megyei önkormányzat közvetve, vagy közvetlenül a megye közrendjének, közbiztonságának, a lakosság szubjektív biztonságérzetének javítását érheti el...?

Erősödő rendőri jelenlét

Válaszában dr. Kontrát Károly belügyminisztériumi államtitkár kiemelte: „Egy társadalom életében a legfontosabb közös érték az a rend, ami megadja a boldogulás alapfeltételét, a hétköznapok biztonságát.”
Hozzátette: a Belügyminisztérium tervezi Borsod megye területén a rendőri jelenlét további növelését. A közrendvédelmi programmal összhangban, a kormány programja alapján ez évben a rendészeti szakközépiskolákból kikerülő végzős állományból, akik már végeztek, illetve próbaidős rendőrként kinevezettek, kiemelt létszámot biztosítottunk a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság számára. Ez konkrétan eddig 89 fős létszámnövelést jelentett, az év végéig pedig még további 63 főt.
Az államtitkár egyetértett a polgárőr szervezetekkel történő együttműködésre tett javaslattal, és utalt arra, hogy folyamatban van a polgárőr-tevékenység ellátásának újraszabályozása.
„A törvényjavaslatot hamarosan a Tisztelt Ház elé terjesztjük. Ez valóban hatékonyan lesz képes biztosítani a rendőri szervek és a polgárőr szervezetek közötti eredményes együttműködést” - fejtette ki.
A pályázatokról szólva dr. Kontrát Károly elmondta többek között, hogy a Belügyminisztérium az önkormányzatok számára a közrendvédelem megerősítése céljából 2012-ben is hirdet pályázatokat. Ilyen például a bűnmegelőzési projektek megvalósítása című pályázat és a közrendvédelmi bírság bűnmegelőzési célra fordítására szolgáló pályázat. Az egyes települések közbiztonságának javítását célzó együttműködések támogatását is tervezik.
„Közös erővel kell legyőznünk a mögöttünk hagyott átmeneti kor súlyos terhét, közös erővel kell felépítenünk a nemzeti együttműködésben alakuló erős Magyarországot” – zárta válaszát az államtitkár.

[0_960] Rendorok.jpg

A program kidolgozásában részt vettek többek között a megyei rendőr-főkapitányság szakemberei. Képünkön dr. Mengyi Roland, dr. Kalapos István, Tiszaújváros rendőrkapitánya és dr. Vereckei Csaba megyei rendőrfőkapitány. (Felvételünk Tiszaújvárosban készült)

 

Rendőrségi szemmel

A közbiztonsági koncepció kidolgozásában magától értetődően jelentős szerepet játszottak a rendőrök. Éppen ezért kíváncsiak voltunk ők, milyen lépéseket tartanak a legfontosabbnak közbiztonságunk javítása érdekében, hogyan növelnék a lakosság biztonságérzetét.

– A program precízen tartalmazza a biztonságérzet javításának elemeit, például a rendőri jelenlét növelését a közterületeken. Ez nagyobbrészt pénzkérdés. A megfogalmazott célok érdekében önerőből, az adott keretek közt – például belső átcsoportosítással – mit tud tenni a főkapitányság? – kérdeztük Gaskó Bertalant, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság kommunikációs irodavezetőjét.

– Borsod-Abaúj-Zemplénben a lakosság biztonságérzetének javításáért tett rendőri intézkedések fontos eleme a helyi rendőrkapitányságok állományának megerősítése. A közterületi jelenlét növelését a főkapitányság egyrészt a készenléti rendőrség duplájára emelt létszámú miskolci egységének, másrészt a Rendészeti Igazgatóság Mélységi Ellenőrzési és Közterületi Szolgálatának bevonásával éri el. Az említett szervezetek erőinek átcsoportosításán túl a szolgálatszervezés maximális kihasználásával, a vezényléses szolgálati rend alkalmazásával igyekeznek az érintett kapitányságok fokozni a rendőri jelenlétet.

– A települési önkormányzatokkal, helyi polgárőrségekkel  intenzívebb lett a rendőrség kapcsolata? Hogyan lehetne ezt javítani véleménye szerint?

–A rendőrség és a települési önkormányzatok, valamint a helyi polgárőr szervezetek együttműködése a közrend, közbiztonság fenntartása érdekében kiemelkedő jelentőségű. A főbb feladatokat a polgárőrséggel a főkapitányság megyei szinten szükség szerint – de legalább havonta – egyezteti. Helyi szinten pedig napi kapcsolatban áll a polgárőrökkel a rendőrség. Ennek keretében többek között együttes feladat-meghatározás, vagy közös helyi szolgálatellátás történik. Legutóbb például a halottak napi megemlékezések időszakában a temetők környékének biztonságosabbá tételében nyújtott jelentős segítséget a polgárőrség.

– A megyei közrendvédelmi programban szerepel, hogy az utolsó negyedévben minden kapitányság területén, 1-1 veszélyeztetett településen komplex bűnmegelőzési napot szerveznek.  Megkezdődött már a végrehajtás, ha igen, milyenek a tapasztalataik?

– A megyei rendőr-főkapitányság a megyei önkormányzat középtávú közrendvédelmi programjában megfogalmazott bűnmegelőzési tevékenységet folyamatosan hajtja végre. Ezzel párhuzamosan is számos felkérés érkezik hozzánk szakmai előadásokon, nyílt napokon történő részvételre. Már szerveztünk Edelény, Sajókaza, Dédestapolcsány, Ózd, Ormosbánya, Kurityán, Tiszaújváros, Köröm településeken ilyen szakmai programokat, és ezeken eljuttattuk kiadványainkat a lakossághoz. A közrendvédelmi programban megjelölt településeken jelenleg is szervezés alatt áll hasonlórendezvények lebonyolítása. Szeretném még hozzátenni, hogy az említett programok keretében foglalkozunk az időskorúak sérelmére elkövetet bűncselekmények megelőzésével, amelyeken biztonságtechnikai eszközök bemutatását és beszerzését is vállaltuk. Így személyi riasztó, elektronikus ajtóék és az S.O.S. szomszédhívó technikai eszközöket ajánlottuk figyelmükbe. Kiemelt feladatunknak tartjuk, hogy a veszélyeztetett korcsoportok számára nyugodt életkörülményeket biztosítsunk. Ennek fontos eleme, hogy felhívjuk a figyelmet a lehetséges vészhelyzetekre, tájékoztassuk az érintetteket a megelőzés módjairól. A már nem előzmény nélküli 2012. évi vagyonvédelmi naptárt széles körben terjesztjük majd a nyílt napokon is. A naptár segítségével a megtörtént bűnesetek alapján próbáljuk felhívni a figyelmet a megelőzésre. Az uzsora-bűncselekményekkel kapcsolatos törvényi szigorítás és a megnövekedett rendőri aktivitás nyomán egyre több ilyen bűncselekmény kerül napvilágra. Megelőzésük érdekében – többek között – újfajta kommunikációs elemeket szeretnénk „bevetni”. Nagyméretű, grafikus által készített uzsora ellenes plakátot terveztünk, amely a mélyszegénységbe vezető út ábrázolásával hívja fel az érintettek figyelmét. Az érintett településekre az említett kiadványokat célzottan juttatjuk el

Vissza