HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
hírek

Megszámláltattunk

2011. november 16. (szerda) 15:07
 
Lezajlott a tízévenként megismételt népszámlálás adatfelvételi időszaka és véget ért a pótösszeírás is. A megyei tapasztalatokról Szabó Tibort, a KSH megyei népszámlálási felelősét kérdeztük.

Mennyire volt népszerű az elektronikus bevallás Borsod-Abaúj-Zemplén megyében?

Október 16-ig volt lehetőség az elektronikus válaszadásra, amivel országosan a megkeresett címek közel 19, megyénkben 14,4 százaléka élt. A nagyobb településeken, főleg a városokban és vonzáskörzetükben volt magasabb az internetes önkitöltők aránya. A legtöbb lakcímen a hagyományos számlálóbiztosi interjú keretében adtak számot magukról és lakásukról. Az internetes válaszadás elsősorban az időszűkében lévőknek kínált kényelmes, gyors, rugalmas válaszadási lehetőséget.

Milyen volt a lakosság hozzáállása a népszámláláshoz?

A lakosság túlnyomó többsége együttműködő volt az összeírás során. Ki kell emelni a többség állampolgári fegyelmezettségét, ahogyan teljesítették a népszámlálási törvényben kötelezően előírt adatszolgáltatásukat.

Elégedett volt a népszámlálás szervezettségével, lebonyolításával?

Megyénkben a népszámlálási munkákban mintegy 2500 számlálóbiztos, 500 felülvizsgáló, több mint 200 jegyző, illetve a nagyobb településeken népszámlálási előadó, a KSH Miskolci Igazgatóságáról pedig 30 területfelelős vett részt. A feladatok végrehajtását civil szervezetek, könyvtárak, valamint a rendőrség is segítették, általában a KSH-val kötött együttműködési megállapodások keretében. Ekkora létszámot, ilyen nagyságrendű munkát, mint a népszámlálás csak jó előkészítés és összehangolt, ütemes munkavégzés keretében lehetett határidőre, és jó minőségben elvégezni.

Az adatok feldolgozása hogyan halad, mikorra várhatóak a részletes megyei statisztikák?

A népszámlálás adatainak feldolgozásáért és azok közreadásáért a KSH felel. Ennek keretében decembertől indulnak az ellenőrzési és az adatfeldolgozást előkészítő kódolási munkák. Ezek után kerül sor az adatrögzítésre. Az első, előzetes adatok kiadására várhatóan 2012 tavaszán lehet számítani. Ekkor a megyénkénti lakás- és népességszámok lesznek elérhetőek, majd az év végétől tematikus kiadványokban a részletező adatok is napvilágot láthatnak.

Vissza