Nagyböjtben - Testi és lelki megújulás
2007. március 1. (csütörtök) 13:49
Töviskoszorúból virágkoszorú…
A tövisek helyére ,,jócselekedet-magvakból” nőtt virágok kerülnek, melyek szeretetből lett puhaságukkal, illatukkal (még ha papírból vannak is) ,,kibélelik” Krisztus töviskoszorúját, így enyhítve szenvedését… Mert igazából a nagyböjt lényege nem az ételről való lemondásban van (ez az egyházi követelmény gyerekekre és idősekre egyébként nem is vonatkozik), sokkal inkább a másféle lemondásokban. És az egyházi iskolába járó gyerekek ezt pontosan tudják. ,,Nagyböjti naptárjukban” olyan feladatok szerepelnek, hogy ,,ma hagyjunk fel a lustálkodással”, ,,ne tegyük szóvá, ha a másik hibázik” vagy ,,ma tegyünk meg olyan dolgot is, amihez nincs kedvünk”…
,,Pusztai magány” a városban
Orosz Atanáz atya, a dámóci Krisztus Urunk feltámadásáról elnevezett görög katolikus szerzetesközösség tagja sem az étkezés visszafogását említi elsődleges húsvéti ,,feladatként”: - A magyar „böjt” szavunk etimológiailag is inkább a gyónással, mint a koplalással vagy diétával hozható apcsolatba. Ez pedig a bűnöktől való megtisztulás eszköze - mondja. - A lemondásnak, a közösségvállalásnak nagyon sok fajtája kapcsolódik ehhez az időszakhoz, amelyek számunkra mindig a kinyilatkoztatásból, Isten elvárásaiból fakadnak. Ezért is hangsúlyoznám Isten Igéjének rendszeres hallgatását, olvasását, sőt átimádkozását is mint egbízható forrást a nagyböjt helyes kialakításához. A szerzetesi életforma sajátos üzenete a nagyböjtben, hogy ki-ki keresse meg még a város közepén is a maga ,,pusztai magányát”, lakása kis kamrácskájában vagy akár fürdőszobájában, ahol néhány percet ,,négyszemközt” tud maradni az Úrral. Elcsöndesedés, magány, imádság nélkül nemigen tudom elképzelni a nagyböjt igazi sikerét. Mert ez az időszak a húsvét komoly előkészítését jelenti, és ehhez mindenképpen Isten jelenlétébe kell helyezkednünk.
Az érzéki világ salakja
Alapvetően a böjt szakrális cselekedet, amely a testet ráhangolja a lelkiekben történő változásra. Szinte minden nép kultúrájában szerepel a megújulás, megtisztulás elemeként a test ,,megregulázása”, ami előkészíti a lelki megújulást. A védikus irodalom például hangsúlyozza, hogy az emberi élet igazi célja nem más, mint a lélek kincseinek gyűjtögetése, a megtisztulás. Amennyiben erről megfeledkezünk, életünk emberi kapcsolatainkkal együtt felületessé, tartalmatlanná, s végső soron boldogtalanná válik. A védikus írások szerint a megtisztulás legnagyobb akadályai a zabolázatlan érzékek, melyek új és új vágyakat szülnek. A lélek az érzéki világ salakjától megtisztulva jut az ideák világába. Különösen fontos a testi böjt az iszlám vallásnál: komoly megpróbáltatást jelentő szabály a böjtölés megtartása a ramadán havában. Ilyenkor a hit követői napkeltétől napnyugtáig böjtölnek – nem esznek, nem isznak, nem dohányoznak, és nem élnek házaséletet…
A hosszú élet (egyik) záloga
A léleknek szüksége van tehát a ,,megtisztulásra”, mélyebb odafigyelésre másokra és önmagunkra, de szüksége van-e erre a testnek is? – kérdeztük a belgyógyász szakorvost. – Fontos, hogy megszabaduljunk olykor a szervezetben felhalmozódott salakanyagoktól. A mondás szerint a legkisebb falat is, amiről lemondunk, egy lépéssel előbbre visz az egészséghez… Az éhezés során a testsúlycsökkenés révén az ember testi egészsége is pozitív irányba változhat. A fogyás rendezettebbé, élénkebbé tesz, az anyagcserét kisimultabbá teszi. A böjt szó egyes fogyókúrás, vagy ,,tisztító” receptekben is szerepel, mint a léböjtkúra. – Az ilyen kúrák kicsit megmozgatják a szervezetet. Ha adott ételeket fogyasztunk, annak megfelelő enzimek választódnak el. Ha mondjuk diétára váltunk, akkor pedig más összetételű emésztőenzimek szükségesek…Normális esetben testünk jó néhány szerve dolgozik azon, hogy a (manapság igencsak nagy mértékben) bekerült méreganyagokat kiürítse a szervezetből. Időnként ezen szerveknek is szükségük van segítségre. A léböjtkúra során elfogyasztott folyadék átöblíti az emésztőrendszert, felgyorsítja az emésztést, ugyanakkor energiával, vitaminokkal és ásványokkal látja el a szervezetet. A fizikai megújulás határozottan serkenti a szellemi megújulást… Hagy emeljem ki az athoszi szerzetesek szigorú böjtjét, akik állati eredetű táplálékként csak halat és tojást ettek, s többnyire megélték a 90 évet. Az étkezés visszafogása a hosszú élet egyik záloga – de ehhez persze még mozgásra és nyugalomra is szükség van…