HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

Október idén a népszámlálás hava

2011. október 13. (csütörtök) 10:43
 
Az első népesség összeírást – több mint két évszázaddal ezelőtt – Mária Terézia rendelte el. Október 1-31. között zajlik hazánkban a népszámlálás.

A tízévente esedékes összeírás kérdőíveire ezúttal háromféleképpen válaszolhatunk: kitölthetjük önállóan, vagy interjú keretében a számlálóbiztos segítségével, illetve a hazai népszámlálások történetében először válaszolhatunk a kérdésekre interneten keresztül is. Azok számára, akik ez utóbbi utat választják, az internetes kapu október 16-ig „áll nyitva”.

[4_t] HomolaAndrea.jpgMagyarországon az első teljes körű népesség összeírást Mária Terézia rendelte el. Az 1777-ben hozott intézkedés, vagyis a népszámlálás megszervezése és végrehajtása a királynő halála miatt fiára, II. Józsefre maradt, így az összeírás 1784 és 1787 között zajlott – magyarázta érdeklődésünkre Szalainé Homola Andrea, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Miskolci Igazgatóságának vezetője. Elmondta azt is: általános adatgyűjtési szándékkal szervezett számlálást először 1870-ben tartottak, és az 1900-as évektől tízévente tartanak összeírást. A legutóbbit 2001 februárjában rendezték, Hazánk lakossága akkor meghaladta a 10 milliót – pontosan 10 198 315 fő volt – sajnos ez a szám napjainkra 10 millió alá csökkent.

S, hogy miért van szükség a népszámlálásra? A számszerű pontossággal megjelenített tények nélkülözhetetlen kiindulópontjai a gazdaság- és szociálpolitikának. Ez az egyetlen teljes körű adatfelvétel a népesség és a lakásállomány jellemzőiről. Az eredmények szükségesek a társadalmat, a gazdaságot érintő döntések megalapozásához ugyanúgy, mint a különböző hatásvizsgálatokhoz, az üzleti döntések előkészítéséhez, illetve a nemzetközi adatigények kielégítéséhez.

[3_960] nepszamlalas2.jpg

A 2005-2014 közötti időszakban a világ szinte valamennyi országában népszámlálást tartanak. A legtöbb országban az évtized fordulója körül tartják a cenzust, de számszerűen a legtöbb ország 2011-et választotta a lebonyolításra. Az Európai Unió tagországai az utóbbi években szoros együttműködésbe kezdtek népszámlálás ügyben is, a 2008-ban született uniós rendelet nyomán ezen túl, egységesen, azonos években tartják az összeírást – első alkalommal 2011-ben.

F. Bacsó Bea

 

[2_t] InancsiTunde.jpgAz eltelt egy évtized alatt mintegy 5-6 százalékkal csökkent Szerencs lélekszáma – magyarázta dr. Ináncsi Tünde, a város jegyzője, aki – munkaköréből adódóan – közreműködött a számlálóbiztosok kiválasztásában, a megbízási szerződések megkötésében, valamint az igazoló okmányok és az összeírási nyomtatványok kiadásában. - A számlálóbiztosok munkáját felülvizsgálók ellenőrzik, akiket szintén a jegyző választ ki, és gondoskodik a zavartalan működésükhöz szükséges technikai feltételek biztosításáról. Már az összeírást megelőző háttérmunkában szerepet kaptunk, hiszen közreműködünk a címek felülvizsgálatában, a címállomány teljességének ellenőrzésében, pontosításában. Gondoskodtunk a népszámlálási nyomtatványok tárolásáról, és nagyon fontos feladatunk a helyi közösség tájékoztatása a tudnivalókról. Felügyeljük az összeírás lebonyolítását, megszervezzük a pótösszeírást, majd a befejezést követően összefoglaló jelentést készítünk a KSH részére, és szabálysértési- hatósági jogkörben bírságot szabunk ki azokra, akik az adatszolgáltatási kötelezettségüknek nem tesznek eleget önként – osztotta meg velünk az önkormányzatok jegyzőire vonatkozó feladatokat dr. Ináncsi Tünde.

[1_t] GulyasEva.jpgKétféle módon történhet az adatlapok kitöltése, manuálisan, vagy internetes úton. - Érdekes, hogy az Internettel rendelkezők sem igazán kedvelik ezt a megoldást, eddig úgy tapasztaltuk, hogy a lakosok cirka egy százaléka választja ezt a formát – osztotta meg tapasztalatait Gulyás Éva, aki Tarcalon számlálóbiztos. - Az okok között az szerepel egyrészt az, hogy nem világos minden kérdés, másrészt, ha elront a kitöltő valamit, nem tudja javítani. A nagytöbbség attól is tart, hogy a technika ördöge megtréfálja, és az adatok esetleg nem jutnak el a KSH-hoz. A kézzel kitöltött űrlapok esetén az a tapasztalat – főleg az idősebbeknél és a kevésbé iskolázottaknál –, hogy nincsenek tisztában az évszámokkal. Nem tudják a családtagok születésére vonatkozó adatokat, vagy pl. azt, hogy mikor szerezték az iskolai végzettségüket, mikor kötött házasságot a gyermek, mikor épült a lakás, stb. Egyszóval elkél a számlálóbiztos segítsége – fogalmazott Gulyás Éva.

Vissza