Önkormányzati rendszer: élt 20 évet?
2009. október 15. (csütörtök) 13:38A politikus a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Közgyűlés elnökeként és a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének (MÖOSZ) elnökeként hangsúlyozta: az önkormányzatok már így is kényszerpályán mozognak, a tervezett elvonás pedig a működésképtelenséget vetíti előre, emellett az egészségügyben, az oktatásban is beláthatatlan következményeket okoz.
A fenntartás nehézségei miatt a megyei önkormányzatok már most kénytelenek feladatokat átvenni a települési önkormányzatoktól, amelyek képtelenek intézményeiket működtetni. Ennek egyik oka, hogy a gazdasági válság következtében a bevételeik folyamatosan csökkennek, hiszen részben vagy egészében kiesik a helyben fizetendő iparűzési adó is. A további forráscsökkenés pedig a véget jelentheti – hallottuk az elnöktől.
Komoly érvágást jelent a megvonás az oktatás területén és az egészségügyben is. Ami az előbbit illeti, további iskolabezárások, összevonások, elbocsátások következhetnek, ha megtörténik a 37 milliárd forint elvonása ebből a rendszerből. Dr. Ódor Ferenc szerint buta magyarázat az, hogy ennek a csökkenő gyermeklétszám az oka.
Ami az egészségügyet illeti, veszélyben a betegek megfelelő színvonalú ellátása! Nőni fog a tiltakozók, elégedetlenek száma. Csak annyi pénz lesz, ami a sürgősségi ellátásra elegendő, összeomolhat az alapellátás, műtétek maradnak majd el azért, mert a kormány nem adta meg az egészségügynek azt az összeget, amelyre szüksége lenne. A MÖOSZ éppen ezért támogatja azoknak a szervezeteknek a küzdelmét, amelyek a helyzet javítása érdekében minden törvényes eszközt megragadnak. Szolidaritásul pedig kitűzik a Megyeházára a zöld zászlót – hangzott el.
Az elnök szólt arról is, hogy megyénkben az önkormányzati intézményekből eddig nem bocsátottak el munkatársakat, mert megpróbálják a végsőkig megoldani a biztonságos működtetést. Fontosnak tartotta kiemelni azt is, hogy az önkormányzatok az állampolgári önállóság legfontosabb intézményei, az általuk nyújtott szolgáltatások pedig a területükön élő emberek alapvető létfeltételeit biztosítják. Vagyis a tervezett brutális megszorítások ezeket az értékeket sodorják végveszélybe.
„Jól gondolják át a várható következményeket azok, akik ezt a költségvetést megszavazzák!” – hangsúlyozta végül dr. Ódor Ferenc összegezve az elmondottakat. Szerinte a megoldás az lenne, ha a kormány vállalná a politikai felelősséget a kialakult helyzetért, elszámolna azzal: hová lett a pénz, hová lett a magyar gazdaság, amelynek meg kellene termelnie a pénzt?
Demonstráltak az önkormányzatok
„Október 10-én demonstrációra hívjuk a polgármestereket, az önkormányzati képviselőket, bizottsági tagokat és alkalmazottakat, hogy közösen tiltakozzunk a megszorítások ellen” – jelentette be a sajtótájékoztatón dr. Ódor Ferenc.
A lapzártánkkal egy időben Budapesten, a Kossuth téren megtartott nagygyűlésre az ország különböző településeiről több ezren érkeztek. Megyénkből képviseltette magát egyebek között: Ózd, Miskolc, Sátoraljaújhely, Sárospatak, Szerencs, Encs, Nyékládháza, Nagybarca, Bánhorváti, Nekézseny, Forró, Felsőzsolca, Ináncs, Komlóska, Pálháza, Onga és Bodrogkeresztúr.
A hozzászólók között ott volt Kósa Lajos, Debrecen polgármestere, aki kiemelte: „Országunk történetében először fordul elő, hogy a helyi állam – vagyis az önkormányzatok – a központi állam ellen kell, hogy nagygyűlést szervezzenek. Az ok: a központi állam intézkedései lehetetlenné teszik az önkormányzatok feladatellátását. Kósa Lajos felolvasott egy 12 pontból álló kiáltványt, a résztvevők pedig közfelkiáltással fogadták el, hogy ezt a parlamenti ülésen is ismertesse.
A rendezvényhez csatlakozott a Munkástanácsok Országos Szövetsége és a Civil Összefogás nevű szervezet.