HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
hírek

Öt évet összegez a „Tarcali antológia”

2010. október 2. (szombat) 09:39
 
Mindig nagy tisztelettel és elismeréssel adózok mindazoknak, akik szabadidejük jelentős részét, sőt egészét az alkotás valamely formájának áldozzák. Két közösség, a Hegyaljai Alkotók Társulásának (HAT) és a Magyar Alkotók Internetes Társulásának (MAIT) tagjai ilyen alkotó személyiségek – írja Kovácsné Drozda Aranka annak a „Tarcali Antológia” c. könyvnek az előszavában, amely az elmúlt öt év községet érintő történéseit mutatja be - művészi szemmel.


 
[2_180] antologia 022005-ben ismerkedtem meg a közösségek tagjaival, amikor Tarcal település első alkalommal adott helyet az alkotók táborának - folytatja Kovácsné Drozda Aranka Tarcal kulturális életének legfőbb mozgatója, a  Könyves Kálmán Művelődési Ház és Könyvtár vezetője. - Leskó Imre, községünk aktív közéleti személyisége vetette fel a gondolatot, tudnánk-e helyet adni az alkotó tábor számára, nyújtok-e segítséget a megvalósításban? Mi sem volt természetesebb számomra (közművelődésben tevékenykedőnek), hogy az ügy mellé álljak. Azóta az ötödik táboron is túl vagyunk. Naponta műhelymunkák, irodalmi estek, tárgyalkotók kiállításai, mindeközben élmények gyűjtése, aktív pihenés, töltődés és néhány hegyaljai pince boraival való ismerkedés a fő jellemzői a tábornak. Az évek során csodálatos, mély érzésű, humoros, és egyben rendkívül érzékeny, tanulni, fejlődni vágyó személyiségekkel hozott össze a sors. Író, költő, festő, grafikus, fotós, üvegfestő békés együttmunkálkodása jellemző az itt töltött napokra.

Lehet pozitív, lehet negatív

[1_180] antologia 03A kötet lapjain jórészt olyan írásokat, verseket, grafikákat, festményeket, fotókat talál a kedves olvasó, melyek Tarcalról szólnak, vagy itt születtek. Felidézik a település történetének legfontosabb mozzanatait - történelmi leírás formájában. Van, aki saját fantáziájának megfelelően jeleníti meg ugyanazon eseményt. A művek másik része a szőlőről, a bor áldásos hatásairól beszél. Az alkotások kisebb hányada a szépszámú szerző kedves, kiemelkedő munkája, jól kiegészítve a kötet alapkoncepcióját. A művekben egy–egy mély benyomást adó élmény (legyen ez pozitív vagy negatív) a szerző legjellemzőbb megszólalási módján olvasható. A művek hangvétele változó, a realisztikus kifejezésmódtól a humorig minden megtalálható a palettán, ettől válik fordulatossá, olvasmányossá a kötet.

Mosolyra is fakaszt

[4_180] antologia 04A szerzők alfabetikus rendben követik egymást, sokféle formában igyekeznek kifejezni gondolataikat, érzéseiket. Pl: Domahidi Klára mély érzelmi töltetű versei, fotói és festményei is megtalálhatók az antológia hasábjain. Dr. Gaál Ernő versei mellett humoros képregénye is olvasható-látható. Majorváry Szabó Sándor versei, történelmi ihletésű novellája mellet a fotói, valamint különleges hangulatú festményei is fellelhetők. Leskó Imre versei, prózai művei, sőt - az ő szavával élve - „macskakaparásai” színfoltjai a kiadványnak. Barna András humoros rajzai mosolyt csalnak mindenki arcára. Bor István Iván remekbe szabott grafikái, vonal-rajzai, illusztráció formájában is megjelennek. A kitűnő művész sajnos már eltávozott, örökül hagyva minden alkotótársnak száz grafikát tartalmazó gyűjteményét. Vengrinyák János búcsú-verse azt mutatja be, milyen nagy hatással volt Bor István Iván személyisége a közösség valamennyi tagjára: „Műveid kelesztő kovász, a szívünk megremeg…”

Igazi kincs

[5_180] antologia 09Hihetetlenül nagy értéke a könyvnek, hogy fotókon keresztül is bemutatja az alkotótáborok legfontosabb pillanatait, megörökítve a közösségek tagjait, és a táborok jó hangulatát. A „Tarcali antológia” az elmúlt öt év méltó lezárása, összegzése, sőt kortörténeti dokumentum, amelyet fellapozva átfogó képet kaphatunk az öt, tábori év mindennapjairól irodalmi alkotásokon, grafikákon és fotókon keresztül – adott tájékoztatást a közelmúltban nagyközönség előtt bemutatott , Baracskai László polgármester által is méltatott kötetről Kovácsné Drozda Aranka.

[0_960] antologia 01

[2_960] antologia 02

[1_960] antologia 03

[4_960] antologia 04

[3_960] antologia 05

[8_960] antologia 06

[7_960] antologia 07

[6_960] antologia 08

[5_960] antologia 09

- SfL -

Vissza