Piknik, operett, utcatánc – könnyed fesztiválnap
2014. június 16. (hétfő) 09:57Az első ilyen jellegű pikniket 1988 nyarán Francois Pasquier szervezte Párizsban, kérve vendégeit, öltözzenek fehérbe, hogy könnyen egymásra találjanak, együtt maradjanak a közterületen megrendezett szabadtéri partiján. A hangulat olyan különlegesre sikerült, hogy azóta Európa-szerte rendeznek hasonló vacsorákat.
E program tavaly került be az operafesztivál kiegészítő rendezvényeinek sorába: a fellépők kellemes zenei csemegéivel, a vendégek hozta, készítette meglepetés ételeivel, jóízű beszélgetéseivel a társasági esemény éppúgy az életigenlést hirdeti mint az operett műfaja.
Az operafesztiválra kezdetektől jellemző volt a műfaji sokszínűség, ám a fesztivál új művészeti törekvései tovább erősítették ezt a vonalat: az opera népszerű testvérműfajai, a rockopera, az operett is helyet kaptak a főprogramban, így tavaly az első világhírűvé lett szovjet rockdráma, a Junó és Ávosz illetve a legújabb magyar operett, az Ez történt Bécsben.
Idén pedig az operett műfaj első számú klasszikusai közül A víg özvegyet láthatta a fesztiválközönség. Lehár Ferenc darabja az operafesztiválnak helyet adó Miskolci Nemzeti Színház új bemutatója, amely tegnap este attól lett unikum, hogy Glavári Hanna szerepét Vizin Viktória játszotta: a nemzetközi operaszínpadok szopránja első operettrpimadonna szerepében is elkápráztatta a közönséget.
S a könnyedebb vonulatot hozza a kezdetektől a balett műfajában a miskolci táncosok kedves előadása: tulajdonképpen kihagyhatatlan, ám a nagy vendégprodukciók mellett ritkábban emlegetett színfoltjává vált az operafesztiválnak az ,,utcatánc”: az esti előadások előtt mintegy félórás táncetüd-sorozattal szórakoztatják a színház előtt megálló érdeklődőket. Talán csak a villamosvezetők nem kedvelik ezt a játékot…
M. G.
Fotók: Dobos Klára
„A Bartók Plusz Operafesztivál jelentősen átrajzolta Miskolc arculatát, lendületet adott a város és a régió felzárkózásához, gazdasági, turisztikai megújulásához. A tizenhárom éves múltra visszatekintő seregszemle nemcsak a világ legteljesebb Bartók-fesztiválja, de a Közép-Kelet-Európai régió rangos eseménye is, ezért az illetékes tárca kiemelt figyelmet fordít támogatására.
A kulturális kormányzat 2014-ben 50 millió forinttal segíti a rendezvényt, melyből 20 millió forintot a Nemzeti Kulturális Alap Fesztiválkollégiuma, 30 millió forintot pedig az NKA miniszteri kerete biztosít. A rendezvény idei főtámogatója a MOL és a TVK.”