Polgármestereket és önkormányzati képviselőket választunk október 3-án
2010. augusztus 13. (péntek) 09:13A legfontosabb, aktuális tudnivalókról dr. Kovács Jánost, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közgyűlés főjegyzőjét, a területi választási iroda vezetőjét kérdeztük.
- Törvénymódosítás következtében csökkent a megválasztható települési önkormányzati képviselők és a megyei közgyűlési tagok száma. A helyi és a területi választási irodák vezetői július 14-ig megállapították és közzétették a megszerezhető mandátumok számát – fogott a tudnivalók ismertetésébe a főjegyző.
Ki választhat?
A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán választójoggal rendelkezik a Magyar Köztársaság területén lakóhellyel rendelkező nagykorú magyar állampolgár,az Európai Unió más tagállamának nagykorú állampolgára. Továbbá a menekültként, bevándoroltként vagy letelepedettként elismert nagykorú személyek is szavazati joggal rendelkeznek.
Nincs választójoga annak, aki jogerős bírói ítélet alapján cselekvő képességet korlátozó vagy kizáró gondnokság, illetőleg a közügyektől való eltiltás hatálya alatt áll, szabadságvesztést tölt, vagy büntetőeljárásban elrendelt intézeti kényszergyógykezelés alatt áll. További korlátozás, hogy polgármesteri és főpolgármesteri tisztségre kizárólag magyar állampolgár választható.
A jelölés
A választópolgárok a névjegyzékbe történő felvételről az értesítőt az ajánlószelvénnyel együtt augusztus 16. és 19. között kapják kézhez. A névjegyzék augusztus 18-tól augusztus 22-ig tekinthető meg a polgármesteri hivatalokban. Ezzel kapcsolatban kifogást ugyanezen időtartam alatt lehet a helyi választási iroda vezetőjéhez, azaz a jegyzőhöz benyújtani.
A képviselőjelöltséghez, a megyei lista állításához ajánlás szükséges. A választópolgár jelöltet, listát szeptember 3-ig a kitöltött és saját kezűleg aláírt ajánlószelvény átadásával ajánlhat.
A szavazás
A Magyarország területén belül, de a lakóhelytől távol történő szavazás lehetősége az önkormányzati választásokon szűkebb, mint az országgyűlési választáson. Fő szabályként a választópolgár lakóhelyén szavazhat. Az a választópolgár, aki június 16-ig tartózkodási helyet létesített, igazolással tartózkodási helyén szavazhat. Az ehhez szükséges igazolást ajánlott levélben szeptember 28-ig, személyesen vagy meghatalmazott útján október 1-jén 16.00 óráig lehet kérni a lakóhely szerint illetékes jegyzőtől. Külföldön nem lehet szavazni.
Megemlítendő fontosabb jogszabályi változások, hogy 3 napról 2 napra rövidültek a jogorvoslatok benyújtására és elbírálására meghatározott határidők. A megváltozott szabályozás értelmében kampánycsend csak a szavazás napján van, kampányolni október 3-án 0 órától 19.00 óráig tilos.
Kisebbségi önkormányzat
A helyi önkormányzati választásokkal azonos napon tartják a települési kisebbségi önkormányzati választást is, melyen az a nemzeti és etnikai kisebbséghez tartozó választópolgár vehet részt, aki július 15-ig kérte a lakóhelye szerinti település jegyzőjétől a kisebbségi választói jegyzékbe való felvételét.
A választást 2010. augusztus 9-ig tűzheti ki a helyi választási bizottság abban az esetben, ha a településen az adott kisebbség választói jegyzékében szereplő kisebbségi választópolgárok száma eléri a 30 főt. A település jegyzője értesítés megküldésével tájékoztatja a választópolgárokat a névjegyzékbe való felvételükről, valamint a szavazás időpontjáról és helyéről, melyre önálló szavazókörben kerül sor.
Szavazni legfeljebb 4 jelöltre lehet, és a legtöbb szavazatot kapott jelöltek lesznek a képviselők.