HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
hírek

Sajó-menti TISZK - a jövő szakképzése

2010. október 28. (csütörtök) 20:32
 
T mint Térségi – mivel szűkebb földrajzi területre vonatkozik –, I mint Integrált - mert több középiskolát fog össze – SZ mint Szakképző – mert célja a szakképzés megújítása és K mint Központ – mert egy fejlett technológiával működő központi intézményt valósít meg. Ez a TISZK a Sajó-mentén.

A Sajó-menti TISZK létrehozásának egyik oka az volt, hogy a szakképzési támogatási rendszert megváltoztassák. Az alapelképzelés szerint az iskolákba befolyó szakképzési támogatási rendszer széttagoltságát, aránytalanságait meg kell szüntetni.
5 intézményfenntartó 17 szakképző intézmény bevonásával alakította meg a Sajó-menti Szakképzés-szervezési Társulást, melynek célja a szak- és felnőttképzés integrált fejlesztése a kiemelt szakmacsoportokban (Építészet, Gépészet, Vegyipar, Mezőgazdaság, Környezetvédelem), mellyel lehetővé válik a szakképzésre fordított források koncentrált, hatékony felhasználása, a munkaerő piaci keresletre rugalmasan reagáló intézményrendszer és képzési struktúra kialakítása.
A Sajó-menti Szakképzés-szervezési Társulás fenntartói: Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat (mint gesztor) valamint Ózd, Edelény, Mezőcsát és Emőd Városok Önkormányzatai (mint tagok) és az itt működő intézmények.

[3_960] Edeleny4.jpg
A Sajó menti TISZK a megye bizonyos térségeinek szakképzését szervezi és koordinálja. A szakképzés hatékonyságának egyik meghatározó eleme például a szakmai alapozás és pályaorientáció szakmai színvonala. A szakképző évfolyamokon történő lemorzsolódás egyik oka, hogy a tanuló csak itt szembesül a választott szakképesítés számára vállalhatatlan jellemzőivel, követelményeivel. Ezért a TISZK-en belül pályaorientációs és szakmai alapozó programok készülnek, az ezekhez szükséges infrastruktúrát megteremtve pályaorientációs szaktantermeket alakítva ki segítik a fiatalokat a pályaválasztásban.
De a TISZK infrastrukturális fejlesztése hozzájárul az esélyegyenlőség feltételeinek megteremtéshez is. Az új létesítmények mindegyike akadálymentesített, a modern eszközpark éppúgy meghatározó eleme a hátránykompenzációnak, mint a tanulói igényeknek megfelelően kialakított közösségi-, tanulási terek.
A feladat-ellátási társulás fontos a fenntartóknak is, hiszen minimalizálja a fenntartói kockázatokat, megőrzi az intézményfenntartói szerepeket.

[2_960] Edeleny1.jpg
A TIOP 3.1.1 pályázati felhívásban meghatározott támogatható tevékenységek közül a Sajó-menti TISZK Edelény esetében az alábbiakat választotta: gyakorlati képzőhelyek korszerű eszközökkel való felszerelése, a képzési struktúrához szükséges eszközök beszerzése, tanműhelyek felújítása, infrastruktúra fejlesztés. Az Edelény Városi Oktatási Központ, Gimnázium és Szakképző Iskolája a TIOP program keretében az eszközök beszerzése mellett az iskolaépület egy részének átalakításával illetve felújításával is megteremtette a környezetvédelmi szakmacsoport oktatásának alapjait, jobb feltételeit.
Az eszközök beszerzése 30 millió forintból, az épület felújítása 68 millió forintból történt meg.

[1_960] Edeleny2.jpg
A szakképzés hatékonyságának egyik meghatározó eleme a szakiskolai és szakközépiskolai képzés közismereti évfolyamain folyó szakmai alapozás és pályaorientáció szakmai színvonala. Ezért fontos, hogy mind szakmai, mind eszközoldalon meglegyenek e két tevékenység magas színvonalú ellátásának feltételei. Edelényben ez már megvan és hamarosan a Sajó-menti TISZK többi intézményében is beszámolhatunk hasonló eredményekről.
A Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program a „TISZK rendszerhez kapcsolódó infrastrukturális fejlesztések" című konstrukcióhoz kapcsolódó, Sajó menti TISZK infrastrukturális fejlesztése elnevezésű projekt összesen 996 888 889 Ft-ból valósul meg, melyből 897 200 000 Ft Európai Uniós támogatás, 99 688 889 Ft önerő.

[4_960] Edeleny3.jpg

Vissza