HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
hírek

Sikeres projektzárás Hernádkakon

2012. május 3. (csütörtök) 16:27
 
Április 26-án, ünnepélyes rendezvény keretében lezárult a Hernádkak község árvízvédelmi veszélyeztetettségnek megszüntetésére irányuló árvízvédelmi projekt.

A pályázat megírásától az átadásig eltelt három esztendő minden napja munkával telt – hangsúlyozta köszöntő beszédében Hajdú János a település polgármestere. A Mátyás Király Általános Iskolában ünneplő közönség, és a szakma képviselői egyetértettek abban, hogy a példaértékű, pontos határidőket tartó projekt haszna, bár forintosítva is igen jelentős összeget takart, az itt élők biztonságának megteremtését célzó, később megtérülő eszmei érték volt.

[3_960] HajduJanos.jpg
Április 26-án ünneplő tömeg lepte el a helyi általános iskolát, akik azért gyűltek össze, hogy közösen legyenek részesei egy, a község lakói számára igen nagy jelentőségű projekt lezárásának: az árvízvédelmi védmű hivatalos átadásának és szentelésének. Aki folyó mellett él, az ne lepődjön meg, ha olykor vizes lesz a lába – tartja a közvélekedés. A közelmúlt igen nagy kárt okozó árvizei azonban azt tették nyilvánvalóvá, hogy a korábbi árvíz elleni védekezés elavult, az emberek ingó és ingatlan vagyontárgyai, de sokszor az életük is veszélybe került. Az 1970-es évek közepe óta nem volt olyan nagy árvízi kár a településen, mint amilyet a 2000-es években többször, legutóbb 2010-ben átéltek Hernádkak lakói. A település vezetése, amint lehetősége adódott rá, azonnal pályázott és nyert is a veszély elhárítására pénzösszeget. A védmű időben épült meg, a település közel 800 érintett lakosa legnagyobb örömére. A falu méretét és népességét tekintve ez az itt élők felének jelent pénzben is kifejezhető, de azon túlmenő biztonságot.

[4_960] MengyiRoland2.jpg
Az ünnepi zárórendezvényen felszólaló Hajdú János polgármester köszönetet mondott mindazoknak, akik áldozatos munkájukkal hozzájárultak a projekt sikeres végrehajtásához. Barabás Ákos, a Belügyminisztérium Közfoglalkoztatási Helyettes Államtitkársága képviseletében, a Vízügyi Koordinációs Főosztály vezetőjeként kiemelte, hogy a megépítés mellett a fenntartás, vagyis a megépült gát karbantartása érdekében végzett munka nagyon fontos.

[8_960] Musor.jpg

A helyi általános iskola tanulóinak műsora után felszólaló Dr. Mengyi Roland, Borsod-Abaúj-Zemplén Megye Közgyűlésének elnöke, országgyűlési képviselő ünnepi beszédében kitért rá, hogy bár az árvíz az emberek körében összefogást eredményezett, a problémákat külső segítség nélkül megoldani már nem lehetett. Kifejtette, megnyugtatónak tartja, hogy a Kormány által megteremtett lehetőségek, az Új Széchenyi Terv jóvoltából immár megoldódott a Hernád és a Sajó-völgyében élők biztonsága. A projektet kezdetektől nyomon követő Csöbör Katalin országgyűlési képviselő beszédében elmondta: hosszú idő telt el azóta, hogy a legutóbbi árvízkor a mentés érdekében közösen hordták a zsákokat a töltésre az itt élőkkel, s örömét fejezte ki, hogy ezentúl az emberek biztonsága megoldottá vált, s a zsákokat immár védmű váltotta fel.

[2_960] Beszamolo.jpg

A szakmai prezentációk sorát Rudolf András a projektmenedzsmentet ellátó Borsod-Rudolf Konzorcium képviseletében nyitotta. Elmondta, igen ritka, amikor elsőre sikerül megtalálni azt a kivitelezőt, aki lelkiismeretesen, a határidőket tartva a tervekből valóságot épít. Az igen összetett pályáztatási és kivitelezési mechanizmus olajozottan működött, hiszen a projektben közreműködő valamennyi fél, jogi- és magánszemély saját szívügyének érezte a sikeres megvalósítást. A következő előadást az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság képviseletében Selling Imre, a Miskolci Szakaszmérnökség vezetője tartotta, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a Hernád igen gyors, hirtelen folyású, s míg a Tiszán akár egy-két hét is rendelkezésre áll a védekezésre, addig a Hernádon ez mindössze egy-két napra korlátozódik. Reményei szerint a következő árvizet a falu lakói immár a gát tetejéről szemlélhetik, – mert biztonságtechnikai szempontokat figyelembe véve –az egy méterrel magasabbra épült, mint azt a folyó korábbi vízszintjei kívánták volna. A szakmai előadások sorát a kivitelező Diamit Zrt. munkatársának, Tóth Lászlónak prezentációja zárta. Ebből az előadásból derült ki igazán, hogy milyen nagy, összetett és pontos munka jellemez egy ilyen védműépítést. Hiszen a védmű nem a látványos építészeti munkák sorába tartozik, s amikor megépül, már természetes, hogy azon a helyen áll, ahová a tervező, jelen esetben Molnár György elképzelte. Mégis, számtalan részlet és a szakemberek odafigyelése hozza meg az eredményt, mely Hernádkak esetében a 894 méter hosszan megépült, műtárgyakkal ellátott védművet jelenti.

[7_960] Atadas.jpg
A prezentációk elhangzását követően a védműnél, Dr. Mengyi Roland, Csöbör Katalin és Hajdú János a szalagátvágással hivatalosan is átadták az elkészült építményt, majd Jaskó László katolikus plébános és Lengyel János református tiszteletes megszentelték azt.

[5_960] Aldas.jpg
A Miskolc közelségében elterülő település, Hernádkak lakói számára immár továbbra is társ és nem ellenség a folyó, köszönhetően a KEOP-2.1.2/2f/09-2011-0002 azonosító számú „Hernádkak község árvízvédelmi fejlesztése” című projektnek, mely az Európai Unió támogatásával, a Kohéziós Alap társfinanszírozásával, 100% támogatási mérték mellett 272 522 375 Ft támogatási összegből valósult meg.

[1_960] Vendegek.jpg

Vissza