Szakrendelők – közelebb a beteghez
2010. február 18. (csütörtök) 12:53Két ilyen szakrendelő kivitelezése folyik jelenleg megyénkben: az egyik Göncön, a másik Mezőcsáton épül. Az európai uniós támogatással megvalósuló létesítményeknek köszönhetően mindkét térségben élők számára 20 percen belül elérhető lesz a szakorvosi ellátás.
Huszonhárom települést szolgál
A projekt keretében Gönc városában több mint 1400 négyzetméteren egy új egészségügyi szakellátó komplexum épül, mely összesen 200 szakorvosi és 120 nem szakorvosi órában nyújt járóbeteg szakellátást. Ezen felül az intézmény egy 10 ágyas nappali kórházat és foglalkozás-egészségügyi szolgálatot is működtet, otthoni szakápolást is biztosít, melyhez területi egészségfejlesztési és ellátás-szervezési feladatok párosulnak, s hozzájárul a térség egészségügyi info-kommunikációjának fejlesztéséhez is.
„Javában tart a kivitelezés. Október 6-án adtuk át a területet a kivitelezőnek az orvosi rendelő szomszédságában. A kedvező őszi, tél eleji időjárásnak köszönhetően jól haladtak, az első szint már elkészült. Augusztus 31-re kell elkészülniük. Ezzel párhuzamosan folyik a belső kialakítás, berendezés is”- számolt be az építkezés menetéről Molnár János, Gönc polgármestere. „A helyben biztosított járóbeteg szakellátásnak köszönhetően időt és pénzt takaríthatnak meg a kistérségben élők, a kényelmi szempontokról nem is beszélve. A szükséges szakorvosi létszám biztosítva lesz az intézményben” – tette hozzá a polgármester.
A szakellátó központ a városban jelenleg is működő, egészségügyi feladatokat ellátó szolgáltatók (a háziorvosi rendelők, fogászat, gyógyszertár, mentőállomás) közvetlen közelében épül fel, kiegészítve azok tevékenységét. A kisváros és a környező 23 település több mint 15 ezer lakóját szolgálja majd az új egészségügyi intézmény, amely több mint 950 millió forintos uniós támogatásból és 63 millió forintos önrészből valósul meg Göncön.
Egészségesebb Dél-Borsodért!
A mezőcsáti kistérségben élők számára nagy könnyebbséget jelent majd a tervek szerint ősszel megnyíló járóbeteg szakrendelő. Az orvosok jönnek a betegekhez, s nem a betegeknek kell majd távoli városokba utazniuk vizsgálatra.
Mezőcsát Város Önkormányzata 2008. februárjában pályázatot nyújtott be a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez a kistérségi járóbeteg-szakellátás fejlesztésére. A nehéz sorsú kistérség a TIOP 2.1.2.-07/1-2008-0006 projekt keretében 907 millió forint támogatást nyert el a megvalósításra, amihez 53 millió forint önrészt kell hozzátenni. A kistérségi járóbeteg szakellátó központ mintegy 1400 négyzetméter hasznos alapterületű épülete Mezőcsát központjában, a várost átszelő főközlekedési útvonalak csomópontjában, a jelenlegi Egészségügyi Központ mellett elterülő beépítetlen területen valósul meg, a kivitelezést már tavaly ősszel elkezdték.
A Mezőcsáti Kistérségi Járóbeteg Szakellátó Központ heti 200 szakorvosi és 120 nem szakorvosi órában kezdi majd meg a működést. Ennek keretében az alapszakmák mellett (belgyógyászat, sebészet, nőgyógyászat, gyermekgyógyászat) tüdőgyógyászati, kardiológiai, fül-orr-gégészeti, bőrgyógyászati, neurológiai, pszichiátriai, szemészeti, reumatológiai, valamint fizioterápiás kezeléseket és gyógytornát biztosít. A fentieken túl röntgen berendezés és ultrahang készülék, valamint J0-ás labor üzemeltetése is megvalósul. A szakrendeléseket szakmailag kiegészíti a házi szakápolás, amelynek a kistérségi lefedettsége országos átlag alatti.
„Fontos beruházása ez a mezőcsáti kistérségnek, mert a fejlesztés eredményeképpen a térség lakosai is lakóhelyükhöz közel igénybe tudják venni a négy fő alapszolgáltatást, és ez nagyban javítja az egyébként rendkívül szegény helyzetben élő, rossz egészségi állapotú lakosok életkilátásait, gyógyulási esélyeit.”- emelte ki dr. Domján László, Mezőcsát polgármestere.
A beruházásnak köszönhetően az érintett lakosság több mint 98 százaléka számára csökken az utazási idő a szükséges járóbeteg-szakellátások zömét nyújtani képes mezőcsáti szakrendelő működésével. A kilenc településből hét esetében kerülnek 20 percen belülre a szakrendelések, amivel sok időt, energiát és pénzt takarítanak meg a lakosság számára.