Tiszaújvárosi textilek Rozsnyón
2010. április 26. (hétfő) 13:07A május 4–19 között megtekinthető tárlatot Mátyás Zoltán, a tiszaújvárosi Derkovits Kulturális Központ igazgatója nyitja meg. A megnyitó vendégeit az együttműködő partnerek részéről Csobádi József, a Bányászati Múzeum igazgatója és Kolostori Gábor, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Pedagógiai és Közművelődési Intézet intézményegység vezetője köszönti.
A kiállítókról
A Guzsalyas Díszítőművészeti Szakkör 1976-ban alakult a Derkovits Kulturális Központ fenntartásában. A csoport több mint 30 éve munkálkodik a tárgyi és szellemi kultúra gazdagításán, a népi szokások és hagyományok megőrzésén.
A szakkör tagjai elsősorban népi hímzéseket, lakástextileket és viseleti darabokat készítenek. Munkáik elsősorban Borsod-Abaúj-Zemplén megye hímzőkultúráját képviselik, de szívesen fedezik fel távolabbi területek mintakincseit is, bővítve néprajzi és technikai tudásukat.
A hímzés mellett fontos feladatának tekinti a szakkör a jeles napokhoz és ünnepekhez tartozó szokások és tevékenységek ápolását. Rendszeresen tartanak játszóházi foglalkozásokat, ahol kisiskolás gyermekeket tanítanak meg egy-egy érdekes és hasznos tevékenységre, kézműves technikára.
A Guzsalyas Díszítőművészeti Szakkör közösségformáló tevékenységét több alkalommal elismerték: 2006-ban Tiszaújváros Közművelődéséért- díjat, 2007-ben Megyénk Kultúrájáért-díjat kaptak.
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében elsőként Tiszaújvárosban alakult foltvarró kör 1995-ben, Tiszavirág Foltvarró kör néven. Az eleinte 14 főből álló csoport a mai viseletekben és a városi lakáskultúrában a folton-folt technikával készült textilek meghonosítását tűzte célul.
Az akkori csoportvezető, Szabados Lajosné mint a Magyar Foltvarró Céh északkelet-magyarországi felelőse fogta össze a térség foltvarróit, szervezve az évente két alkalommal rendezett regionális találkozót. A Tiszavirág Foltvarrókör 1997-ben meghirdetője és lebonyolítója volt az első tematikus magyarországi foltvarró kiállításnak és pályázatnak. Jó kapcsolat alakítottak ki a környező települések foltvarróival, folyamatosan szem előtt tartják és figyelemmel kísérik a foltvarrásban rejlő lehetőségeket, újításokat, a világ minden részén az e témához kapcsolódó eseményeket.
A jótékonysági rendezvényeken és kiállításokon is résztvevő csoport tevékenységéért 2009-ben elnyerte a Tiszaújváros Közművelődéséért-díjat.
-ml-
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza