HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

Új kihívások, új stratégia

2010. május 12. (szerda) 12:50
 
Orbán Viktor gyökeresen átalakítja a kormányzati struktúrát és a minisztériumokat. A takarékoskodást magukon kezdik, és a bürokrácián folytatják. Simon János politológussal beszélgettünk az állami struktúra átalakításáról.

- A kormányzati struktúra jelentős átalakításon megy át. Szükség van ekkora átszervezésre?

- A problémák most minőségileg mások, így megoldásukhoz más módon kell hozzáállni. A húsz éve meglévő mechanizmusok, hatáskörök már nem elegendőek. Az angolszász modell – amelyben a miniszter a felelős – váltja fel a korábbi felelőtlenséget. Ez biztosítja a személyi számonkérhetőség lehetőségét. Horn vagy Medgyessy nem tudta, hogy milyen mechanizmusok működtek például az oktatás vagy a mezőgazdaság területén. Talán nem is érdekelte őket… Ezzel szemben az átalakítással hatékonnyá, ellenőrizhetővé, átláthatóvá válhat a kormány munkája.

[1_960] SimonJanos.jpg

- A kormánytagok névsorát áttekintve csupa régi, kipróbált személyt látunk. Ez előny vagy hátrány lesz?

- Az az újdonság, hogy pártkáderek nem kerültek be! Kimaradt például Kövér, Áder vagy Pokorni. Szakemberekből áll össze a kormány, akik jelentős terepismerettel rendelkeznek. Ez igaz a még sokat bírált Pintér Sándorra is. Tudják, mi a dolguk. Navracsics Tibor például jól ismeri az európai és más kormányzati struktúrákat is, ami nem mondható el az elődjéről…

- Orbán Viktor meghirdette a túlburjánzó bürokrácia megfékezését. Előfordulhat, hogy a bürokrácia visszaüt?

- Benne van a pakliban. Attól függ, mennyi idő alatt zajlik le az átszervezés és milyen mechanizmus alapján, mennyire hatékonyan. Nem szabad elfelejteni, hogy az állami bürokrácia 2002-höz képest közel a duplájára növekedett. Már az is jelentős előrelépés lenne, ha a 8 évvel ezelőtti szintre sikerülne visszaszorítani, s akkor még nem beszéltünk az önkormányzatokról. Borsodban például sok kistelepülés van, ahol a pénz nagy része a hivatal fenntartására megy el, fejlesztésekre alig marad. Ezen változtatni kell!

Vissza