Úz-völgyi Magyarostető visszafoglalásának évfordulója
2022. március 9. (szerda) 10:35Úz-völgyi Magyarostető visszafoglalásának 105 éves évforduló alkalmából közös megemlékezést tartott a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat és a Kovászna Megyei Tanács. A Megyeháza dísztermében bemutatták az Előre az Úz völgyében című könyvet majd a megemlékezők elhelyezték az emlékezés virágait és koszorúit a miskolci Tizeshonvéd Emlékműnél.
Katonák naplórészletei, visszaemlékezések, újságcikkek segítségével a Háromszék Vármegye Kiadó új könyve pontosan feltárja az Úz völgyében az első világháború idején történteket. A könyvet Kocsis Károly szerkesztette. A kiadvány nem történelemkönyvnek készült, írják az ajánlók, azaz nem a szó hagyományos értelmében vett történelmi munkának, ugyanis nem történészek, hadtörténészek értekeznek benne, szintetizálva a korabeli levéltári iratok, dokumentumok, visszaemlékezések tartalmát – bár Gottfried Barna történész, levéltáros tanulmánya a kor hadtörténetébe vezeti be az olvasót –, hanem teret enged a korabeli visszaemlékezések, naplójegyzetek, feljegyzések is és a helyszínen készült rajzok és fényképek közlésének. Valamennyien az események szemtanúi, résztvevői, szenvedő alanyai voltak. A kötet gerincét Sassy Csaba Háborús napló 1915–1918 című munkájának az Úz-völgyi eseményekre vonatkozó részei képezik. A képi anyagot pedig Kövér Gyula festőművésznek a helyszínen készített rajzai adják, ezt egészítik ki szervesen Meilinger Dezső festőművész alkotása, valamint a közgyűjteményekből és magánarchívumokból származó fényképek. A Gottfried Barna történész által jegyzett bevezető tanulmány segít abban, hogy összefüggéseiben megismerjük az Úz-völgyi történéseket. A kötet másik kuriózuma Tamás Sándor térképgyűjtő gazdagon illusztrált tanulmánya.
Az „Előre az Úz völgyében” című kötetben feldolgozott történethez szorosan kapcsolódik Miskolc, hiszen az ottani harcokban több hadosztály mellett a miskolci 10. honvéd gyalogezred (tízes honvédek) is részt vett. A hősiesen helytállt ezred emlékét utcanév is őrzi a városban.
A könyvbemutatón Szabó Gergely, a megyei közgyűlés alelnöke hangsúlyozta, hiánypótlónak tartja a művet, mert lassan homály fedi azok a katonákat, akik akkor hősiesen harcoltak. Ma már sok miskolci sem tudja, kik voltak a tízes honvédek, akik többek között az Úz-völgyében is harcoltak. A bemutatón részt vett Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke, dr. Gerőcs-Tóth Andrea, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal főigazgatója, Gottfried Barna történész, levéltáros, aki bevezetőt írta a könyvhöz, valamint Nagy Zoltán történész, a Kovászna Megyei Közgyűlés tanácsnoka.
A résztvevők a könyvbemutatót követően megkoszorúzták a Tizeshonvéd emklékművet, melyet a harcban elesettek emlékére állítottak. A Vass Viktor katonaszobra egy honvédet ábrázol, aki jobb kezében egy földre támasztott puskát, bal kezében pedig egy zászlót tart. A dunaharaszti kőből készült alap 3 oldalára bronzkoszorúk kerültek, melyek leveleire az adakozó községek neveit vésték. Az alapzat negyedik oldalán lévő táblán Sassy Csaba verse olvasható.
(Forrás: Észak-Magyarország napilap)
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza