HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
aktuális

Választás 2010: néhány tudnivaló az ajánlószelvények kapcsán

2010. február 16. (kedd) 14:50
 
Dr. Kovács János B.-A.-Z Megyei főjegyző sajtótájékoztató keretén belül adott információkat pénteken délelőtt a tavasszal tartandó parlamenti választásokról. A Magyar Országgyűlés megválasztása két fordulóban, április 11.-én vasárnap és április 25.-én vasárnap bonyolódik majd le.

[3_180] 02

Előfordulhat, hogy postaládákból lopják el, vagy a választásra jogosultnak azért nem kerül a kezébe az ajánlószelvény, mert nem azon a címen tölti hétköznapjait, ahová be van jelentkezve. Az sem ritka, hogy lakóingatlanokról hiányzik a házszám, és mivel a kézbesítőnek nem kötelessége tudni azt, ki és melyik lakásban él egy településen, egyszerűen nem tudja átadni a kopogtató cédulát. Az okokat lehetne még sorolni, de legyen elég annyi, hogy aki valamilyen oknál fogva nem kapott kopogtató cédulát február tizenkettedikével bezárólag, a települési jegyzőnél érdeklődhet, illetve kérhet újat. Nem árt tudni, hogy akinek ellopják (stb) az ajánlószelvényét, nem feltétlenül biztos, hogy tud érvényes ajánlást tenni! Ugyanis ha az első alkalommal kézbesített kopogtató cédulával valaki visszaél, tehát az értesítőből származó adatokat felhasználva ajánlást ad le, az újonnan kiadott szelvényt hiába tölti ki jogszerűen a tulajdonosa, a rendkívül szigorú ellenőrzések után mindkettőt érvényteleníti a rendszer. Elrontott, rosszul kitöltött ajánlószelvény esetén ugyancsak a jegyzőnél lehet újat kérni.

Fontos!

[1_180] 03Az ajánlást nem lehet visszavonni, így nem lehet semmissé tenni a hamis ajánlást sem. Ha egy választópolgár nevével két ajánlást találnak a választási szervek, akkor nem vizsgálhatják melyik az eredeti, ezért mindkettőt érvénytelenítik. A választással kapcsolatosan létezik egy névjegyzék, amely azon magyar állampolgároknak az adatait tartalmazza, akik választójoggal rendelkeznek hazánk területén. Ez közhitelű nyilvántartás, amit a helyi választási iroda vezetője, azaz a jegyző állítja össze, és amelyet – a jogszabály szerint – február 10-17. között az önkormányzati hivatalokban ki kell függeszteni, közszemlére kell tenni! Természetesen ez a lista nem közölheti az adott választó személyi azonosítóját. Egy választópolgár csak egy jelöltet ajánlhat. Kérdésként merült fel, mi a teendő, ha a választópolgár ugyan akar egy személyt jelölni, de nem ért egyet a jelölő szervvel? A válasz roppant egyszerű, az ajánlószelvény csak a jelölt személyére vonatkozik, ettől függetlenül a kopogtató cédula, illetve az ajánlás csakis akkor érvényes, ha azon szerepel a jelölt és a jelölő szerv neve, az ajánló választópolgár neve, címe, személyi azonosító száma, és saját kezű aláírása. Bárki kitöltheti a szelvény adattartalmát, de csak az ajánló írhatja alá!

[4_960] 04

[2_960] 05

- SfL -

Vissza