Vége a fűtési szezonnak – kezdődhet a karbantartás!
2012. április 19. (csütörtök) 22:46– Milyen volt a fűtési szezon a kéményseprők szemével?
– Mozgalmas, feladatokkal teli időszak volt. Már szeptembertől fokozatosan növekedett kirendeltségeinken és központi ügyfélszolgálatunkon is a bejelentések száma. Kéményseprő munkatársaink az ütemterv szerinti munkájukon túl keresték fel ezeket a címeket, végezték el a kémények – egyes esetekben ismételt – ellenőrzését, tisztítását. Kéményszakértő munkatársaink is ebben az időszakban – az elmúlt évben is – a havi átlagokat jelentősen meghaladó számú szakvéleményt adtak ki. A februári, leghidegebb hetekben minden előzetes várakozást felülmúló számban érkeztek a bejelentések eldugult kéményekről, sőt anyagi kárt nem okozó, vagy kisebb-nagyobb kárral járó, spontán kémény kiégésekről is.
– Mi okozhatta a dugulásokat és az említett, sajnálatos kéménytüzeket?
– Az egyre nagyobb számban újra használatba vett szilárdtüzelésű berendezések esetén a nem megfelelő minőségű tüzelőanyag, vagy a nem megfelelő tüzelési mód – például a tüzelőberendezést lezárva csökkentik a tűztérbe jutó levegő mennyiségét, lassítva így az égést – miatt jelentős mennyiségű, még éghető maradvány távozik a tüzelőberendezésből és rakódik le a kémény belső falán. Ez a lerakódás bizonyos esetekben magától begyullad. A kiégő kémény hőmérséklete olyan magas is lehet, hogy akár a tetőszerkezetet is meggyújthatja. Ezért fontos az a bizonyos „tűzvédelmi védőtávolság!”
– Történt-e egyéb baleset esetleg szénmonoxid mérgezés a megyében?
– Sajnos ellátási területünkön is történtek balesetek ebben a fűtési szezonban. Ismereteink szerint több ingatlanból is szállítottak embereket kórházba CO mérgezéssel, azonban haláleset szerencsére nem volt. A balesetek okait munkatársaink kivizsgálták, és megtették a szükséges intézkedéseket.
– Mire figyeljünk, ha el akarjuk kerülni a hasonló baleseteket?
– A balesetek közvetlen okozója a tüzelőberendezés használatakor keletkező füstgáz visszaáramlása. Ez azt jelenti, hogy az üzemeltetett tüzelőberendezésben keletkező füstgáz, vagy annak egy része nem távozik el a kéményen keresztül, hanem tartósan a lakótérbe jut, és ott felgyülemlik. Tekintettel arra, hogy a füstgáz veszélyes mérgező anyagokat – például szénmonoxidot – tartalmazhat, a visszaáramlását mindenkor életveszélyes helyzetnek kell tekinteni. Úgy tűnik, ezt nem lehet elégszer elismételni! A tanácsaink a következők: rendszeresen ellenőriztetni kell valamennyi kéményt a kéményseprővel, a gázkészülékeket megfelelő engedélyekkel rendelkező gázszerelővel, gondoskodni kell a feltárt problémák azonnali megszüntetéséről. Folyamatosan figyelemmel kell kísérni a kémények és a tüzelőberendezések állapotát, működését, és bármilyen gyanús jel esetén értesíteni az illetékes szakembert. Gondoskodni kell a kémények és a tüzelőberendezések rendszeres karbantartásáról. Csak a tüzelőberendezésnek megfelelő tüzelőanyagot szabad használni. Ügyelni kell a tűzvédelmi előírások betartására. Tüzelőberendezést csak a területileg illetékes kéményseprő-ipari közszolgáltató által kiadott szakvélemény birtokában szabad használni. Lakásfelújítás, átépítés, korszerűsítés vagy a fűtési rendszer átalakítása előtt minden esetben javasolt kikérni az adott területen jártas szakember (mérnök, épületgépész, kéményseprő) véleményét – legyen szó akár utólagos ablakszigetelésről, egy utólag beépítendő páraelszívóról, vagy egy WC-ben elhelyezett elszívó ventilátorról, nem is beszélve az egyre nagyobb számban ismét használatba vett szilárdtüzelő berendezésekről. Mindezeken túl, kiegészítő biztonsági elemként használható a szénmonoxidérzékelő-riasztó. Ennek kiválasztásához és felszereléséhez szakembert javasolt igénybe venni.
Milyen a jó tüzelőanyag?
Csak a tüzelőberendezésnek megfelelő tüzelőanyag használható, például fatüzelés esetén legjobb a légszáraz (minimum egy, de inkább két éve száradó) fa. A friss kerti hulladék, a nedves, vagy vegyszerrel kezelt (például festett vagy olajjal átitatott) fa alkalmazása a kéményre és a tüzelőberendezésre nézve is káros, sőt a környezetet is jelentősen szennyezi. Tehát már most érdemes gondoskodni a következő téli tüzelőanyagról!
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza