Veszélyes örökség - Felkészülnek a váratlan eseményekre is
2010. november 11. (csütörtök) 17:12 „Borsod-Abaúj-Zemplén megyében nagy számú telephelyet tartunk nyilván. Ezek többsége ipari üzem, de vannak jelentős számban szolgáltatási tevékenységet folytatók is. Az ipari üzemek közül a katasztrófavédelmi törvény hatálya alá tartozó, kifejezetten veszélyes üzemből 19 található a megyében” – közölte érdeklődésünkre Sallai Ferenc, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség kommunikációs vezetője.
Ellenőriztek
„Ezek közül 12 az úgynevezett alsó- és 7 a felső küszöbértékű, melyeknél a rendeletben meghatározott veszélyes anyagok mennyisége meghaladja az alsó illetve a felső küszöbértéket. Az alsó küszöbértékű üzemeknek belső védelmi tervet, a felső küszöbértékűeknek pedig külső védelmi tervet kell készíteni a veszélyeztetett települések területére vonatkozóan, amelyet a felügyelőségünk is véleményez. Ezeken a településeken riasztórendszert is kiépítettek. A külső védelmi terv része a település veszélyelhárítási tervének” – magyarázta a szakember.
Az ajkai timföldgyár tározójának gátszakadását követően országosan elrendelték a zagytározók engedélyeinek és műszaki állapotának a felülvizsgálatát. Ezzel kapcsolatban a következőt tudtuk meg: „Borsod megyében vörösiszap-tározó nincs. Az ellenőrzések az erőműi zagytározókra illetve egyéb iszaptározó létesítményekre terjedtek ki. A zagytározók rézsűit ellenőriztük, valamint megvizsgáltuk, hogy az üzemeltetők által elvégzett talajmechanikai, állékonysági vizsgálatok igazolják-e a stabilitást? A szemrevételezés nyilvánvalóan nem helyettesítheti és nem válthatja ki az üzemeltető által végzett rendszeres műszeres és egyéb állékonysági vizsgálatokat, nem pótolhatja a szükséges geotechnikai, talajmechanikai, szakértői dokumentumokat. Az ilyen bejárások esetén az is problémát okoz, hogy a létesítmények sok esetben több tíz, akár 100 hektárosak. A feltárt kisebb-nagyobb hiányosságok, hibák kijavításához szükséges intézkedéseket megtesszük” – közölte a kommunikációs vezető.
Rekultiváció alatt
„Teljesen természetes reakció az ajkai tározónál történt káresemény kapcsán, hogy mi, a területtel foglalkozó megyei szakemberek elgondolkodunk azon, hogy nálunk bekövetkezhet-e hasonló? – kezdte a tájékoztatást Lipták Attila polgári védelmi ezredes, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője. „Borsod-Abaúj-Zemplén minden szempontból a legveszélyeztetettebb megyék közé tartozik, kétségtelen, hogy több ipari zagytározó található területünkön, ami elvileg aggodalomra adhat okot, de közvetlen veszély nem fenyeget” – magyarázta a szakember. Hozzátette, a mi térségünkben található tározók általában már nem aktívak, rekultiváció alatt állnak, vagy már el is végezték a rendezésüket. A víztározók is (mint a Hámori-tó, Lázbérc, Rakaca) megfelelő tulajdonosi, illetve hatósági ellenőrzés alatt állnak. Egyébként az összes tározót ellenőrizték a közelmúltban, felülvizsgálták jelenthetnek-e bármilyen veszélyt a lakosságra. Pontosították az adatbázist.
Pánik ellen felkészülés
„A saját állomány részére elméleti és gyakorlati felkészítéseket tartunk a váratlan helyzetekre, a szélsőséges időjárás okozta problémákra. Havária esetén alapvető fontosságú tudnunk, hogy a kikerülő anyagok milyen hatással vannak az emberekre, a technikára, ugyanis, ha a tűzoltóságokkal együtt mi indulunk a lakosság mentésére, nekünk kell a legtovább a veszélyeztetett területen tartózkodnunk. A lakosság felkészítése is fontos, mert, ha veszély esetén pánikba esnek, sokkal nehezebb kezelni a tömeget, mint, ha együttműködő” – magyarázta a szakember. A tájékoztatás, az információ nyújtás érdekében igénybe kívánják venni a helyi nyomtatott és elektronikus sajtót is. Ahol szükséges, a vegyipari üzemek közelében kiépítették a lakossági riasztó, tájékoztató sziréna és hangrendszert Kazincbarcikán, Sajószentpéteren, Sajóbábonyban és Tiszaújvárosban. Minden hónapban tartanak – a lakosság előzetes tájékoztatásával – szirénapróbát, amely a felmérés szerint 99 százalék fölötti eredményességgel működik.