A Bibliától az e-bookig
2013. május 21. (kedd) 08:38Az idén 84. alkalommal megrendezendő, Miskolcon június 5-én megnyíló könyvhét elsősorban az olvasás, az irodalom népszerűsítését szolgálja, de dr. Prókai Margit, a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár igazgatója azért is fontosnak tartja ezt az ünnepet, mert ráirányítja figyelmünket, arra a gazdag kulturális örökségre, amely ezen a tájon, ezen a vidéken termett.
– Az ünnepi könyvhét kapcsán meg kell megemlékezünk arról is, hogy itt Miskolcon – a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése 1927-es közgyűlésén – kezdeményezte Supka Géza író, szerkesztő, hogy minden évben rendezzenek könyvnapot, ebből lett aztán a könyvhét. De nem ez az egyetlen olyan kulturális értékünk, amely szorosan kötődik ehhez a vidékhez. Gondoljunk például arra, hogy a borsodi Boldva bencés monostorában jegyezték le legkorábbi, teljes magyar nyelvű szövegemlékünket, a Halotti beszédet. Az abaúji Göncön fordította magyarra Károlyi Gáspár a Biblia teljes szövegét. Zemplénből, a Sátoraljaújhely melletti Széphalomból irányította Kazinczy Ferenc a nyelvújítást... És még hosszan sorolhatnánk azokat a haladó mozgalmakat, melyek erről a tájról indultak.
– A könyvünnepen – az eredeti célnak megfelelően – „a könyvírás és a könyvkiadás művészete” kimegy az utcára. Hogy lehet onnan becsalogatni az olvasókat a könyvtárba?
– A könyvtéren – Miskolcon ismét a régi helyszínen – az Erzsébet téren sok-sok érdekes program keretében „közvetlenül”, „ingujjban” találkozhat az író és közönsége, onnan viszont biztos, hogy eljön a könyvtárba az az olvasó, aki szeretné alaposabban megismerni a meghívott írók, költők munkásságát. A könyvtárban is lesznek író-olvasó találkozók, és itt megtalálhatók a szerzők korábban megjelent kötetei, a műveikkel kapcsolatos kritikák, tanulmányok, a velük készült interjúk...
– Az internet térhódítása nem árnyékolja be az ünnepet?
– A technikai lehetőségekkel élnünk kell. Így például az ünnepi könyvhét részletes programját a könyvtár honlapján is népszerűsítjük. Meggyőződésem az is, hogy az e-bookok megjelenése jól szolgálhatja az olvasás népszerűsítését. Óriási lehetőség: egyetlen kis gépre feltölthető akár egy egész könyvtár, de általában egyszerre csak egy művet olvasunk, és a kézbe vehető, tapintható könyv élményét semmi sem pótolhatja.
fg
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza