HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
fókuszban

A Pető Intézet partnere

2007. szeptember 5. (szerda) 11:28
 
Sály község Eötvös-kastélya minden szeptemberben benépesül.

A vidám gyermekseregben vannak, akik kerekesszékben ülnek, mások járókerettel, támbottal közlekednek. Megint mások pedig segédeszközök nélkül is tudnak helyet változtatni. Itt működik a Borsod-Abaúj-Zemplén Megye Önkormányzata által fenntartott Mozgásjavító Általános Iskola, Előkészítő Szakiskola és Diákotthon. A beiskolázás a Mozgásvizsgáló Országos Szakértői Bizottság javaslata alapján történik.


Az intézet rangját érzékelteti, hogy a Budapesti Mozgásjavító Általános Iskola és Diákotthonnal valamint a nemzetközi hírű Pető Intézettel együtt alkotja a mozgásfogyatékosok hazai speciális hálózatát. A nyolcvan-nyolcvanhat férőhelyen minden megyéből van egy-két gyermek, a távoliakból kevesebb, a közeliekből pedig több. Míg a mi megyénk mozgásfogyatékos gyermekek fejlesztéséből vállal fel többletfeladatot, addig tőlünk, az egyéb fogyatékkal (pl. vak, gyengén látó, siket stb.) élő gyermekeket más megyében lévő országos intézet fogadja.

\"[193_2_300.jpg]

Gáll András, az intézet igazgatója szólt arról a gyógypedagógiai oktatásban elindult törekvésről is, hogy akit lehet, együtt oktassunk, neveljünk a többi gyermekkel. Ezzel egyet értenek a speciális intézményrendszerben dolgozó munkatársak is, de azt azért nem szabad szem elől téveszteni, hogy sajnos mindig lesznek olyanok, akik súlyos fogyatékosságaik, társuló betegségeik vagy családi hátterük miatt nem nevelhetők együtt az épekkel. A sályi intézet működéséhez a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat – a kapott állami normatíván felül – jelentős mértékű kiegészítést ad.

Az elmúlt évek során folyamatos átalakításokkal és fejlesztéssel sikerült olyan tárgyi és személyi feltételeket teremteni, amelyek között eredményesen oktathatók, nevelhetők az egyre súlyosabb állapotban idekerülő gyermekek is. Nem kis büszkeséggel mutatta meg az igazgató a speciális padokkal felszerelt osztálytermeket. Elmondta, hogy az egyik dunántúli édesapa, miután már itt kijárta az iskolát a fia, hálából legyártatott 80 padot az intézet számára. (A speciális, egyedi padok az intézet munkatársainak tervei alapján készültek.) A gyermekek 10, átlagosan 8 fős tanulócsoportban tanulnak. A mozgásfejlesztést jól felszerelt tornaszobák segítik, rendelkeznek többek között elektroterápiás részleggel, hidroterápiás kezeléshez szükséges tangentor-készülékkel és káddal, vízforgató berendezéssel ellátott medencéjükhöz beemelő készülék is tartozik.

\"[193_1_300.jpg]

Szintén méltán lehet büszke az igazgató a pályázati pénzekből létrehozott informatikai teremre, ahol kifejezetten mozgáskorlátozottak számára kifejlesztett billentyűzetek is vannak. „Sok gyerekünk a teljes felső végtagi bénulás következtében egyáltalán nem képes a hagyományos írásbeli közlési formák elsajátítására, illetve beszédben súlyosan akadályozott az itt tanulók közel 50 százaléka. A számítógépek segítségével ezen gyermekek zöme is el tudja sajátítani az alapvető ismereteket, a billentyűzet kezelésére pedig a legsúlyosabb mozgásállapotúak is képessé tehetők” – mondta az igazgató

Jeney Edit


Díjeső

Az igazgató, Gáll András több mint 20 éve vezeti az intézményt. Tavaly szerepelt a Príma Díjra jelöltek között, s meg is kapta a megyei különdíjat. 2000-ben munkája elismeréseként Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkereszt kitüntetésben részesült, 2005-ben pedig az intézet munkatársai a fenntartó önkormányzattól megkapták a „Kiváló pedagógus közösség” szakmai minősítést.

Vissza