HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
életmód

Allergia – minden harmadik ember érintett

2010. május 14. (péntek) 07:02
 
Az allergiát korunk népbetegségének nevezik, mivel szinte minden harmadik embert érint.

Maga az allergiás hajlam a lakosság majdnem felében jelen van, ez azonban csak az esetek egy részében nyilvánul meg allergiás tünet vagy betegség formájában. Az allergiás betegségek előfordulása az allergiás betegségek fajtájától függően és életkoronként is különbözik.

Az allergia az immunrendszerünk túlzott reakciója olyan anyagokra, melyek normális körülmények között semmilyen választ nem váltanak ki a szervezet részéről. Ilyenek például a pollen, állati szőrök, atka, penész spórák, különböző állatok mérgei, mikroorganizmusok, élelmiszerek, gyógyszerek, vegyszerek, nehézfémek stb. Az allergia az első típusa a túlérzékenységi reakcióknak, mely úgy jön létre, hogy az allergén kapcsolódik az úgynevezett  IgE molekulához, és a folyamat hatására olyan anyagok szabadulnak fel, amelyek gyulladást váltanak ki a szöveteinkben.

Ok és okozat

A tünetek nagymértékben változnak attól függően, hogy milyen szervben történik az allergiás reakció. Így azok az allergének, melyek levegő által terjednek (mint például a pollen) – ami  tavasszal a leggyakrabban jelentkező probléma – a légutak és a szem szaruhártyájának a gyulladását okozzák. Ilyen allergiás reakció a szénanátha, mely az orrnyálkahártya megvastagodását, orrváladékozást, tüsszentést, a szem irritációját, könnyezést okoz. Ha az allergén bekerül a tüdőbe, asztmás tüneteket is okozhat: nehézlégzés, köhögés, sípolás. Ha pedig az emésztőrendszerbe kerül, akkor hasüregi fájdalom, hányinger, hányás, puffadás, hasmenés jelentkezhet. Sokan nincsenek vele tisztában, hogy a bőrön jelentkező allergiás reakciók, mint például az ekcéma, gyakran az allergének emésztőrendszerbe való bekerülését jelzik. Súlyosabb esetekben a reakció nem marad lokalizált és az egész szervezetre kiterjed, úgynevezett anafilaxiás sokkot okoz. Ez az állapot, kezelés nélkül (esetenként kezeléssel is) halálhoz is vezethet.

Gyógymódok

Az allergia kezelésében nagy szerepet játszik a megelőzés, ami az allergiát okozó anyagok kerülését jelenti. Olyan sikeres kezelés, amellyel az allergia okát szüntetnék meg, még nem létezik, de bizonyos esetekben eredményes lehet a hiposzenszitivitásos immunterápia. A  terápia lényege, hogy a kezelés  alatt a betegnek egyre nagyobb mennyiségű allergént adnak és a kezelés során az immunrendszer tűrőképessége fokozatosan alkalmazkodik az allergénhez és  így az a  szervezetben már  nem vált ki túlzott immunválaszt. A jelenleg legelterjedtebb kezelési mód az antiallergiás gyógyszerek alkalmazása, ezzel próbálják megakadályozni, lecsökkenteni az allergiás reakció kialakulását. Ezeknek a szereknek az alkalmazása azonban különböző nem kívánatos mellékhatásokkal járhat.
A Patika Natura szaküzlet szakembereihez a holisztikus szemléletű megközelítés áll közelebb, ezért valljuk, hogy az allergia kiváltó oka, az „allergén” helyett az allergiás beteg szervezetében keresendő. A környezetünkbe került vegyszereknek, a sugárterhelésnek, az állandó stressznek, illetve a megizmosított mikrobák hatásainak kitéve az immunrendszerünk működése kisiklik. Szervezetünk pedig az eddig természetesnek tartott környezetre is allergiás, azaz túlérzékenységi reakcióval válaszol. Vagyis az allergiás beteg szervezete változik meg, az immunrendszere betegszik meg, és immár a természetes környezetére is túlérzékenyen reagál.

Kevés a tüneti kezelés

Csak akkor lehet meggyógyulni az allergiából, ha az egész szervezetet meggyógyítjuk, nemcsak a „jéghegy csúcsát”, a tüneteket kezeljük. Kiváló megoldás lehet például a holisztikus gyógyításban gyakorta alkalmazott inulin, amelynek legbőségesebb természetes forrása a csicsóka. Az inulinnak a napi étrendünkbe való beiktatásával a bélflóra helyreállítható és az élelmiszerallergia megszüntethető. De kiváló hatással bír a  pollenallergia ellen a homoktövis, a petrezselyem és a zeller is, amelyek A, C, P vitamin és kvercetin, xantofil, fizalin, stb.  tartalma elősegítik a vér, a hörgők, valamint az immunrendszer tisztítását is.

Vissza