HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
életmód

Egy civilizációs ártalom

2010. november 11. (csütörtök) 17:25
Több alkalommal írtunk már a végbéldaganatok tüneteiről, megemlítettük a gyanújeleket, szóltunk a daganatszűrés jelentőségéről. Most egy másik, szinte minden korosztályt érintő betegséggel foglalkozunk, amely akár hasonló tüneteket is okozhat, mint a végbéldaganatok. Az aranyérről kérdeztük az ENDOMEDIX szakembereit.

Az aranyeresség az egyik leggyakoribb megbetegedés. Aranyerei mindenkinek vannak, fontos részét képezik a végbélgyűrű felépítésének, záróizomzatának. A bajt az jelenti, hogyha ezek megduzzadnak, romlik a vérkeringésük, egyre kifejezettebb fájdalmat végbélvérzést okoznak.

Kialakulási okok

„A kóros aranyerek megjelenése mindenképpen civilizációs ártalom is. Összefügg a rohanó életmóddal, de az órákon keresztül tartó üléssel is, gondolok itt a számítógépeknél dolgozókra – kezdte az okok felsorolását dr. Grenda Andor főorvos. A rendszertelen és gyors étkezés, a „fast food” éttermek szintén elősegítik a betegség kialakulását, hiszen az autóból ki sem kell szállni, a székben ülve étkezhetünk és biztosan kevesebb folyadékot is fogyasztunk, mint ami szükséges lenne. A terhesség kilenc hónapja, a fokozott testsúlygyarapodás, a szülés önmagában is az aranyerek fokozott kialakulásához vezet. De számtalan sport is elősegítheti az aranyér kialakulását, még a teljesen egészséges embereknél is. (gondoljunk csak a fokozott hasprésre, a hasüregi nyomásfokozódásra, a kerékpárosok ülő testhelyzetére stb.) A kialakulásnál nagyon fontos ok lehet a végbél megfelelő tisztántartása is.

Tünetek

Az aranyerek okozhatnak részben elviselhető, de ijesztő tüneteket is. Végbélfájdalom, viszketés, ismétlődő végbélvérzés, székrekedés – ezek a legjellemzőbb tünetek, de a hirtelen jelentkező erős fájdalom, hidegrázás, vérzés együttesen is jelentkezhet és okozhat szinte elviselhetetlen panaszokat.  Sajnos az a tapasztalat, hogy a betegek évekig képesek elviselni a végbélfájdalmat és a vérzés látványát, nem fordulnak orvoshoz. Intim problémáról van szó, és sokan úgy érzik, erről még az orvos előtt is nehéz beszélni. A fő gond azonban az, hogy a tünetek más, súlyos megbetegedéseket is rejthetnek.

Vizsgálat!

A gasztroenterológiai szakrendeléseken a szakorvosok megállapítják, hogy elégséges-e az egyszerű fizikális, végbél megtapintó vizsgálat, vagy a tünetek és egyéb mérlegelendő tényezők alapján meghatározzák, milyen további vizsgálatok indokoltak. Előfordul, hogy a kóros aranyeresség más szervek betegségére és következményes helyi vérkeringési zavarra utal, esetleg gombás – vírusos fertőzésekre, illetve akár cukorbetegségre is. Kellő tapasztalattal eldönthető, hogy szükség van-e  a tünetek miatt végbéltükrözéses vizsgálatra, vagy anélkül is alkalmazható a helyi gyógyszeres kezelés, esetleg a beteget a sebészet speciális ága a proctológia felé kell irányítani. A végbéltükrözéses vizsgálatok 20-30 százaléka a sebészet kérésére történik, elsősorban azért, hogy meggyőződjenek arról, tényleg a valós megbetegedést kezelik. Sokszor az aranyerességhez hasonló tüneteket okoz a végbélrepedés, mely szintén okozhat vérzést. Fontos a diagnózis, mert a tartósan fennálló folyamat a végbél záróizomzatának károsodásához vezethet, mely idősebb korban pédául székletürítési rendellenességet okozhat.

Tükrözés altatásban

Az Endomedix Diagnosztikai Központ rendelésein egyre nagyobb számban találkozunk olyan betegekkel, akik aranyeres panaszokkal jelentkeznek. Dr. Kristóf Tünde hangsúlyozta: azért választják magán endoszkópos szakrendelésüket, mert megfelelően diszkrét körülmények között mondhatják el a panaszaikat, valamint a szükséges vastagbéltükrözés itt rövid időn belül altatásban is elvégezhető. Sajnos nem ritka eset az, hogy az aranyeresnek tulajdonított panaszok kivizsgálása rosszindulatú daganatra derít fényt, ezért arra biztatjuk a betegeket, hogy bátran forduljanak kellemetlen tüneteikkel, megmagyarázhatatlan panaszaikkal orvoshoz, ne halogassák a kivizsgálást, hiszen a súlyos betegségek megelőzése mindennél fontosabb.

Dávid Ildikó

Vissza