HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
színes

El Camino – nem csak hívőknek, zarándokút a Tejút alatt

2008. november 13. (csütörtök) 15:36
 
Jeruzsálem és Róma után a keresztény világ harmadik leghíresebb zarándokhelye Santiago de Compostela.

Ide vezet a Camino de Santiago, vagyis a Szent Jakab út, amelyen nem csak zarándokoknak érdemes elindulni.

[2_180] TothGergo.jpg„Barcelona mellett van egy kempingünk, és sokat járok fakultatív program keretében a közeli Montserratba, a híres bencés kolostorhoz. Gondoltam felkeresem Spanyolország leghíresebb zarándokhelyét is, Santiago de Compostelát. Pamplona városában, Navarra tartomány központjában csatlakoztam a zarándokúthoz, amelyet szeptember 2–28. közt tettem meg gyalog”– fogott az el Caminón szerzett élmények bemutatásába Tóth Gergő, spanyolországi idegenvezető. „Ez volt az első ilyen utam, de nem az utolsó, kedvet kaptam! Nem csak zarándokoknak ajánlom. Nagyon jól meg lehet ismerni Észak-Spanyolországot, szép a táj, barátságosak az emberek, sok a látnivaló. Érdekes társaság jön össze. Egyedül mentem, zarándokházakban szálltam meg, amelyek 15–20 kilométerenként vannak az út mentén. Szerényen berendezettek, olcsók, de a pihenésre tökéletesen megfelelnek. Ahhoz, hogy az utazó igénybe vehesse regisztrálni kell, s útközben pecséteket ütnek az „útlevélbe”, ez alapján a végén oklevelet adnak az út megtételéről. Napi 25–30 kilométeres gyaloglás után szórakozásra már nem nagyon gondol az ember. Különleges hangulata van ezeknek a helyeknek. Az egyik este nyolcan ültük körbe vacsoránál az asztalt, s mindenki más országból érkezett. Érdekes beszélgetés alakult ki. A kalandvágy hajtott, mikor nekivágtam az el Caminónak, szerettem volna megismerni Spanyolország ezen részét is. Tetszett az egyszerűség. Közben rájöttem, ha az ember elzárja magát a külvilágtól, letisztulnak a gondolatai. A rohanó, nyüzsgő jelenből egészen más világba kerültem. Abszolút stressz- és társadalommentes, ugyanakkor élményekben gazdag az út. Megtételét feltétlenül ajánlom – nem csak a vallásosoknak” – hallottuk Tóth Gergőtől. Santiago de Compostelában véget ér az el Camino, de érdemes tovább menni a mintegy 50 km-re lévő Finisterrába, a „világ végére”, ahol a Faro, vagyis a világítótorony mögött a Nap az óceánba bukik, s Amerikában kel ki belőle.

[1_960] ZarandokUt.jpg

Energiát ad

Az a nézet járja, hogy a Camino közvetlenül a Tejút alatt húzódik, így a csillagrendszer óriási energiával tölti fel a zarándokokat. A zarándoklatot Nagy Károly császártól Dantén át az amerikai színésznő Shirley MacLaine-ig számos híresség megtette. Utóbbi könyvet is írt róla, amely magyarul is megjelent.

A kezdet és a vég

[3_t] Santiagoi-katedralis.jpgA Miskolc méretű Pamplonát, a baszk nacionalisták fővárosát világszerte a San Fermin ünnepi (július 7.) bikafuttatásról ismerik, azonban más látnivaló is akad a római korban alapított városban. A gótikus székesegyházat és az ötszög alakú középkori erődöt keresi fel a legtöbb látogató. Santiago de Compostelát mindössze 92 ezren lakják, 2000-ben mégis Európa kulturális fővárosa volt. A legenda szerint a város székesegyházában (képünkön) őrzik idősebb Szent Jakab apostol földi maradványait. Belvárosa a világörökség része, csodás, mint egy ékszerdoboz.

Vissza