HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
életmód

Ételérzékenység ellen étrendváltoztatás

2010. augusztus 13. (péntek) 09:12
Az élelmiszer-túlérzékenység igen gyakori. A statisztikai adatok azt mutatják, hogy minden harmadik embert érint – már gyermekkorban is előfordul – sok panaszt és tünetet okozva. Étel-intolerancia akkor fordul elő, ha egy étel valamely összetevője az emésztőrendszer működését kórosan megváltoztatja, illetve az összetevő immunreakciót okozva más szervek gyulladásos válaszreakcióit váltja ki.


Hogyan táplálkozzunk, hogy elkerüljük, vagy éppen kigyógyuljunk az étel-túlérzékenységből? Minderről az ENDOMEDIX szakembereitől kértünk tanácsot.

Az ételallergia az immunrendszer egyik kóros válaszreakciója. Akkor fordul elő, ha az immunrendszer téves módon veszélyesnek ismer fel valamely ételösszetevőt, és beindítja ellene az azonnali védekezési reakciót. Az étel-intolerancia – szemben az ételallergiával – nem azonnali immunreakció, hanem egy abnormális emésztőrendszeri válasz az elfogyasztott ételre, ételösszetevőkre, melyben sokszor késői immunreakciók is szerepet játszanak – kezdte a tájékoztatást dr. Kristóf Tünde főorvos.

Gyakori betegség

Az ételallergia a felnőttek körülbelül 1 százalékát, a gyermekek 7 százalékát érinti. Az étel-intolerancia ennél sokkal gyakoribb. Szinte nincs olyan ember, aki élete során legalább egyszer ne reagálna kellemetlenül valamely ételre. Sokan azonban bizonyos ételekkel szemben kifejezetten érzékenyek, akiknél igen kellemetlen tünetek jelentkezhetnek. Leggyakoribb és legismertebb a laktóz(tejcukor)-intolerancia, amely a népesség közel 10 százalékát.

A okok

Az étel-intolerancia hátterében igen sok tényező szerepelhet. Leggyakoribb oka, hogy az adott ételt lebontó enzim hiányzik az illető szervezetéből. Ekkor a lebontatlan anyagot legtöbbször a vastagbél baktériumai bontják le, ami gáztermelődéshez, elégtelen folyadékfelszíváshoz, hasmenéshez, felfúvódáshoz vezet. Gyakori a mesterséges étel-adalékanyagokkal szembeni túlérzékenység. Sok embernél okoznak intoleranciát a szulfitok és szalicilátok is, melyek természetes formában gyümölcsökben, zöldségekben, mogyoróban, kávéban, gyümölcslevekben, sörben és borban fordulnak elő. A gyógyszerek közül az aszpirin a szalicilátok egyik képviselője, de számos fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszer – az ún. nem szteroid gyulladáscsökkentők – is gyakori okai a tüneteknek.

A betegség felismerése

Az étel intolerancia tünetei különböző súlyosságúak, és gyakran összetévesztik az étel allergia tüneteivel. A valódi allergia gyors lefolyású és azonnali allergiás immunválaszt eredményez. Ezzel szemben az intolerancia krónikus lefolyású, kevéssé heveny, sokszor csak az étel fogyasztását követő 24-48 óra múlva jelentkező, kevésbé nyilvánvaló tüneteket okozó betegség. Emiatt sokkal nehezebb felismerni, diagnosztizálni is. Az ENDOMEDIX központokban rendelkezésre áll egy speciális teszt, mellyel 1 csepp vérből megállapítható a tünetekért felelős ételösszetevő. Érdemes szakember segítségét, véleményét kérni, hiszen a típusos tünetek más betegségekben is jellemzőek: felszívódási zavarok, refluxbetegség, fekélybetegség, irritábilis bélbetegség, gyulladásos bélbetegség, vastagbélrák elkülönítése és kizárása szakorvosi feladat – hangsúlyozza dr. Grenda Andor főorvos.

Az étel-intolerancia tünetei:

• hányinger
• gyomorfájdalom
• felfújódás, puffadás
• hányás
• gyomorégés
• hasmenés
• fogyás
• bőr-ekcéma
• fejfájás (migrén!)
• idegesség, ingerlékenység
• a gyermek fejlődésének lelassulása, megállása

A kezelés

Az étel-túlérzékenység kezelésének lényege, hogy a kérdéses ételt kerüljük el, ne fogyasszuk. Fontos szempont, hogy az étrend továbbra is kiegyensúlyozott maradjon, ezért célszerű dietetikus szakembertől tanácsot kérni a teljes értékű táplálkozás kialakítása érdekében.
A legfontosabb, hogy megtudjuk, mely ételek okoznak számunkra problémát. Ezek fogyasztását minimalizálni, lehetőleg teljesen mellőzni kell. Étteremben, vagy vendégségben mindig kérjük, hogy az ételek elkészítése során a számunkra kedvezőtlen összetevőt ne használják. Végül nagyon fontos, hogy az étel-intoleranciát kiváltó összetevő elkerülésére mindig olvassuk el a megvásárolt ételek csomagolási feliratait. Ha mindezt megfogadjuk, elkerülhetjük az étel-intolerancia okozta panaszokat.

Dávid Ildikó

Vissza