HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
életmód

Fájdalom helyett megelőzés

2011. május 12. (csütörtök) 09:12
 
Időben forduljunk orvoshoz, mert gyógyíthatók a tavaszi gyomorbántalmak.

A felnőtt lakosság 10 százalékánál jelentkezik élete folyamán fekélybetegség, ami korunk egyik népbetegsége. A két legfontosabb kiváltó ok a fokozott gyomosav-termelődés és a Helicobacter pylori nevű baktérium, ami a magyar lakosok 60-65 százalékában jelen van. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a baktérium okozza a fekélyt, hiszen a baktériummal fertőzöttek csupán 15 százalékban alakul ki fekélybetegség. Tehát nem ok-okozati az összefüggés, de a baktérium-fertőzöttség felelős a fekélyek kiújulásáért.

Maga a fekély nyálkahártya-sebet jelent, amely a gyomorban és a nyombélben egyaránt kialakulhat.

A tünetek

A fekélybetegség jellemző tünetei közé tartozik a gyomorszáji fájdalom, amely legtöbbször tompa jellegű vagy égő, éhségérzethez hasonló. További jellemző tünet a hányinger, az étvágytalanság, nyombélfekélynél jellemző a savas hányás. Azonban az is előfordulhat, hogy a fekély semmilyen panaszt nem okoz, csak a szövődmények jelentkezésekor derül rá fény.
A nyombélfekély jellemző tünete az úgynevezett éhségfájdalom, ami akkor jelentkezik, amikor üres a gyomor. A panaszok kezdetén ez az égő-maró fájdalom étkezésre megszűnik, vagy csökken, majd néhány óra múlva visszatér. Általában szezonálisan jelentkezik, tavasszal és ősszel kiújul, de a nagyobb stressz évszaktól függetlenül is provokálhatja.
A gyomorfekély kevésbé típusos tüneteket okoz, gyakran alattomos. A fájdalom ennél a betegségnél étkezés után fokozódhat, idővel állandósul. A testsúlyvesztés és éjszakai fájdalom már késői tünet. A gyomorfekély magában hordozza a rosszindulatú daganat kialakulásának lehetőségét – mondta el lapunknak dr. Újszászy László professzor. A betegség kialakulása bármely életkorban előfordulhat, de a gyomorfekély inkább az idősebbeknél, míg a nyombélfekély a fiataloknál gyakoribb.

Az okok

A fekély kialakulásában a gyomorsav túltermelődés, a Helicobacter pylori fertőzés és bizonyos gyógyszerek szedése játszik szerepet. Utóbbiak közé főként a mozgásszervi fájdalmakra szedett fájdalom- és gyulladáscsökkentők, az úgynevezett nem-szteroid gyulladáscsökkentők, valamint az acetil-szalicilsav tartalmú gyógyszerek tartoznak. Tartós alkalmazásukkor a fekélyek kialakulásának gyakorisága növekszik. Többféle gyomornyálkahártyát károsító gyógyszer együttes szedése növeli a fekély kialakulás kockázatát.

Vizsgálat és gyógyítás

A gyomor- és nyombélfekély kivizsgálásában legfontosabb az endoszkópos, azaz tükrözéses vizsgálat, amit a gyomor röntgen vizsgálata nem helyettesíthet. A gyomortükrözés során Helicobacter pylori baktérium kimutatására szövettani mintát kell venni. Ha a vizsgálat során Helicobacter fertőzöttség igazolódik, akkor azt is kezelni kell, nem csak a fekélybetegséget. Ezzel a fekély kiújulása megelőzhető. Gyomorfekély esetén a tükrözés során a fekélyből is kell mintát venni, ami idejében kimutathatja a rosszindulatú átalakulást.
A fekélyek kezelésére szerencsére nagyon hatásos savcsökkentő gyógyszerek állnak rendelkezésre, amelyek jó eséllyel meggyógyítják a betegséget. Dr. Horváth Gábor főorvos azonban hangsúlyozta, hogy a panaszok megszűnése után nem maradhat el a folyamatos orvosi ellenőrzés, nagyon fontos a gondozás.  Panaszmentesség esetén is meg kell győződni arról, hogy sikerült-e a Helicobacter fertőzést megszüntetni, amit nyombélfekély esetében elégséges úgynevezett kilégzéses vizsgálattal ellenőrizni, tehát nem szükséges újabb gyomortükrözés. Ezzel szemben gyomorfekélyt gyógyulásig endoszkóposan követni kell. Ha 3 hónap alatt nincs megfelelő gyógyulási hajlam, akkor a műtéti kezelés indokolt. Nyombélfekélyek esetében ritkán kerül sor műtéti megoldásra, elsősorban a szövődményes esetekben.
Adódik a kérdés: mikor kell orvoshoz fordulni? Amikor a leírt tünetek első alkalommal megjelennek. Az ismert, rendszeresen kiújuló fekélybetegség esetén, ha a Helicobacter pylori-fertőzést még eddig nem vizsgálták, célszerű gasztroenterológus szakorvoshoz fordulni. Tartós nem-steroid gyulladáscsökkentő, vagy szalicylát kezelés megkezdése előtt, ha a családban már előfordult gyomordaganat vagy fekélybetegség, akkor panaszmentesen is érdemes elvégeztetni egy Helicobacter státusz vizsgálatot. Az ilyen gyógyszerek folyamatos szedése esetén ajánlott megelőzési célzattal savcsökkentő készítmények alkalmazása még panaszmentesség esetén is.

Dávid Ildikó

Vissza