HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
életmód

Gyógyuljunk és fogyjunk kínai módszerrel

2009. február 9. (hétfő) 12:00
 
Lassan véget ér a tél és közeledik a tavasz, de az orvoshoz forduló betegek számának növekedése arra utal, hogy még nem hagytuk magunk mögött a hideg, nedves idővel járó meghűléseket, köhögést, náthát, lázat.

Sőt, mint minden tél végén, az idén is megérkezik hazánkba az influenzajárvány. A védőoltás mellett erősítsük az immunrendszerünket is, így nagyobb eséllyel kerülhetjük el a betegséget – tanácsolja dr. Zolnay Attila, a Borostyán Természetgyógyászati Centrum vezetője.

[3_300] DrZolnayAttila.jpg

A hagyományos kínai orvoslás szerint a megfázás és az influenza egy tőről fakad, mind a kettő a hideg és a szélártalomnak tekinthető – tudtuk meg a szakembertől. A behatoló kórokozóval a szervezetünk külső védekező energiája veszi fel a küzdelmet, amelynek következtében láz és izomfájdalmak keletkeznek, valamint izzadunk. Ha nem elég erős a szervezet védekezőképessége, akkor ez a kórokozó behatol a belső régióba, és gyengíti azt. Ha mélyre hatol, akkor akár tüdőgyulladás is keletkezhet, de ha a szervezetnek sikerül legyűrnie, akkor megfázásos tünetek jelentkeznek.

[2_300] Aqupunktura.jpg

Megelőzés és gyógyítás

A téli időszakban, amikor leesik a hőmérséklet és kevés a napfény, a szervezet nehezebben birkózik meg a baktériumok és a vírusok támadásaival, különösen így van ez a járványszerűen terjedő influenza esetében. Ezért fontos, hogy fenntartsuk a szervezet energetikai állapotát. Ezt megfelelő étkezéssel, valamint elegendő alvással és aktív mozgással tudjuk befolyásolni. A szakember szerint a megbetegedés kockázata jelentősen csökkenthető megfelelő mennyiségű C-vitamin bevitelével, valamint immunerősítő gyógynövények fogyasztásával. Az influenzás fertőzésekkel szembeni ellenálló képesség tovább növelhető a piros színű zöldségek és gyümölcsök gyakori fogyasztásával, de jótékony hatást fejt ki a sütőtök, a paradicsom és a lila hagyma is. Az emésztőrendszer megfelelő működésére is fontos odafigyelni, ezért járványidőszakban a nyers és hideg, valamint zsíros és olajban sült ételek kerülendők, helyettük érdemes több meleg, illetve folyékony ételt, leveseket fogyasztani. A hagyományos kínai orvoslás szerint az izzadás segít a gyógyulásban, ezért már a megfázás első jeleinek jelentkezésekor fontos a meleg, forró italok, például a tea fogyasztása. A zöld tea jó védekező hatással bír, de a gyömbértea is nagy segítséget jelenthet. Ha már izzadás, akkor fontos megemlítenünk a szauna jótékony hatását is, amely remek energiatöltési lehetőség. A rendszeres, heti egy alkalommal történő szaunázás erősíti az immunrendszert, de jótékony hatást gyakorol a szervezetre a meleg-hideg vizes váltott zuhany. Emellett jó hatású a ritka szoláriumozás is. Nagyon fontos, hogy betegség esetén gyakran szellőztessünk, és a lábakat tartsuk melegen!

[1_300] Borostyan.jpg

Diéta, de okosan

A tavasz közeledtével igyekszünk megszabadulni a télen felszedett felesleges kilóktól. Dr. Zolnay Attila a mediterrán jellegű diétát javasolja, amelyben nagyon sok zöldség és hús szerepel, a szénhidrát megszorításával, és a zsírok majdnem teljes kihagyásával. A szakember azt tanácsolja, hogy ne nyersen, hanem párolva fogyasszuk a zöldségeket, megfelelő mennyiségű fehérjét, halakat, marhahúst, szárnyasokat együnk hozzá, amelyeket megfelelő fűszerekkel ízesítünk. Nagyon jó hatása van a zöldfűszereknek, valamint a gyömbérnek, a hagymának és a fokhagymának. A koplalást semmiképpen nem ajánlja az orvos, ugyanis egy-két hét után ezt a módszert szinte mindenki feladja, ráadásul kétszerannyi súly jön vissza, mint amennyit a diétázó leadott. Tehát megfontoltan, a megszokottnál kevesebbet kell enni és sok folyadékot kell fogyasztani. Ez mindenképpen nulla kalóriás ital legyen, tehát ásványvíz, vagy tea. A fogyáshoz segítséget nyújt az akupunktúra. A kis tűk segítségével az éhségközpont izgalmi állapotát csökkentik és a koplalás mellékhatásait is kiküszöbölik, mint az izgatottság, idegesség, fáradékonyság és a fejfájás. Akupunktúrával egyébként drasztikus diéta mellett a testsúly tíz százalékát lehet leadni. Ha valaki csak kisebb mértékben csökkenti a táplálékbevitelt, akkor egy hét alatt egy kilótól szabadulhat meg. Tartós csak akkor lesz a fogyás, ha a diéta életmódváltással is együtt jár. Vagyis reggelizzünk, ebédeljünk és vacsorázzunk is, de csak mértékkel.

Dávid Ildikó

Vissza