HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
életmód

Hasznos tanácsok nyaralni indulóknak

2009. június 21. (vasárnap) 17:51
 
Itt a nyár, lassan megkezdődik a várva várt szabadságok ideje. Aki teheti, hosszabb-rövidebb időre megpróbál kiszakadni a mindennapok mókuskerekéből és pénztárcájának megfelelően belföldi vagy külföldi úti célt tűz ki magának.

A nyaralási helyszín kiválasztása, a látnivalók feltérképezése mellett fontos, hogy az utazás alatt is  fordítsunk figyelmet  egészségünkre és készüljünk fel a gyakoribb betegségek megelőzésére és alapszintű kezelésére.

A mediterrán térségbe utazók közül minden tízedik turista megbetegszik, pedig ezek nagy része megelőzhető lenne – kezdik a beszélgetést az ENDOMEDIX Központ szakemberei. Szerencsére kevés a kórházi ellátásra szorulók aránya, azonban még az enyhébb lefolyású, nyaralás alatti betegségek is elronthatják a vakációt.

Milyen veszélynek lehetünk kitéve?

Külföldi utazás előtt fontos, hogy tájékozódjunk a célország leggyakoribb betegségeiről – mondja dr. Csongrádi Csaba szakorvos. Azok számára, akik egzotikus vidékre utaznak védőoltásokra is szükségük lehet. Ajánlatos indulás előtt 4-6 héttel felkeresniük háziorvosukat, vagy valamelyik fertőző betegségekkel foglalkozó ambulanciát, mert ennyi idő kell ahhoz, hogy a védettség kialakuljon. A hepatitis A-t, azaz a vírusos májgyulladást akár a fertőzött víz, a mosatlan gyümölcs vagy a tengeri állatok húsából készült ételek is közvetíthetik. A hepatitis B a vér és a testnedvek útján terjed, így egy nem megfelelően sterilizált eszközzel végzett kisebb orvosi beavatkozás, foghúzás vagy akár a manikűr-pedikűr során egy kis vágás is okozhatja – magyarázza dr. Karádi László főorvos. Létezik azonban olyan védőoltás, amely több mint húsz éven át védettséget biztosít ezen fertőzésekkel szemben.

Étkezés külföldön

Külföldön fokozottan kell figyelni a higiénés körülményekre  – hívja fel a figyelmet dr. Nagy György főorvos. Nagyon fontos a gyakori kézmosás, ez a bakteriális fertőzések megelőzésének hatékony módszere. Kerüljük az utcán árult, bizonytalan eredetű ételeket és italokat, a jégkockával felszolgált üdítőket, főzött fagylaltokat, nyers salátákat. Lehetőleg palackozott vizet fogyasszunk. Az arab országokban még a fogmosás is csak üveges vízzel ajánlott. A helyi specialitásokat biztonságos helyen megkóstolhatjuk, de fontos a mértékletesség.  Az idegen fűszerek, a nehezen emészthető ételek illetve a megszokottól eltérő flórájú víz hatására gyomorrontás, emésztési panaszok, hányás, hasmenés jelentkezhet. Ez általában átmeneti kellemetlenség és a szervezet néhány napon belül spontán gyógyul. A megelőzésben fontos szerepe van a pro biotikumok, illetve a hasonló tartalmú készítmények (pl. joghurtok) fogyasztásának, melyek szabályozzák a bélrendszer működését. Ha mégis megtörténik a baj, tanácsos a bő só- és folyadékbevitel, diéta, illetve tüneti szerek, például görcsoldók alkalmazása. A hasfogókkal bánjunk óvatosan, mert megakadályozzák a kórokozók és toxikus anyagok kiürülését, ami a fertőző betegségeknél kifejezetten káros.

Napfény, vízpart

Nagyon veszélyes lehet a napégés, amely a bőr korai öregedéséhez vezet és komoly szerepet játszik a rettegett festékes bőrdaganatok kialakulásában. Éppen ezért különösen fontos, hogy mindig használjunk magas faktorszámú napvédő krémeket, és lehetőleg délelőtt 11 és délután 3 óra között kerüljük a napozást. Fontos tudni, hogy a szűrt fény is éget, tehát árnyékban is le lehet pirulni. Tenger- vagy tóparton pedig a vízről tükröződő sugarak miatt még nagyobb a napégés veszélye. Hasznos lehet egy széles karimájú, könnyű szalmakalap, vagy egy kendő. Viseljünk szellős, világos, kényelmes ruházatot és ne hagyjuk otthon a napszemüvegünket. Készüljünk fel a szúnyog- és különböző rovarcsípések megelőzésére, vagy éppen a medúzacsípés tüneti kezelésére.

Mi kerüljön az úti patika csomagba?

- rendszeresen, vagy időnként szedett gyógyszerek ( tájékozódjunk, nincs-e közte fényérzékenyítő hatású! )
- szédülés és hányás elleni szerek
- láz- és fájdalomcsillapító, görcsoldó
- napszúrás kezelésére enyhe vízhajtó
- székrekedés és hasmenés elleni gyógyszer
- fertőtlenítőszer, ragtapasz, kötszer, fásli
- napvédő és napégés kezelésére alkalmas készítmények
- csípések, allergia elleni gyógyszerek
- utasbiztosítás, és Európai Uniós Egészségbiztosítási kártya

Ha megfogadjuk a fenti tanácsokat, akkor nyaralásunk gondtalan lehet és örökre szóló kellemes élményt nyújthat.


Dávid Ildikó

Vissza