Hol vagy, István király?
2011. augusztus 15. (hétfő) 11:26Őrzik emlékét településnevek, tiszteletére szentelt templomok, alakját, arcmását idéző szobrok, falképek, címerek… És időnként István király életpéldáját, emberségének hatását felismerhetjük kortársaink megnyilvánulásaiban, cselekedeteiben is.
Faluról falura
Szentistván – ez a dél-borsodi nagyközség hazánk egyetlen olyan települése, amelynek neve pontosan ugyanaz, mint első szent királyunké. Úgy tartják, hogy az Szent István tiszteletére emelt templom után kapta a nevét. Természetesen a település címerében jelentős helyet foglal Szent István alakja, és ő lett az iskola névadója is. Szent István szentistváni tiszteletének figyelemre méltó bizonyítéka, hogy 2001-ben elkészült a király bronzszobra, Horváth Tibor alkotása.
A Hernád közelében fekvő Szentistvánbaksa szintén őrzi elnevezésében államalapító szent királyunk nevét, és őt idézi a község címerét ékesítő Szent Korona is.
Az abaúji Szanticska – megye és az ország legkisebb faluja – nevének eredetét is azzal magyarázzák, hogy az itt élők Szent Istvánt emlegették Szentecskeként, majd némi szóferdítéssel Szentecskéből Szanticska lett. A település méretéhez illő aprócska római katolikus templomot is Szent István oltalmába ajánlották, és így – természetesen – az oltárképen is megörökítették a nagy királyt.
Templomok, búcsúk
Augusztus 20. kétszeres ünnep azokon a településeken, ahol Szent István király tiszteletére emeltek templomot, hiszen ilyenkor tartják a templom búcsúját is. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében legalább 25 olyan templomról, kápolnáról tudunk, amelynek védőszentje első királyunk. Miskolcon például két Szent István-templom is van: a selyemréti és a vasgyári. És Szent István tiszteletére lett felszentelve – a korábban már említetteken túl – Bódvarákó, Hejőszalonta, Abaújdevecser, Apróhomok, Dubicsány, Füzér, Galvács, Györgytarló, Halmaj, Hejce, Mályi, Mezőcsát, Perkupa, Rudabánya, Rudolftelep, Sajószentpéter, Sátoraljaújhely, Taktakenéz, Taktaszaba, Tiszalúc és Zemplénagár római katolikus temploma.
Koronás emlékek
Szent István és a Szent Korona tisztelete elválaszthatatlan. Viszontagságos története során megyénkben is több helyen őrizték a koronát. A Zemplént „megkoronázó” füzéri várba 1526-ban Perényi Péter hozta el a koronát és a királyi ékszereket. A frissen kinevezett koronaőr, úgy gondolta, itt nagyobb biztonságban vannak ezek a kincsek, mint szokásos helyükön, a visegrádi várban lennének.
Amikor Napóleon hadai elől Munkácsra menekítették a koronát, a sátoraljaújhelyi Szent István király-plébániatemplomban is őrizték, és a mezőkövesdi plébánia falán koronával díszített emléktábla hirdeti: „Menekítve hajdan e fedél alatt férve pihentem 1806”.
A Szent Korona és Szent István tiszteletének különösen szép emléke a sátoraljaújhelyi Magyar Kálvária kápolnája. Az 1938-as kettős szentév – a Budapesten tartott Eucharisztikus Világkongresszus és Szent István halálának 900. évfordulója – tiszteletére, és a trianoni döntés értelmében elcsatolt területek, a határon túlra került magyar városok emlékére készültek a Szár-hegyre vezető kálvária stációinak őrtornyai. A hegyen lévő, Szent István tiszteletére szentelt kálváriakápolna teteje a Szent Koronát formázza.
Szent István és a kék túra
Aki ma az országos kék túra valamelyik szakaszát járja, az – kisebb-nagyobb eltérésekkel – az 1938-as Szent István vándorlás résztvevőinek nyomát követi. Eredetileg ugyanis a Szent István-év alkalmából járták végig a turisták ezt az útvonalat. A nemzeti összetartozás érzésének erősítése érdekében szervezett „vándorlás” keleti kezdőpontja megyénkben a Nagy-Milic, az ország legszélső hegycsúcsa lett volna, de a hatóságok nem engedélyezték az országhatár megközelítést. Az indulás előtti ünnepséget Sátoraljaújhely főterén tartották.
Szoborsors
Ha statisztikát készítenénk, kiderülne, hogy a megyénkben található Szent István-szobrok jelentős része 1989 után készült. Mezőnyárádon 1992-ben állítottak szobrot szent királyunknak, majd a millenniumi esztendőben egymást követték a szoboravatások. Ekkor készült – többek között – a kenézlői, a putnoki, a tiszaújvárosi, a tokaji és a miskolci Szent István-szobor is, és 2001-ben avatták fel a borsodi földvár területén a Csirpák Viktória által készített Szent István-szobrot – ezzel emlékeztetve arra, hogy első szent királyunk munkásságának jelentős eredménye volt a megyerendszer kialakítása is. A hazai szoborsors szomorú figyelmeztetése, hogy a borsodi szobrot – a további rongálások elkerülése érdekében – 2007-ben áthelyezték Edelény központjába…
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza