HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
életmód

Jóga: 14-től 120 éves korig

2008. szeptember 18. (csütörtök) 10:35
 
Jó közérzet, egészséges test, kiegyensúlyozott lélek – ez a célja annak a testmozgásnak, amit jógának nevezünk, és amelynek hallatára az emberek egy kitekeredett pózban meditáló embert képzelnek el.

Maga a szó igát jelent, és abban segít, hogy megismerjük önmagunkat, hogy uralni tudjuk az érzéseinket és a gondolatainkat. Így teremthetjük meg a testi, lelki harmóniát. Emellett betegségeket előz és gyógyít meg, valamint erősíti az immunrendszert.

[3_300] Joga4.jpg

Dr. Pápai Gyula okleveles nemzetközi jógatanár sok mozgásszervi megbetegedésben szenvedőnek és lelki betegnek segített már. Mint mondja: a jóga iránt általában akkor kezdenek el érdeklődni az emberek, amikor valamilyen betegségtől nem tudnak megszabadulni, amikor már mindent kipróbáltak, mindenféle gyógyszeres kezelésen túl vannak. Keresnek valami kapaszkodót, és elkezdenek jógázni. De azt mindenkinek tudnia kell, hogy csodákra a jóga sem képes. Egy-két alkalom még nem hoz gyógyulást. A jóga ezért nem való a türelmetlen embereknek, hiszen hosszú idő eltelik, amíg jelentkezik az eredmény.

[2_t] Joga2.jpgA gyógyító mozgás

A legtöbben testtartási és gerinc problémák miatt fordulnak a jógához. Mai világunkban a mozgásszegény életmód miatt a gerinc karbantartása háttérbe szorul. Amikor aztán fizikai munkára kényszerül az ülő munkát végző személy, akkor a legyengült izomzat nem tudja megtartani a gerincoszlopot és könnyen megsérül. Tartáshibák, lumbágó, gerincsérv, különböző csípőízületi problémák miatt keresik fel elsősorban a terapeutát, de sokan szeretnének megszabadulni a stressztől, az allergiától, az emésztési zavaroktól. Ezeken kitartó munkával segíthet a jóga. A gyakorlatok megmozgatják, és kiegyensúlyozott működésre ösztönzik a test izmait, ízületeit, a csontrendszert, a belső szerveket, az érrendszert és az agy sejtjeit. Hatásuk révén megőrizhetjük egészségünket, harmonizálhatjuk a testsúlyt, a légzést, a vérkeringést és növelhetjük a szellemi teljesítőképességet. A jóga segít abban, hogy kiegyensúlyozottabbá, nyugodtabbá váljunk. Megszabadít a feszültségtől, a szorongástól, a gátlásoktól. Megnyugtatja az idegrendszert, fiatalít. Megtanít arra, hogy bármikor el tudjunk lazulni, így alvás problémákra is kiváló gyógyír.

A jóga és a testsúly

A jóga segít a tökéletes testegészség megszerzésében, és ha a test tökéletesen működik, akkor a súlyprobléma is megszűnik. A test megszabadul a salakanyagoktól, a méreganyagoktól, a lerakódásoktól. Ez egy hosszú folyamat, amihez gondolatilag is át kell alakulni, az étkezésünket is meg kell változtatni. Aki hosszú ideig jógázik, az idővel áttér a vegetáriánus étkezésre, csak annyit eszik és csak olyan ételeket, amire a szervezetének szüksége van, megszűnik a nassolás. Nem lesz szenvedélye az evés, nem kíván meg ételeket, vagyis megszűnik az ételfüggőség.

Tajcsi az érrendszerre

Bár gyökerei tulajdonképpen azonosak a különböző keleti küzdősportok gyökereivel, a tajcsit inkább egyfajta mozgástechnikának nevezhetjük, amelynek – akárcsak a jógának – az a célja, hogy testünk és lelkünk harmóniába kerüljön. Ahogyan dr. Pápai Gyula fogalmaz, ez egyfajta harcművészet, amelyben az ember elsősorban saját magát kell, hogy legyőzze. Ezt ma már az egészségmegőrzés céljával végzik. A szív- és érrendszeri betegségek gyógyításában nagy szerepet játszhat a tajcsi gyakorlása. A mély légzés és a folyamatos lágy mozgás segít abban, hogy szerveink épek maradjanak.

[1_960] Joga3.jpg

Javallatok és ellenjavallatok

A jóga tervszerű, testi-, lelki-, és szellemi gyakorlatok sorozata, amit bárki végezhet kortól, nemtől függetlenül. De vannak gyakorlatok, amelyeket kisgyerekkorban nem ajánlatos végezni. Ilyenek a komolyabb légző, és hosszabb ideig tartó testartás gyakorlatok, ezek ugyanis hormonális problémákat okozhatnak. De 14-16 éves kortól már nincsenek korlátok. Így azt mondhatjuk, hogy 14 éves kortól 120 éves korig szinte mindenki jógázhat. A hölgyek a menstruációs ciklus ideje alatt bizonyos gyakorlatokat nem végezhetnek, emellett a magas vérnyomásúak esetében is van kizáró tényező. Akinek pedig porckorong sérve van, annak erőteljesebb feszítést, főleg csavarást nem szabad végezni. A jóga kismamáknak is ajánlható, ugyanis azok, akik rendszeresen végzik ezt a mozgást, sokkal könnyebben szülnek. Természetesen azonban a szakember tanácsait mindig be kell tartani.

Dávid Ildikó

Vissza