HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
fókuszban

Jól sáfárkodnak Demján Sándor pénzével - Oda jut, ahol a legnagyobb a szükség

2010. szeptember 21. (kedd) 11:02
 
Demján Sándor Magyarország leggazdagabb embere, kemény üzletember, de bőkezű mecénás. Öt éven át évi 200 millió forintot biztosít az Abaúj Polgáraiért Alapítványnak az encsi térség hátrányos helyzetű gyermekeinek támogatására.

Mire költik ezt a rengeteg pénzt? – kérdeztük Szeles Andrást, az alapítvány kuratóriumának tagját, a program szakmai koordinátorát.


[2_t] SzelesAndras.jpg„A program a második évét hagyta maga mögött. Céljaink továbbra is a következők:  a hátrányos helyzetű térségünkben élők szociális problémáinak enyhítése, a hátrányos helyzetű, veszélyeztetett gyermekek és fiatalkorúak nevelésének, oktatásának támogatása, a szociálisan rászorult, szegény sorsú fiatalok, fiatal felnőttek taníttatásának támogatása.  Az idén  csatlakozott települések estében az infrastrukturális hátrányok csökkentése az oktatási-nevelési intézményekben. Célcsoportjaink a következők: a hátrányos helyzetű, veszélyeztetett gyermek és fiatalkorúak, a szociálisan rászorult, szegény sorsú fiatal felnőttek, valamint a hátrányos helyzetű, rendkívüli tehetségű gyermekek (művészet, sport). A program Encsre és Abaújalpártól Szemeréig további 36 településre terjedt ki” – mutatta be tevékenységük határait Szeles András.

[3_960] Ovoda.jpg
Ösztöndíj pályázat

A program legfontosabb eleme ebben a támogatási évben az óvodai nevelésben, a közoktatási intézmények alap- és középfokú oktatásában résztvevő gyermekek számára meghirdetett ösztöndíj pályázat volt. A rendelkezésre álló pénz jelentős részét is erre költötték.  Általános iskolások számára – az előző évtől eltérően – már csak két kategóriában hirdettek ösztöndíjat: alsó és felső tagozatosok 60 000 forint, míg a kiemelkedően tehetséges tanulók 100 000 forint összegű támogatásra pályázhattak. A középiskolások egységesen 80 000 forint összegű ösztöndíjra pályázhattak, valamint itt is keresték a tehetséges diákokat, akik 100 000 forintra pályázhattak. Az első évnél 25 százalékkal több, mintegy 5200 pályázat érkezett be, amelyek közül  490 óvodás,  1309 általános iskolás, 20 tehetséges általános iskolás, 613 középiskolás és 27 tehetséges általános iskolás, vagyis  összesen: 2459 fő (az előző évi 2325 főhöz képest) nyert támogatást Demján Sándor adományából.  Gondot okozott azon szülők egy részének a viselkedése, akiknek nem minden gyereke kapott támogatást, illetve az elszámolásra beadott számlákkal is akadtak problémák.

Táboroztatás

Az oviban lenni jó szlogen keretében az abújkéri és szemerei intézményeket támogatták: a szociálisan rászoruló, eredményeik alapján arra érdemes gyerekek számára öt nyári tábort szerveztek, ezeken mintegy 150 diák vett részt. A középiskolások számára felvidéki és lengyelországi irodalmi barangolást szerveztek. Egészen Krakkóig jutottak. A tábor keretén belül nagyszerűen össze lehetett kapcsolni az olvasás szeretetét, a kulturális ismeretszerzést, a közösségépítést és a kikapcsolódást. A palettán szerepelt még erdélyi tanulmányút, zánkai tábor a Balatonnál, kékedi honismereti tábor, valamint encsi kézműves tábor is.

[1_960] Iskola.jpg

Intézmények segítése

Az encsi az ország egyik legszegényebb kistérsége, ami meglátszik az intézményeken is. Az esélyegyenlőség a kultúrához, művelődéshez jutás lehetőségét is jelenti, ezért négy településen támogatták közösségi terek kialakítását a helyi általános iskolában. A működtetés járulékos költségeinek a megtakarításából minden támogatott gyereket megajándékoztak egy, a kötelező irodalom listáján szereplő nívós könyvvel. A 2009-es tanévkezdet előtt kiválasztott 100 kiemelkedő tanulmányi eredményű diákot notebookkal ajándékozták meg.
„Bátran mondhatom, hogy ez a programelem aratta a legkirobbanóbb sikert” – jelentette ki örömmel a szakmai koordinátor. Hozzátette: a kulturális programok látogatását elsősorban útiköltség támogatással segítették.
„Összességében elmondható, hogy minden programunk időarányosan és főleg költségarányosan került megszervezésre” – vont mérleget Szeles András. Remélhetően a következő években is hasonlóan eredményesen használják fel az adományt az encsi és környékbeli gyerekek, fiatalok fejlődésének érdekében.

Vissza