HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
életmód

Leszokás életmódváltással

2013. január 17. (csütörtök) 11:53
 
Szinte minden dohányos keserűnek, köhögtetőnek, fanyarnak érzi élete első cigarettáját, de lehet, hogy a másodikat és a harmadikat is. Mégis, mintha a cigaretta helyettesíthetne valamit, hol a társaság kedvéért, hol a kávé kedvéért, vagy akár csak azért, mert a szülők tiltották, az ember fokozatosan hozzászoktatja ízlelőbimbóit, szervezetét ennek a méregnek a befogadásához. Később már maga a mozdulat, a rágyújtás apró szertartásai, az első füst elégedett leszívása is hozzájárul ennek a gondolategyüttesnek az állandó erősítéséhez.

Gyakran látjuk a cigarettás dobozokon feltüntetett figyelmeztetéseket. Vastag betűkkel, szembetűnő módon ott van mindenki előtt a „program". Íme néhány, amit cigarettásdobozokról másoltunk ide:

A dohányzás lassú és fájdalmas halálhoz vezet. A dohányosok korábban halnak. A dohányzás öregíti a bőrt. Megannyi jelen időben megfogalmazott állítás, ami önmagában rendelkezhet ugyan igazságtartalommal, de ha beépül a tudatalattiba, akkor sokkal többet árt, mint maga a cigaretta.
A dohányzás szenvedélybetegség a leszokás éppen ezért nem oldható meg pusztán a biológiai szükségletek – jelen esetben a nikotin – pótlásával, a dohányzás abbahagyása sok esetben jelentős változtatásokat tesz szükségessé az egyén életében. Hasznos lehet, ha mindig van nálunk egy üveg ásványvíz, amiből kortyolhatunk és a kezünket is lefoglalhatjuk, ha egy hosszú séta közben törne ránk a cigaretta utáni vágy. A különböző nassolni valók is jó megoldást jelenthetnek, de ha nem szeretnénk a leszokás után a plusz kilók ellen is küzdeni, akkor válasszunk egészséges, alacsony kalóriatartalmú nassokat. Ez lehet szeletelt gyümölcs, zöldség, mértékkel aszalt gyümölcs, vagy különböző magvak.

Jó megoldás lehet, ha a nehéz pillanatokban emlékeztetjük magunkat arra, miért is döntöttünk a leszokás mellett. Ha ez sem segít, tegyünk egy sétát, vagy hívjunk fel egy barátot, ismerőst, akitől támogatást kérhetünk, vagy a beszélgetéssel elterelhetjük a gondolatainak. A legtöbb esetben a nikotin utáni vágy pár perc elteltével alább hagy, így csak a legintenzívebb időszakokon kell átlendíteni magunkat.
A legnehezebb időszak rendszerint az esti, lefekvés előtti pár óra. Napközben lefoglalnak a tennivalók, de az esti televíziózás, beszélgetés mellett könnyebben elcsábulunk. Érdemes kicsit átszerveznünk az életünket. Járjunk munka után sportolni, vagy keressünk olyan hobbit magunknak, ami esténként segít elterelni a figyelmünket.

A nikotin hiánya miatt keletkező és a leszokással járó stressz levezetésére sportolás mellett érdemes valamilyen relaxációs tevékenységet is választanunk. Ez lehet akár egy forró fürdő, kerti munka, a háziállattal való törődés is, de részt vehetünk szakképzett vezető által irányított csoportos foglalkozásokon is.

[1_960] esza-logo.jpg

A MIKOM Nonprofit Kft. eredményesen pályázott a TÁMOP - 6.1.2/11/1 „Egészségre nevelő és szemléletformáló életmód programok – lokális színterek” című pályázaton, melynek középpontjában a dohányzás megelőzés, illetve a dohányzásról való leszokás elősegítése áll, melyek egészségfejlesztési programok keretében valósulnak meg.

Vissza