Megújul a Miskolci Fiúkollégium
2017. június 26. (hétfő) 11:581A kollégium szakmai profilját ma már egyértelműen az Arany János Tehetséggondozó Program határozza meg, melynek keretében a jelenlegi 168 fős tanulói létszámból a Földes Ferenc Gimnázium 87 fő tanulójának fejlesztése valósul meg.
A kollégium pedagógiai szakmai munkájának színvonalas ellátásáról a 11 fős nevelőtestület gondoskodik, akik munkáját az Arany János Tehetséggondozó Programhoz kapcsolódóan a Földes Ferenc Gimnázium pedagógusai is segítik.
A nívós tehetségfejlesztés elengedhetetlen feltétele az intézményi infrastruktúra és a szükséges tárgyi feltételrendszer megléte. A Miskolci Tankerületi Központ ennek fontosságát felismerve és a kollégium fejlesztésének ügyét felkarolva pályázott a kollégium felújítására, ami kiemelkedő és fontos mérföldkő nemcsak a Kollégium, hanem a megyei tehetséggondozás történetében is,
Sikeres pályázatot követően a Tankerület bruttó 207.387.256 forint támogatásban részesült a 100% támogatási intenzitású, KEHOP-5.2.10-16-2016-00082 azonosítószámú „Miskolci Petőfi Sándor Középiskolai Fiúkollégium Teleki Tehetséggondozó Kollégium Tagintézményének épületenergetikai fejlesztése” című pályázat megvalósítására, amelynek célja az intézmény épületenergetikai korszerűsítése volt.
Az elnyert támogatásból — a projekt járulékos költségeinek levonása után — összesen bruttó 190.438.256 forintot fordítottunk a kivitelezési munkálatok megvalósítására. A rossz állapotú, állami tulajdonban lévő kollégiumi épület — melyet a hatvanas évek elején építettek az akkori kornak megfelelő építési anyagokból és építési technológiával — ez idáig energetikailag korszerűtlen volt, illetve esztétikai szempontból isrontotta a városképet.
Az épületben a megépítése óta nem történt korszerűsítés, mely hiányt jelen projekt keretén belül az állami intézményfenntartó pótolni tudta. A pályázathoz kapcsolódó kivitelezési munkálatok elvégzésére irányuló közbeszerzési eljárást a miskolci székhelyű 4G-Tech Kft, nyerte meg.
A Tankerület. a Kollégium vezetése és a kivitelező közötti háromoldalú egyeztetések már az év elején megkezdődtek. Az egyeztetés során megállapodtunk abban, hogy a konkrét munkálatok — az időjárás függvényében — kora tavasszal el fognak kezdődni annak érdekében, hogy semmi ne veszélyeztesse a megújult kollégiumi épület 2017 szeptemberétől történő használatát.
A Kollégium vezetésével megállapodtunk abban is, hogy csak a legfelső szintről költöztetjük ki ideiglenesen a tanulókat, akik a Teleki Kollégiumtól pár száz méterre lévő székhelyintézmény (Petőfi Sándor Középiskolai Fiúkollégium) épületében kapnak megfelelő színvonalú elhelyezést. Az előkészítés során különösen nagy hangsúlyt fektetünk a balesetvédelemre és a Kollégiumban maradt tanulók biztonságának megóvására. A balesetek elkerülése érdekében az érintett felek szorosan, napi szinten együttműködtek. A kivitelező a munkaterület védelmére az éjszakai órákra biztonsági őrt alkalmazott, míg a Kollégium falain belül a tantestület tagjai fordítottak fokozott figyelmet a biztonsági előírások betartására. A közös erőfeszítéseknek köszönhetően a munkálatok ideje alatt semmilyen baleset nem történt, a pedagógiai szakmai munka zavartalanul folyt.
A munkaterület birtokbavételét követően a kivitelező 3300 m2 állványszerkezetet állított össze, amellyel tulajdonképpen "körbezárta" az épületet. A pályázat keretein belül megtörtént a külső szerkezetek utólagos hőszigetelése, a külső homlokzatra ásványgyapot hőszigetelő táblákat helyeztek el, míg a lapostetős szerkezetre lépésálló hőszigetelés és új, ragasztott vízszigetelés került. A külső nyílászárókat új, korszerű, háromrétegű üveggel ellátott nyílászárókra cseréltük.
A villamosenergia felhasználás csökkentése érdekében napelemes rendszer került az épület tetőszerkezetére, a lapostetős elhelyezésnek köszönhetően a napelemtáblák déli irányba tájolhatóak, így érhető el a maximális elektromos áram termelés. A felújítás részeként 222 darab elavult ablakot cseréltünk a mai kor követelményének megfelelő nyílászáróra, a homlokzatra 7/80 tábla szigetelés került, melyet összességében a 13.600 darab dübel mellett, 23. 210 kilogramm ragasztóanyag rögzít.
Az új és barátságos külsőt 4.600 liter színezőanyag felhasználásával kapta meg az épület. A Kollégium tetejére 164 darab napelemtáblát szereltünk, amely összteljesítménye 42.500 kWA.
Mivel a pályázat tartalma erre nem terjedt ki, a Tankerület — a külső munkálatokkal párhuzamosan — saját költségvetésének terhére megkezdte a kollégiumi folyosók és a kollégiumi szobák teljes felújítását. Erre a célra az előzetes kalkulációk alapján összességében 4. 358. 917 forintot különítettünk el.
Az épület régi tetőszerkezetének rendkívül rossz állapota elsősorban a Kollégium harmadik emeletét sújtotta, amely a beázások okán lakhatásra gyakorlatilag teljesen alkalmatlanná vált, így a belső munkálatok ezen a szinten kezdődtek meg. A folyosó, a vizesblokk ás a kollégiumi szobák beázott vakolatát levertük, kijavítottuk és kifestettük, a kollégiumi szobák padlózatát komfortos laminált padlóval burkoltuk. A belső munkálatok természetesen ezen a szinten nem állnak meg, a 2017/2018. tanév kezdetére valamennyi kollégiumi szobát felújítunk, ami az elhasználódott padlózat cseréjét is magába foglalja.
A fejlesztés az elvégzett korszerűsítések által összességében hozzájárul az épület energiahatékonyságának javításához, a környezetbarát megájuló energiaforrás felhasználásának növeléséhez, és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez. Mindezek mellett a Kollégium diákjai számára a megújult épület komfortos elhelyezést, a pedagógusok számára pedig kellemes munkakörnyezetet biztosít.
(fotók: Kulcs Magazin)
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza