HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
életmód

Növénydoktor

2008. június 19. (csütörtök) 14:03
 
A ház éke a kert, ha szép, egészséges növények díszítik. Előfordul azonban, hogy betegségek támadják meg a fákat és a virágokat, bosszúságot okozva ezzel a birtok tulajdonosának.

A mostani esős, párás idő, valamint a hűvös és a meleg váltakozása segíti a növények növekedését, ezt hívják jó nevelőidőnek – mondja Farkas Péter, a Borsod Agroker Zrt. termeltetési szaktanácsadója. A növényvédő szakmérnök azonban hozzáteszi: a növények sok olyan betegségnek vannak kitéve, amelyek egyes részeik vagy akár az egész növény halálát is okozhatják. Kertünk díszeit beteggé teheti a talaj rossz minősége, a táplálék- és fényhiány, a szárazság, a túlöntözés, a fagy, a nagy hőség, de talán mégis a legjobban az állati és növényi paraziták károsítanak. Fontos szabály, hogy a megtámadott virágokat, beteg faágakat meg kell semmisíteni, mielőtt többi kedvencünket is megfertőzik.

[1_300] Permetle.jpg

A rózsafélék esetében a levéltetvek ellen hetente, az erősödő lisztharmat ellen 10- 12 naponta ajánlatos permetezni. Egynyári és évelő növényeink virágzáskor rengeteg vizet és tápanyagot igényelnek, folyamatosan kell tehát a tápoldatokat és levéltrágyákat használni. A díszfák esetében veszélyesek lehetnek a levéltetvek, a különböző aknázómolyok, de vannak dísznövények, amelyeknél az atkaprobléma okozhat komoly gondot. Ez utóbbi esetben csakis speciális szerekkel lehet védekezni, itt egyszerű rovarölő készítmények nem segítenek. Levéltetű ellen csakis felszívódó szerekkel érdemes próbálkozni. A lisztharmat és a peronoszpóra folyamatosan jelen van a szőlő lugasokban és az ültetvényekben. A hagyományos, rézre és kénre alapozott védekezést 5-7 naponta ismételni kell, de legjobb a felszívódó szerek 10-12 naponkénti használata. A gyümölcsösökben folyamatosan erősödik a molyok rajzása. A hajtásvégeken elkezdődött a levéltetvek betelepedése, ellenük a molyokkal egy menetben lehet védekezni. Csonthéjasoknál az elhalt ágrészeket feltétlenül el kell távolítani, majd 2-3 alkalommal a levélbetegségek ellen kezelni kell a fákat. A szakember felhívja a figyelmet arra, hogy a jól kondicionált, jól táplált, vízzel és egyéb tápanyaggal ellátott növény kevésbé lesz fogékony a betegségre. Tehát előzzük meg a problémákat, ebben a szaktanácsadók is szívesen állnak a kiskerttulajdonosok rendelkezésére.

D. I.

Vissza