HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
életmód

Orvosolható a gyomor tavaszi gyötrelme

2009. május 20. (szerda) 13:52
 
A fekély korunk népbetegsége. A felnőtt lakosság 10 százalékában jelentkezik élete folyamán. Ennek legfontosabb oka a Helicobacter pylori nevű baktérium, ami a magyar lakosok 60-65 százalékában jelen van.

Ugyanakkor ez nem azt jelenti, hogy a baktérium okozza a fekélyt, hiszen a baktérium fertőzöttek közül csak 15 százalékban alakul ki fekélybetegség. Tehát nem ok-okozati az összefüggés, de a baktérium-fertőzöttség felelős lehet a fekélyek kiindulásáért.

Maga a fekély nyálkahártya-sebet jelent, amely kialakulhat a gyomorban, vagy a nyombélben egyaránt. A szezonálisan, tavasszal és ősszel kiújuló, nagyobb stresszre megjelenő nagyon intenzív panaszokat okozó betegség a nyombélfekélyre jellemző. A gyomorban megjelenő betegség alattomosabb, nem mindig okoz típusos panaszokat, emellett a gyomorfekély magában hordozza annak a lehetőségét, hogy abból rosszindulatú daganat alakuljon ki – mondta el lapunknak dr. Kristóf Tünde főorvosnő. A betegség kialakulása bármely életkorban előfordulhat, de a gyomorfekély inkább az idősebb korban, míg a nyombélfekély már fiataloknál is jelentkezhet. A betegek nem szerinti megoszlásában a nyombélfekély esetében kissé a férfiak felé tolódik el az egyensúly.

Tünetek

A fekélybetegség jellemző tünetei közé tartozik a gyomorszáji fájdalom, amely legtöbbször tompa jellegű vagy égő, éhségérzethez hasonló. Gyakran éjszaka jelentkezik. A fájdalom étkezésre megszűnhet, majd 1-2 óra múlva visszatér. Gyomorfekély esetén jellemző lehet az étkezés után fokozódó fájdalom. További fekélyre jellemző tünet a hányinger, az étvágytalanság, nyombélfekélynél jellemző a savas hányás – ismertette dr. Horváth Gábor. A főorvos felhívta a figyelmet arra is, hogy a betegek többségénél a fekélyes panaszok néhány hét alatt elmúlnak, de tavasszal és ősszel kiújulnak. Az is előfordulhat, hogy a fekély semmilyen panaszt nem okoz, csak a szövődményének jelentkezésekor derül rá fény.

Mi okozza a fekélyt?

Leggyakoribb oki tényező a Helicobacter pylori fertőzés. A fekélyt elősegítő tényezők közé tartozik bizonyos gyógyszerek, főként a mozgásszervi panaszokra kapott fájdalom- és gyulladáscsökkentők, az úgynevezett nem-szteroid gyulladáscsökkentők, valamint az acetil-szalicilsav tartalmú gyógyszerek szedése. Tartós alkalmazásukkor a fekélyek kialakulásának gyakorisága növekszik.

Vizsgálat

A gyomor- és nyombélfekély vizsgálatában ma már az endoszkópos, azaz tükrözéses vizsgálatot alkalmazzák. Pontosabb diagnózist tesz lehetővé, mint a röntgen vizsgálat. A gyomortükrözés során lehetőség van biopsziával szövetminta vételre, ebből vizsgálható a Helicobacter pylori jelenléte, valamint gyomorfekély esetén a tükrözés során idejében felismerhető a rosszindulatú átalakulás is. Ha a vizsgálat során Helicobacter fertőzöttséget találnak, akkor azt is kezelni kell, nem csak a fekélybetegséget.

Gyógyítás

A fekélyes panaszokra nagyon hatásos savcsökkentő gyógyszerek állnak rendelkezésre, amelyek jó eséllyel meggyógyítják a betegséget. Dr. Sümegi János főorvos azonban hangsúlyozta, hogy nem maradhat el a folyamatos orvosi ellenőrzés, nagyon fontos a gondozás.  Panaszmentesség kialakulása esetén is szükséges egyrészt a Helicobacter fertőzésre adott gyógyszerek eredményességének lemérésére, másrész pedig a gyomorfekélyek gyógyulásáig történő követése. Ritkán, elsősorban a szövődményes esetekben kerül sor műtéti megoldásra.

A diéta

A rendszeres étkezés elősegíti a tünetmentességet illetve a visszaesések elkerülését. Könnyű fehér húsok, gyümölcsök, zöldségek, könnyű saláták fogyasztása javasolt. Nem kell föltétlenül fűszer nélkül étkezni, de ne vigyük túlzásba az ízesítést. A dohányzás fokozza a savtermelést, ezzel lassítja a fekély gyógyulását, ezért mindenképpen ajánlott a dohányzás mértékének csökkentése, vagy elhagyása. A kávé és az alkoholfogyasztás tekintetében is mértékletességre hívják fel a figyelmet az Endomedix orvosai.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

A leírt tünetek jelentkezésekor, valamint ismert fekélybetegség esetén, ha a panaszok időszakosan kiújulnak, és a Helicobacter pylori-fertőzést még eddig nem vizsgálták, célszerű gasztroenterológus szakorvoshoz fordulni. Tartós nem-steroid gyulladáscsökkentő kezelés megkezdése előtt, ha a családban már előfordult gyomordaganat vagy fekélybetegség, akkor panaszmentesen is érdemes elvégeztetni egy Helicobacter státusz vizsgálatot. A fertőzöttség nemcsak gyomortükrözéssel, hanem kilégzési teszttel és székletmintából is kimutatható.

Dávid Ildikó

Vissza