A biztonságot is szolgálják, de kevés van belőlük
2009. április 28. (kedd) 16:22Egyfajta biztonságérzetet nyújtanak azok a jelzőberendezések, amelyeknek részegységei a fent említettek lakásaiban vannak telepítve. Szükség esetén nyakba akasztható nyomógomb segítségével aktivizálhatja a bajba jutott a rendszert, magát a diszpécserközpontot, ahonnan azonnal indítják a segítséget. A készülékek beváltak, de többre lenne igény.
Nem árt, ha helyén van a rendőr
Bíró Ferenc mezőzombori polgármester arról adott tájékoztatást, hogy a településen csupán tizenhat fő rendelkezik segélynyújtó készülékkel, viszont még szükség lenne legalább huszonöt-harmincra. – Az igénylők sorban állnak, sajnos most csak akkor tudunk segíteni, ha olyan személy halálozik el, aki rendelkezik ilyennel. A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás kistérségi szintű pályázat elnyerésével valósult meg, elsősorban az esetlegesen felmerülő egészségügyi problémák megoldása kapcsán, amire nem egy példa volt már. Ugyanakkor jó szolgálatot tehet, ha hívatlan vendég próbálja meglátogatni az egyedülállót – mondja a polgármester hozzátéve, hogy a felügyelet, különösen az esti órákban, a polgárőrség feladatköre is lenne. Csakhogy keveset tehetnek, mert nincs különösebb hatáskörük. Egy betörőt a helyszínen tarthatnak, ha észreveszik. – A nagyobb rendőri jelenlétnek lenne visszatartó ereje, a KMB szolgálat is akkor ér valamit, ha a körzeti megbízott az adott településen teljesít szolgálatot – mondja Bíró Ferenc.
Táncoltak, hogy segítsenek
Olaszliszkán, az elmúlt hét szombatjára jótékonysági bált szervezett a képviselőtestület, a táncos est teljes bevétele járul hozzá egy jelzőrendszer, illetve a hozzá tartozó egyéni jelzőkészülékek beszerzési költségeihez. Kovács János helyi honatya arról adott tájékoztatást, hogy félmillió forintot sikerült összegyűjteni, ez az összeg nagy segítséget jelent ahhoz a költséghez, amit az önkormányzat elkülönített erre a célra. - Ötven készüléket sikerült beszereznünk – mondja Kovács János – és itt kell megjegyeznem, magunkénak tudhatjuk a B.-A.-Z. Megyei Önkormányzat támogatását is, ezt Koncz Ferenc közgyűlési alelnök, mint a bál fővédnöke erősítette meg a rendezvényen. A rendszer, az üzembe helyezés után az egyik legkorszerűbb lesz az országban.
Nincs nagy gond
Rátka, az ezertizenegy fős kistelepülés, az átlagtól sokkal jobban ellátott a jelzőberendezést illetően. Ugyan kistérségi szinten csak hetet kapott, az önkormányzat – német nemzetiségi település lévén – az Országos Német Önkormányzatnál pályázott, ahonnan harminc készüléket sikerül beszerezni. – Tavaly további hetet kaptunk a kistérségtől, tehát negyvennégy riasztóberendezéssel rendelkezünk – mondja Héring Istvánné polgármester. – Szükség esetén azonnal a helyszínen vannak a házi gondozók, ettől függetlenül napi szintű a kapcsolat azon gondozottakkal is, akiknek már nehezére esik az idősek otthonának nappali látogatása, mert meleg élelmet szállítunk részükre. Közbiztonsági szinten a tállyai rendőrőrs állománya járőrözik, de a polgárőrség is végzi a feladatát. A rendőröknek leadtuk az egyedül élők nevét, lakcímét, így ők az átlagtól nagyobb figyelmet kapnak, ám nálunk is előfordult már, hogy egy-két személyt megrövidítettek a tisztességtelen utcai árusok. Ennek kapcsán nagyobb körültekintésre hívtuk fel a lakosság figyelmét szórólapokon keresztül – mondta Héring Istvánné.
Sokan nem veszik komolyan...
Encsen Rivnyák Istvánné, az Időskorúak Otthonának vezetője sorolja, hogy az abaúji városban is kevés a jelzőberendezés. – Akik a napközi ellátás után otthonukba távoznak, azokról feltételezzük, hogy mozgásukban kevésbé korlátozottak, önellátásra részben képesek, ők még valamilyen szinten meg tudják védeni magukat ha rendelkeznek telefonnal. Akik a házi gondozáson belül kapják a szolgáltatást az intézménytől, nappal sem tudnak bejárni az otthonba, nos ők vannak ellátva jelzőkészülékekkel. Kistérségi szinten ötven berendezés működik, pályáztunk újabbakra, de elutasították – ad tájékoztatást az intézményvezető. – Annak ellenére szeretik a készüléket a rászorultak, hogy – szerencsére – nem sok alkalommal használják, bűncselekmény miatt még egyszer sem volt rá szükség. Inkább rosszullét esetén riasztottak. Az egyéb védelmet a rendőri járőrözés oldja meg, Abaújdevecseren, Encs egyik városrészében viszont a polgárőrök is besegítenek. Jól működik a jó szomszédság, abszolúte számíthatnak egymásra a szomszédok – mondja Rivnyák Istvánné. Sulyok János rendőr alezredes, encsi rendőrkapitány megjegyzi hogy számos, országos szinten is elismert programot dolgoztak már ki az idősek védelme kapcsán. - Azonban egyfajta felelősség az idősek részéről is elvárható lenne, mert előfordult már, hogy sokadik alkalommal hívták fel a figyelmüket a veszélyekre, trükkökre, mégsem vették nagyon komolyan, lehetőséget adtak lopásra, betörésre, besurranásra, a riasztórendszer kiépítésében látok én is nagy fantáziát - fogalmazott a kapitány.
- SfL -
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza