Amatőr sztárparádé a Miskolci Nemzeti Színházban
2010. május 16. (vasárnap) 20:18- Az amatőr mozgalomban napjainkban is több ezren vesznek részt, a műkedvelő művészeti csoportoknak ezért fontos közösségformáló erejük van - hívta fel a figyelmet a rendezvényt megnyitó beszédében a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke. Dr. Ódor Ferenc úgy fogalmazott: a közösségben művelődőket ma már nem figyelik gyanakvással, sőt, tevékenységük kifejezetten hajtóerő azok számára, akik nyitottak a művészetek világára. A művészeknek azonban közönség kell. Alkalmak, amelyeken bemutathatják tevékenységüket, mert ezek a lehetőségek sarkallják őket a közösség szempontjából fontos feladatuk folytatására.
- Az öntevékeny csoportok tagjai a művészettel teszik teljesebbé életüket, újabb és újabb generációkat nevelnek föl a művészetek számára. Az Amatőr Gála ezt a színes és sokoldalú tevékenységi kört ismerteti meg a nagyközönséggel – fogalmazta meg a rendezvény legfőbb célját köszöntőjében Budai Erzsébet. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Pedagógiai Szakmai, Szakszolgálati és Közművelődési Intézet igazgatója felelevenítette: negyed évszázad telt el azóta, hogy először rendeztek Amatőr Gálát. Az 1986-ban kezdődött, háromévente visszatérő kulturális eseménysorozat rangos találkozó, amely iránt az érdeklődés máig élénk maradt, az idei seregszemlére is több száz jelentkező közül választhatott a területi és a szakági döntőkön a szakmai zsűri. A díszelőadásban a legkülönbözőbb előadóművészeti ágakban működő együttesek, kórusok, néptánc és moderntánc csoportok, népdalkörök, vers- és prózamondók kaptak lehetőséget arra, hogy felléphessenek a díszelőadáson, Miskolci Nemzeti Színházban.
Zenei modernek
A VIII. Amatőr Gálán három „felvonásban” huszonkilenc műsorszámot láthatott a közönség. A zenei moderneknek nevezett összeállítást a 2003-ban alakult, Arany Líra-díjas, Montmartre-i arany minősítéssel rendelkező kazincbarcikai Ifjúsági Fúvószenekar indulói nyitották. A fúvószenekartól elmaradhatatlan mazsorett-produkciók közül az elsőt a Szendrőből érkezett Százszorszép Majorette Csoporttól láthatta a közönség, majd a fiatal lányokból álló mezőcsáti Kék lagúna előadása következett.
Szólóénekesként a miskolci Miklós Annamária állt a közönség elé, majd közismert Abba-slágerekkel az Ózdi Művelődési Intézmények Zenés Színházának tagjai léptek föl. Az Erika C Dance School ózdi iskolája két csoporttal is bejutott a gálára: modern táncot adott elő a Fitt N YO, illetve a Magyar Látványtánc Szövetség őszi bajnokságán dobogós helyen végzett Habszivacsok is.
Tiszalúcról három fiatal musicalénekes érkezett: Görcsös Szabolcs, Görcsös Anikó és Perduk Alexandra - mindhárman a Queen együttes egy-egy slágerét adták elő. A világhírű énekes, Michael Jackson emlékét idézte országos bajnokságot nyert showtánc-koreográfiájával a tarcali Gold Dance Klub. Az este első részét a tiszaújvárosi Gimnasztráda Csapat mozgásművészeti produkciója zárta.
Zenei klasszikus és próza
A következő programrészt a Betekintek a fonóház ablakán előadással a Szentistvánról érkezett Karcos Murci Hagyományőrző Színjátszó Egyesület nyitotta. A népies játék után a Kulcsár Tibor Szavalóversenyen első díjjal elismert ózdi Vasik Boglárka következett, akitől most a Kassán élő költő, Gál Sándor Héterdő című versét hallhatta a közönség.
A korábbi Amatőr Gálákon már többször is fellépett, évszázados múltú Ózdi Városi Vegyeskar Gárdonyi Zoltán Fügefalevél című művét mutatta be. A kórust követően Gyulai Pál Pókainé című versével a 2010-es gála legidősebb fellépője, a Pro Urbe Szerencs-díjas, Bocskai-érmes, Kaleidoszkóp Életmű-díjas, 89 éves Mihály Jánosné állt színpadra. A zenei klasszikusokat bemutató műsor sárospataki csoport, A Művelődés Háza Kamarakórusa fellépésével ért véget.
Népzene, néptánc
A népzene, néptánc kategóriában több visszatérő előadó kapott újra fellépési lehetőséget, köztük a négyszeres arany minősítéssel rendelkező, 1989-ben alakult Kisgyőri Népdalkör. A kisgyőri népi hagyományokat felidéző dalok után a Diósgyőri Alapfokú Oktatási Intézményből érkezett Eszterág Növendékzenekar került sorra, ők magyarországi délszláv népzenével mutatkoztak be. Az 1969-ben alakult, az idők során hat Aranypáva-díjjal elismert Taktaszadai Pávakör Egyesület népdalcsokorral készült a műsorra, míg a Megyaszói Népdalkör és Citerazenekar sárréti népdalokat mutatott be. Golop községben a néptánc Maier Reimond révén honosodott meg: gyermekcsoportjuk a Libabőr, a felnőttek Szent György néven szerepelnek. A mostani gálán közös produkcióval érkeztek. Az 1951-ben alakult, Európa-nagydíjas és többszörös Aranypáva-díjas Avas Táncegyüttes ez alkalommal kalotaszegi táncokkal képviselte a népi tánckultúrát. A Mezőcsáti Népi Együttes Mezőcsáti kapásbált mutatott be, míg a 2008 januárjában alakult, nívódíjas és a II. Tisza Népzenei Találkozón különdíjat szerzett kazincbarcikai Galagonya Citerazenekar moldvai csángó dallamokkal örvendeztette meg a hallgatóságot. A citeramuzsika után sárközi táncokat láthattunk a sárospataki Csimpolya Gyermektánccsoport előadásában, majd a több mint húsz évvel ezelőtt alakult Abaúji Hagyományőrző Népi Együttes ízig-vérig magyar táncokat, egy magyarbődi karikázót és egy asszonycsárdást adott elő. Az Amatőr Gála 2010 programja a Bodrog Néptáncegyüttesnek a Mikor én még legény voltam című előadásával ért véget.
-ml-
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza