HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
színes

Énekelnek, táncolnak, jól érzik magukat

2011. szeptember 18. (vasárnap) 18:47
 
A magyar néptánccal való foglalkozás segít megismerni saját kultúránkat, és hozzájárul a nemzeti identitás kialakításához. Abban, hogy a magyar kultúra ezen ága megmaradjon, nagy szerepe van az idősebb korosztálynak és a fiatalabbaknak is, előbbi a tanításban, az értékek átadásában, utóbbi a tanulásban és az értékek megőrzésében vállalhat nagy szerepet.

 

[2_180] tanchaz 02Talán a fentieket érzik magukénak azok az idősebb korosztályhoz még egyáltalán nem nevezhető népművészek, akik szívesen, önzetlenül tanítják a népzenét és a néptáncot a legifjabbaktól kezdve mindenkinek, akik kedvet kapnak a műfajhoz. A Parapács Zenekar mesteri szinten adja a talpalávalót a tánchoz, az alaplépések megismertetését az ugyancsak elsőrangú tudással rendelkező tanárházaspár, Májer Rajmond és Májer Katalin szolgáltatja. A helyszín Abaújszántó Művelődési Háza, a résztvevő „tanulók” Bodrogkeresztúrból, Golopról, Encsről, Tállyáról, Szerencsről, Miskolcról és természetesen Abaújszántóról érkeznek. Amikor a táncház neve kerül szóba, Májer Rajmond nemes egyszerűséggel közli, hogy különösebb név nincs, de ha nagyon szükséges, akár a Parapács Zenekar Táncházáról is beszélhetünk.

Befogadták a népművészeket

[13_180] tanchaz 03Az élőzenére történő élő táncolásra csúcsosodnak ki ezek a hétvégi estek – sorolja Májer Rajmond – és nem azzal a céllal, hogy színpadi műsort készítsünk. A néptáncot próbáljuk népszerűsíteni, ám ezt csak közösségekben lehet megvalósítani, kezdőktől a haladókig mindenkinek helye van közöttünk. Nyílván egyfajta cél az is, hogy jól érezzük magunkat. A történet persze nem arról szól, hogy valaki megmutassa, mennyivel tud többet a másiknál, egyszerűen csak eleresztjük magunkat és táncolunk. Persze egy bizonyos szinten szükségszerű az oktatás, hiszen tájegységek táncaiból válogatunk, a legfiatalabbakkal Dunántúl és Felcsík táncait ismertetjük meg először, mert játékosabbak a többitől. Az utóbbi időben az a tapasztalat, hogy az emberek „rákaptak” a néptánc ízére, ami az egyfajta szabadság kinyilvánítását is jelenti, szabad énekelni, szabad mulatni, szabad beszélgetni akár hajnalhasadtáig. Persze a jókedvhez kellenek a kiváló muzsikusok, jelen esetben a Parapács Zenekar, Szabó Gyula a párjával pedig a moldvai dallamok előadását erősíti. Az érdeklődés egyre inkább nő, nagy valószínűséggel havonta találkozunk majd Abaújszántón a tanulni vágyókkal. Itt kell megjegyeznem, a táncházhoz hihetetlenül jó a hozzáállása Abaújszántó Város Önkormányzatának, a Művelődési Ház személyzetének, minden helyi segítőnek, azt kell mondjam, befogadtak minket – adott tájékoztatást lapunknak Májer Rajmond.

[5_960] tanchaz 04

[8_960] tanchaz 05

[0_960] tanchaz 01

[2_960] tanchaz 02

[13_960] tanchaz 03

[3_960] tanchaz 07

[11_960] tanchaz 08

[9_960] tanchaz 09

[10_960] tanchaz 10

[6_960] tanchaz 11

[14_960] tanchaz 12

[4_960] tanchaz 13

[1_960] tanchaz 14

[15_960] tanchaz 15

[12_960] tanchaz 06

A PARAPÁCS ZENEKARRÓL INFORMÁCIÓK TEKINTHETŐK MEG <<< ITT

- SfL -

Vissza