HÍREKPORTRÉTÁRSALGÓAKTUÁLISFÓKUSZBANEGYHÁZVENDÉGSÉGBENSZUBJEKTÍVSZÍNESFesztiválÉLETMÓDAdatvédelemX
A BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT ONLINE KIADVÁNYA
élet-helyzet

,,Feltámadt Krisztus e napon…” Húsvéti hangulat Léhen

2011. április 18. (hétfő) 14:22
 
,,Jézus föltámadásának meglepő eseménye lényege szerint a szeretet eseménye: az Atya szeretetéé, aki odaadja Fiát a világ üdvözítésére; a Fiú szeretetéé, aki mindannyiunkért ráhagyatkozik az Atya akaratára; a Lélek szeretetéé, amely föltámasztja Jézust a halálból és átalakítja a testét... A mai nagy ünnepből, amelyben újra átéljük Jézus föltámadásának abszolút és egyedi tapasztalatát, adódik tehát a felszólítás: térjünk meg a Szeretethez!

Meghívást kapunk arra, hogy utasítsuk vissza a gyűlöletet, az önzést és tanítását szomjazva kövessük a mi üdvösségünkért föláldozott Bárány nyomait; utánozzuk a szelíd és alázatos szívű Megváltót, aki a mi lelkünkért támadt föl …” – foglalta össze egyik húsvéti beszédében az ünnep misztériumát XVI. Benedek pápa.

A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe: az örök élet reményét adja Jézus feltámadása… A nagyböjti időszak, majd Krisztus szenvedésének nagyheti átelmélkedése pedig lelket tisztít, hitet erősít, hogy tiszta szívből szólhasson a feltámadási körmenet ujjongó éneke: ,,Feltámadt Krisztus e napon, alleluja, hála légyen az Istennek…”

[3_960] Templom2.jpgAz elmélkedés időszaka

Volt egyszer egy nagyon szép jelenet itt nagycsütörtökön: mikor 12 ministráns fiú leült két hosszú lócára, s a pap megmosta a lábukat. Sajnos, már nem tudnánk ennyi gyereket összeszedni… Volt olyan időszak is, mikor az asszonyok nagyszerdán, nagycsütörtökön és nagypénteken Jeremiás siralmait énekelték gyönyörűen, hiszen a faluban sokaknak van szép hangja – mondja Juhász Erzsébet, a léhi templom sekrestyése.
Ő meséli azt is, hogy a hívek mennyire szeretik a templomot, milyen szívesen bejönnek szentmisén kívül is, lelki felüdülést nyújt számukra az ott töltött idő. S mintha ezt támasztanák alá: egyre többen ,,szállingóznak” jóval a pénteki keresztút kezdete előtt a templomba, hogy imádkozzanak még egy kicsit, mielőtt megérkezik plébánosuk, Kelemen István atya, hogy vezesse Krisztus szenvedésének átelmélkedését. Sokan követik a stációképek segítségével a szenvedés állomásait.

[1_960] Templom.jpg

Kis templomtörténet

Korábban 1713-ból való, fából épült temploma volt a településnek. A jelenlegi, klasszicista stílusú istenháza 1823-ban épült, s 1890-ben kapta a tornyát, akkor lett tehát ilyenné, mint amilyen most. Sok értékes, fából faragott szobor díszíti belsejét, s faragott az oltár is. A hajó kupolájába a négy evangélista ábrázolása került, az oltárfalra régen Szent László és Szent István alakja volt festve, mára azt lemeszelték – de a hívek reménykednek: egyszer majd újra láthatók lesznek. A templom titulusa: Jézus szíve. Korábban Nepomuki Szent János volt, de a helyiek praktikus okokból kérték a névváltoztatást: a búcsúünnephez korainak tartották ugyanis május közepét, hiszen akkor a télire eltett élelmiszer már kifutóban volt, a csirkék pedig még nem nőttek fel, így úgy érezték, a szép ünnephez nem tudnak méltó vendéglátást nyújtani…

[2_960] KemenyMag.jpg

,,Kemény mag” a jó ügyért

A település és az egyházközség fontos ,,szereplői” a ,,Kemény mag”  csoport tagjai. A karácsonyi  betlehemezés hozta össze őket, de azóta is minden ünnepen, így húsvétkor is együtt  a hagyományőrző csapat. Nemcsak a húsvéti Passió előadásában vesznek részt, de a legkülönbözőbb ötletekkel teszik színesebbé az ünnepeket.
– ,,Kemények” vagyunk, nem állít meg semmi, ha a jó ügyért tenni kell – mondják a csoport tagjai, mikor a névválasztásról kérdezzük őket...  1998  novemberében alakultak az abaúji településen, eleinte a betlehemező férfiak részvételével – az asszonyok akkor még csak ,,kívülről” segítették a ,,fiúkat”, elsősorban főztek rájuk.
A csoportot tisztelik Léhen, tudják az emberek, számíthatnak rájuk mindenben.
Mindig készülnek valamire… Most például a közelebbi ünnepek mellett már várják nagyon plébánosuk ezüstmiséjét, amit szeretnének nagyon széppé tenni. Komoly segítői egyébként a sok települést ellátó atyának…  – Amíg bírjuk, csináljuk – vallják egyöntetűen, hiszen azon túl, hogy jó érzés a szolgálat, szeretnek is együtt lenni, jól érzik magukat a társaságban – melynek tagjai a település lakóinak széles köréből kerültek ki, a polgármestertől a kántorig… Többségükben gyakorló katolikusok, ott vannak a vasárnapi szentmiséken – amelyeken nagy örömükre szinte teljesen megtelik a templom. A nagy ünnepeken – mint amilyen például a húsvét – pedig vannak, akik be sem férnek. A Kemény mag tagjai segítettek már kivetítő felállításával is, hogy kint is követhető legyen az esemény.  

D.K.

Vissza