színes
Víz világnapja: vigyázzunk rá!
2021. március 22. (hétfő) 16:04Március 22-én van a víz világnapja, melynek célja, hogy hogy ráirányítsa a figyelmet a mindenki számára elérhető, tiszta víz fontosságára és az édesvízkészletek veszélyeztetettségére. A világnapot 1992-ben, a Rio de Janeiróban tartott nemzetközi Környezet és Fejlődés konferenciát követően kezdeményezte az ENSZ közgyűlése, és először egy évvel később, 1993-ban tartották.
A világnap alkalmából jöjjön néhány érdekesség, amit nem tudtunk a vízről:
- A víz az egyetlen elem a Földön amely megtalálható a természetben mind a három halmazállapotában.
- A Föld felszínét 70-75%-ban víz borítja, melynek hozzávetőlegesen 2,5%-a iható víz. Az édesvízkészlet gleccserek és állandó hótakaró formájában található részét nem számítva, az édesvíz 98%-a felszín alatti víz, ezért különösen fontos a felszín alatti vizek védelme.
- A víz szabályozza a föld hőmérsékletét azáltal hogy sok energia kell a felmelegedéséhez, így a nap nem melegíti fel bolygónkat rövid idő alatt.
- A bolygó édesvizének 90 százaléka az Antarktiszon található.
- Egy átlagos felnőtt teste 70%-a vízből áll.
- Több, mint 1,5 milliárd ember nem jut tiszta, egészséges vízhez a Földön.
- Megállapítást nyert, hogy a víz bevitele 80%-kal növeli a fizikai álló- és a munkavégző képességet. Ha nem iszol elég vizet, a vér besűrűsödik és nehezebben folyik. Ez nem csak a szervekben és a szövetekben okozhat nehézségeket, de a szívben is, mert annak most ezt az eliszaposodott vért kell pumpálnia. Ezért a nappali fáradtság leggyakoribb oka valójában az enyhe kiszáradás.
- Amikor valakinek szomjúság érzete támad, addigra a szervezet már 1%-ot veszített vízháztartásából.
- 1 csésze kávéhoz szükséges kávészemek előállításához 140 liter vizet használnak fel, 1 kg rizshez 5000 liter vízre szükség.
- Egy átlagos nyugati háztartásban 5 perc zuhanyzással több víz folyik el, mint egy nap alatt egy nyomornegyedben élő teljes vízfelhasználása.
- A meleg víz nehezebb, mint a hideg.