Muzsikás énekóra
2010. június 17. (csütörtök) 20:56A Kossuth-, a Liszt-, a Magyar Örökség-, a világzenei munkásságukért Európában elsőként elnyert WOMEX-, és számos más díjjal elismert együttes legutóbb Miskolcon, a Görög Katolikus Általános Iskola tornatermében tartott különleges hangulatú „stúdiumot” alsó tagozatos közönségének.
Kodály Zoltán az 1960-as években még úgy hitte, zenepedagógusi munkássága révén az ezredfordulóra felnövő nemzedék kottát tud majd olvasni, és ezáltal képes lesz eligazodni a zene világában. Ez a vágya, valljuk be, nem igazán valósult meg. Sőt, a zene egyre inkább háttérbe szorult a hazai közoktatásban.
Olyannyira, hogy az általános iskolákban napjainkban már csak heti egy énekórát tartanak, ami aligha elegendő a zenei alapműveltség megszerzéséhez. Ezt felismerve indította el rendhagyó énekóráinak – helyesebben: ismeretterjesztő népzenei koncertjeinek – sorozatát a Muzsikás együttes. Az elismert, világot járó népzenészek 2004 óta évente 50-60 ingyenes koncertet adnak az ország általános iskoláiban. A zenekar saját honoráriumaiból e célra fordított pénzből és a legnagyobb hazai olajipari cég támogatásával 2010 májusáig több mint 70 ezer gyerekhez jutott el.
– Ha már nincs rendszeres énekoktatás, amely a népdalokon keresztül ízelítőt adna kultúránk rejtőző kincseiből, legalább mi adjuk meg az esélyt arra, hogy a fogékony korban lévő gyerekek népzenei élményt kapjanak – adja magyarázatát az alapötletnek Hamar Dániel, az együttes vezetője. – Sok szülő gondolja úgy, hogy gyermekének a majdani sikeres élethez elsősorban nyelveket, számítástechnikát, illetve olyan tantárgyakat kell tanulnia, amivel el tud igazodni a mai modern világban. Alapvető gondolkodásbeli tévedés, ha a zene nem tartozik ezek közé. Közismert tény ugyanis – emlékeztet az egyébként geofizikus végzettségű zenész –, hogy a zene képessé teszi az agyat arra, hogy kétszer, háromszor annyi információt fogadjon be. – Az oktatás célja az, hogy harmonikus embereket neveljünk – idézi a pedagógiai alapvetést –, ennek pedig része kell, hogy legyen a zene. A jó zene! Mert a rossz zene, ami mint minden más fogyasztási cikk, kizárólag üzleti alapon működik, inkább árt. Mi a jó zenével szeretnénk megismertetni a gyerekeket még abban a korban, amikor saját maguk nem tudják kiválasztani azt a fajta muzsikát, amire szükségük lehet majd felnőttként.
A kérdésre, hogy miért tartja fontosnak egy világhírű zenekar, hogy tagjai Miskolcra utazásuk alkalmával hajnali 4-kor keljenek azért, hogy reggel 8-kor népzenével kezdődjön a tanítási nap a görög katolikus iskolában, Hamar Dániel így válaszol: – A Muzsikásnak missziója, hogy az eredeti népzenén keresztül a magyar kultúrát elvigye a világ számos országába. Úgy gondoljuk azonban, hogy igazán fontos feladatunkat itthon kell megvalósítanunk. Kötelességünk visszajuttatni valamit abból a kultúrából, amit számunkra a Kárpát-medencének ez a kegyelemmel megáldott vidéke adott. Ha máshogy nem, akkor azon a korosztályon keresztül, akikhez az általános iskolákban „házhoz visszük” közös kincsünket, a népzenét.
Méhes László
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza