Malek Andrea: „Azért énekelek, hogy örömet okozzak az embereknek....“
2012. november 16. (péntek) 16:09Intim hangulatú, családias koncertre várja az érdeklődőket Malek Andrea és id. Malek Miklós Miskolcon, a Művészetek Házába november 23-án, pénteken este 7 órára. Az újragondolt örökzöld slágereket személyes történetek fűszerezik, és meglepetés is lesz!
- Milyen érzés, hogy az édesapjával léphet fel egy színpadon?
- Otthonos, meleg érzés. Megtisztelő az édesapámmal egy színpadon lenni. Lenyűgöz a profizmusa, az a szeretet és szakmai tudás, ahogy a közönséggel bánik. Pályakezdő koromban még nagyon szigorú és hajthatatlan volt velem szemben, alig engedett a véleményéből. Azt hiszem, mostanra sikerült meggyőznöm a magam igazáról, és már nem kizárólag a lánya vagyok, hanem a partnere is a színpadon. Ez bátorít és biztonságot ad a számomra. Sokszor dolgoztunk már együtt, de ez a koncert már a partnerség miatt is több, mint az eddigi munkák.
- Mivel több még?
- A bensőséges és közvetlen hangulattól. Ebben a családias légkörben a nézők szinte a nappalinkban érezhetik magukat, és mindig a hangulatnak megfelelő dalt hallhatják. A számok között édesapám mesél a dalok születésének körülményeiről. A sztorik pedig minden alkalommal mások, és igyekszünk a nézőket is belevonni a játékba, hiszen fontos, hogy a közönség is, és mi is jól érezzük magunkat.
- Milyen dalokból áll a műsor?
- Rendkívül gazdag és változatos a koncert zenei anyaga. A nagy hangterjedelmű, megrázó balladisztikus daloktól kezdve a humoros dalokig széles a kínálat, és a komolyzene is szerepet kap, de többnyire ismert Hofi Géza, Koós János és Kovács Kati számokat éneklek. Mindegyiket kicsit megújítva, átgondolva a mai fül számára is hallgathatóbbá téve. A címadó dalt például, a „Kell néha egy kis csavargást” színpadon eddig még sohasem adták elő. Eléneklem az egyik kedvencemet, a Zenés étlapot is, de megszólal Szép Ernő és Szécsi Margit néhány megzenésített verse is, és miután édesapám megbarátkozott a saját dalaimmal, így azokból is elhangzik majd a Pesti lány és a Retúr, és természetesen nem hiányozhat a Lazítani, és a Hull az elsárgult levél sem.
- Mi izgatja Önt ezekben a régi dalokban?
- Ezek a dalok annak idején prozódiájukban és zeneileg is nagyon jól meg lettek írva. A lélek legmélyéről fakadtak, vagy – ha úgy tetszik – a felhőtlen túli magasságból küldték őket. Jók, tehát örök érvényűek! A „Lazítani” című számnak például, ma is ugyanolyan politikai vonatkozásai vannak, mint régen. Ám, ha a saját életünkre vetítjük ki, akkor azzal szembesülünk, hogy egyre kevésbé vagyunk képesek elengedni magunkat. Hiszem, hogy ezek a dalok gyógyítani képesek, ezért egyre fontosabbakká válnak az életünkben.
- Megosztana az olvasókkal egy élményt valamelyik dallal kapcsolatban?
- Gyermekkoromban elalvás előtt a szomszéd szobában éppen Szép Ernő Gyermekjáték című versét komponálta édesapám Huszti Péter szólólemezére. Ebben a megrázó versben az életére emlékezik vissza a költő, aki sohasem tudott játszani, mert semmilyen játéka sem volt, s arra gondol, ha meghal, Isten elé áll és azt mondja neki, hogy „Kérem én még nem játszottam, (…). Isten pedig egy olyan mennyei gyerekszobába kíséri, ahol minden játék megtalálható. A szegény gyerekből hirtelen gazdag gyermek lesz, amit a költő egy gyönyörű metaforával fejezett ki: „Égmezőben alkonyatban, szép pillangót fogok ottan, ujjamon lesz arany pora, le nem mosom róla soha.“ Ezen annyira sírtam, hogy nem tudtam elaludni.
- Mostanában a koncertezés műfaja izgatja a legjobban. Miért?
- A koncerteken keresztül fejlődött ki az az igényem, hogy önmagam legyek a színpadon. Ezt a musicalénekléssel nem tudtam megvalósítani, annak ellenére, hogy jobbnál jobb szerepeket kaptam. A koncerteken megelevenedik számomra a színház varázslatos világa, és ráadásul azokat a dalokat énekelhetem, amelyek leginkább kifejezik a gondolataimat.
- Az önmagához vezető út egyik meghatározó állomása Korényi Bélával, Bécs egyik meghatározó zenei alakjával való találkozás volt, aki megkérdezte Öntől, hogy miért énekel, amire akkor nem tudta a választ. Miért énekel?
- Azért, hogy „méregtelenítsek“, örömet okozzak, könnyeket csaljak elő az emberekből, és vigyenek haza valamit a koncert után, ami megkönnyíti az életüket.
Névjegy
Malek Andrea színész-énekes.
1968. március 13-án született Budapesten.
Édesanyja: Toldy Mária, édesapja: Malek Miklós;
Egy lánya és két fia van. Jelenleg Bécs mellett él.
A Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola klasszikus zongora, majd a Színművészeti Főiskola, musical tanszakán tanult.
Legkedvesebb zeneszerzői: J. S. Bach, W. A. Mozart
Legkedveltebb előadója: Sting
Legkedvesebb zenei műfaja: jelenleg a koncert